Postulaty i propozycje zmian w przepisach o szkoleniach bhp

01.12.2016AKTUALNE

Postulaty i propozycje zmian w przepisach o szkoleniach bhp

Potrzebna jest zmiana definicji samokształcenia kierowanego, tak aby uwzględnione zostały w niej również osoby wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek. Ponadto przepisy o szkoleniach bhp powinny jasno uwzględniać tę grupę osób w szkolenia wstępnych (ogólnym oraz stanowiskowym). Takie jest zdanie Zespołu ds. BHP powołanego przez Pracodawców RP, który zebrał się po raz drugi 28 listopada br.

Tematem drugiego już posiedzenia Zespołu ds. BHP, powołanego w ramach Pracodawców RP, były regulacje prawne dotyczące szkoleń z zakresu BHP, które w ocenie uczestników Zespołu wymagają zmiany.

Objąć szkoleniami bhp osoby wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy

Podczas posiedzenia szczegółowo omówiono zapisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860). Zaproponowano m.in. zmianę definicji samokształcenia kierowanego poprzez uwzględnienie w niej również osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Tę grupę osób miałby także obejmować instruktaż ogólny oraz stanowiskowy. Chodzi o to, aby byli oni objęci choćby minimalnymi standardami szkoleń.

Określić jasne zasady dla szkoleń w formie e- learningu

Ponadto zdaniem członków Zespołu konieczne jest jasne uregulowanie w przepisach możliwości prowadzenia szkoleń w formie e-learningu oraz wprowadzenie definicji tego pojęcia. Zwracali jednocześnie uwagę na to, iż nowe przepisy powinny w jak największym zakresie uwzględniać postęp technologiczny.

Zmienić częstotliwość szkoleń bhp - szkolenia co 2 lata

Uczestnicy spotkania zaproponowali także wprowadzenie zasady, zgodnie z którą szkolenie na danym stanowisku pracy byłoby nadal ważne w przypadku zmiany podmiotu zatrudniającego. Podjęta została również dyskusja na temat częstotliwości szkoleń BHP, która zakończyła się postulatem, o zmianę częstotliwości szkoleń, aby mogły się one odbywać co 2 lata, ale nie rzadziej niż co 4 lata.

Uwzględnić stres w programach szkoleń bhp

Dodatkowo, członkowie Zespołu rekomendowali uwzględnienie czynnika stresu w programach szkoleń BHP. Padła również propozycja, aby pracodawcy mieli swobodę w kształtowaniu tych programów w celu ich maksymalnego dostosowania do warunków funkcjonowania danej firmy i występujących w niej zagrożeń. Zespół wyraził również gotowość wypracowania wzorcowych programów szkoleń oraz dobrych praktyki w tym zakresie, które miałyby być pomocne dla pracodawców w tworzeniu własnych programów szkoleń.

Uczestnicy spotkania zwrócili też uwagę na problem szkoleń organizowanych dla cudzoziemców, którzy pomimo nieznajomości języka polskiego przechodzą je z wynikiem pozytywnym.

Wszyscy pracodawcy bez względu na wielkość podlegać powinni takim samym wymogom bhp

Omawiana była również kwestia możliwości wprowadzenia zróżnicowania w zakresie szkoleń bhp z uwagi na wielkość pracodawcy, szczególnie w odniesieniu do małych pracodawców. Jednak uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że wymogi BHP w zakresie szkoleń bhp powinny być takie same dla wszystkich pracodawców, niezależnie od ich wielkości powinny. Ewentualne zróżnicowanie mogłoby dotyczyć jedynie obowiązków związanych z potwierdzeniem ich spełnienia.

Źródło: Pracodawcy RP