Pracodawca nie może zmusić pracownika do zaszczepienia się

06.05.2014AKTUALNE

Jeżeli w wyniku oceny ryzyka pracodawca zidentyfikuje możliwości wystąpienia narażenia pracownika na szkodliwy czynnik biologiczny, przeciwko któremu jest dostępne szczepienie ochronne, pracownika informuje się o korzyściach szczepienia, możliwych niepożądanych odczynach poszczepiennych oraz możliwych skutkach niepoddania się takiemu szczepieniu.

Pracodawca nie ma możliwości zmuszenia pracowników do poddania się szczepieniu ochronnemu, natomiast może ich szkolić i przekazywać im wiedzę o zagrożeniach wynikających ze zranień ostrymi narzędziami.

Ważne

Szacuje się, że w Polsce tylko 2 na 10 przypadków zranienia ostrym narzędziem podczas wykonywania świadczeń medycznych są oficjalnie rejestrowane. Natomiast najgroźniejsze zakażenia wirusem HBV i HCV są przyczyną ok. 2/3 wszystkich stwierdzonych chorób zawodowych u pracowników medycznych.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2011 r. wynika, że spośród 6492 urazów w placówkach ochrony zdrowia, które zostały zgłoszone przez pracodawców w ramach sprawozdawczości wypadków przy pracy, znalazło się niespełna 300 zranień wyrobami medycznymi. Są to informacje, które należy upowszechniać wśród pracowników podmiotów medycznych, aby po pierwsze znali konsekwencje i skalę zjawiska, a po drugie – sami domagali się szkoleń i wiedzy na temat zabezpieczenia przed narażeniem na zranienia.

Podstawa prawna 

§ 5 ust. 2 rozporządzenia ministra zdrowia z 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 696).

Autor: 

Anna M. Błażejczyk