szczepienia ochronne pracowników

Szczepienia przeciw COVID-19 pracowników – jakie działania może dziś podejmować pracodawca?

Szczepienia przeciw COVID-19 pracowników – jakie działania może dziś podejmować pracodawca?

Akcji szczepień przeciw COVID-19 w naszym kraju nie idzie zbyt dobrze. Nadal wiele osób się nie zaszczepiło. Tak więc, w zakładach pracy mogą pracować zarówno zaszczepione, jak i niezaszczepione osoby. Pracodawca zaś, zgodnie z przepisami, musi podejmować działania mające na celu ochronę zdrowia i życia pracowników.  Czy w związku z tym, pracodawca może już dowiedzieć się, który pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19? Czy pracodawca może podjąć jakiekolwiek działania, wobec niezaszczepionych pracowników, aby przyjęli szczepionkę? Czy może przynajmniej ograniczyć ich obecność w pracy?

Szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest też szczepieniem obowiązkowym. Zatem nie ma podstawy prawnej, która pozwala pracodawcy nakazać pracownikom zaszczepienie się. Nie można też sprawdzić tego faktu — na chwilę obecną.  Natomiast inne ustawy nie zmuszają pracowników do ujawniania pracodawcy informacji o szczepieniu na COVID-19, ani nie uprawniają pracodawcy do pozyskiwania tych wiadomości bez zgody zatrudnionych.

Autor: 

Michał Culepa

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:

  • będziesz wiedzieć, kiedy możesz uzyskać informację o szczepieniach przeciw COVID-19 pracowników,

  • unikniesz kar za nieprawidłowe postępowanie wobec pracowników niezaszczepionych, 

  • poznasz planowane zmiany w przepisach dotyczące informacji o zaszczepionych pracownikach. 

Dostęp pracodawcy do informacji o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach

Dostęp pracodawcy do informacji o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach

Szczepienia przeciw COVID-19, na chwilę obecną są prywatną sprawą osoby, która się zaszczepiła lub która chce się zaszczepić. Dotyczy to również relacji w ramach stosunku pracy. Cały czas szczepienia mają charakter dobrowolny. Jednak planowane jest wprowadzenie przepisów, które pozwolą pracodawcom uzyskać informację o zaszczepionych przeciw COVID-19 pracownikach. Projekt przepisów ma być firmowany jako poselski, co ma usprawnić proces legislacyjny.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy pracodawca ma prawo pozyskiwać informacje o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach?
  • jakie działania zostały podjęte, aby pozwolić pracodawcy na dostęp do informacji o zaszczepionych?
  • jakie argumenty przemawiają za umożliwieniem pracodawcom dostępu do informacji o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach?
Przymusowe szczepienia na COVID-19 pracowników

Przymusowe szczepienia na COVID-19 pracowników – czy pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia

Koronawirus nie ustępuje, obecnie wzrasta liczba zachorowań. Wśród zakażonych znajdują się również pracownicy, których przełożeni robią wszystko, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia w firmie. Rodzi się zatem pomysł, a może zmusić do szczepień na COVID-19 pracowników. Czy istnieje furtka do takiego rozwiązania? Groźbą czy prośbą wpływać na pracowników, aby poddali się szczepieniu na COVID-19? Który z pomysłów jest lepszy? 

Polscy pracodawcy odrobili lekcję z ochrony pracowników przed COVID-19 – zarówno pod względem formalnym, jak i operacyjnym. W czasie epidemii wprowadzili procedury, opracowali koronawirusowe regulaminy pracy i informowali kadrę o kluczowych zmianach. Przełożeni starają się też jak najlepiej chronić osoby pracujące w firmie. Wśród podejmowanych działań pojawiają się:

  • kontrola temperatury,

  • zapewnianie środków odkażających, maseczek, rękawiczek,

  • zachowywanie odległość,

  • ograniczenie spotkania bezpośrednich.

Ci, którzy mogli wprowadzili pracę zdalną – jednak przeważająca większość firm nie miała i nadal nie ma takiej możliwości. Przedsiębiorcy zastanawiają się, jak uniknąć kolejnych zakażeń i konsekwencji czwartej fali. Wielu z nich zachęca pracowników do szczepień. Część firm rozważa nawet wprowadzenie przymusowych szczepień.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • wybrać najlepszą formę promowania szczepień na COVID-19 w zakładzie pracy,
  • zwiększyć liczbę zaszczepionych na COVID-19 pracowników w firmie,
  • uniknąć nieprawidłowego działania w związku z namawianiem pracowników na szczepienie przeciwko COVID-19. 
Szczepienia przeciw COVID-19 a wymagania korporacji międzynarodowych na gruncie polskim

Szczepienia przeciw COVID-19 a wymagania korporacji międzynarodowych na gruncie polskim

Szczepienia przeciwko COVID-19, na razie w naszym kraju, mają charakter dobrowolny. Tym samym pracodawca może kazać pracownikowi zaszczepić przeciw COVID-19. W ostatnim czasie niektóre zagraniczne korporacje zapowiedziały, że będą wymagały od pracowników szczepienia przeciw COVID-19 przed powrotem do biur. Rodzi się wiec pytanie, czy zagraniczne korporacje będą mogły zrealizować taki pomysł wśród pracowników polskich oddziałów?

W ostatnim czasie w dyskusji publicznej pojawiły się informacje o tym, że niektóre zagraniczne korporacje, o globalnym zasięgu działania, rozważały wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 dla swoich pracowników, zanim powrócą do pracy w biurze.

Jeżeli źródłem takiego obowiązku pracowników będzie prawo obowiązujące w kraju, w którym znajduje się główna siedziby firmy, czy w państwach gdzie są jej oddziały, wówczas pracownicy nie będą mieli możliwości polemizowania z pracodawcą. Problem pojawi się, gdy zagraniczne przedsiębiorstwa będą chciały wprowadzić obowiązek zaszczepienia się przed powrotem pracowników do biur z pracy zdalnej również na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Powstaje zatem bardzo istotna dla praktyki wątpliwość, czy zasady obowiązujące w międzynarodowych korporacjach, których źródłem są (lub mogą być) przepisy obowiązujące w innych krajach, w zakresie obowiązku zaszczepienia się przeciwko COVID-19, mogą być bezpośrednio przeniesione do Polski i stosowane wobec osób zatrudnionych w Polsce?

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Korzyści 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Czy pracodawca może wprowadzić obowiązek szczepień przeciwko COVID-19?

  • Czy obowiązek szczepienia szczepień przeciwko COVID-19 w korporacjach zagranicznych przed powrotem do biura może być wprowadzony w Polsce?

  • Czy zasadne jest powoływanie się na przepisy Kodeku pracy w zakresie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19?

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel