Przykład działania dotyczącego poprawy stanu bhp pracowników biurowych

16.04.2014AKTUALNE

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy są ważną dziedziną firmowego życia, ponieważ mają ogromny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie osób zatrudnionych w zakładzie pracy. Dlatego pokazujemy przykład akcji dotyczącej zwiększania świadomości bezpiecznych zachowań wśród pracowników przeprowadzonej w Kompanii Piwowarskiej.

Prognozuje się, że przy biurku i przed komputerem będziemy spędzać coraz więcej czasu. Siedzący tryb życia jest tym bardziej niebezpieczny, że prowadzimy go również w życiu prywatnym. Zagrożenia związane z pracą biurową nie są oczywiste i schorzenia z nimi związane nie pojawiają się natychmiastowo, więc tym bardziej powinno się wdrażać zasady bhp przy biurku od samego początku. Kompania Piwowarska postanowiła zadbać o wiedzę pracowników w tym zakresie i poprzez wewnętrzną kampanię w intranecie zachęcić ich do zapoznania się z przydatnymi wskazówkami, jak dostosować swoje stanowisko pracy, aby było wygodne i bezpieczne.

Przebieg kampanii

Minikampania polegała na 3-etapowym mailingu. Pierwsza wysyłka zapraszała do wzięcia udziału w quizie na temat ergonomii pracy biurowej. Niestety, nie wszystkie odpowiedzi okazały się poprawne, dlatego do kolejnej wysyłki dołączono przystępny, ale szczegółowy poradnik udostępniony Kompanii Piwowarskiej przez firmę Medicover. Każdy z pracowników miał szansę przyjrzeć się grafikom, przeczytać zasady i sprawdzić, jak mają się one do ich stanowiska pracy.

Po udostępnieniu poradnika nastąpił trzeci etap, który był kolejną szansą na wykazanie się wiedzą, poprawienie swojego wyniku, a przede wszystkim sprawdzenie poprawnych odpowiedzi. Drugie podejście do quizu okazało się dużym sukcesem, głównie dzięki znacznemu zwiększeniu frekwencji.

Pozycja siedząca jest bardzo wymagająca dla organizmu

Mamy nadzieję, że akcja skłoniła osoby pracujące przy biurku do refleksji, która pomoże im zwiększyć komfort wykonywania codziennych obowiązków. Nasze ciało zostało stworzone, by być w ruchu, dlatego pozycja siedząca jest bardzo wymagająca dla organizmu. Bóle kręgosłupa, napięte barki, mrużenie oczu – dla większości pracowników biurowych to mało istotne objawy. Ich bagatelizowanie to najczęściej popełniany błąd, bowiem mogą one prowadzić do poważnych schorzeń. Uświadomienie sobie takiego stanu rzeczy jest kluczowe we wdrożeniu dobrych praktyk w pracy biurowej – tłumaczy Marcin Tomaszewski, kierownik służby bhp w Kompanii Piwowarskiej.

Słowa kluczowe:
BHP w firmie