Rutyna i niedbalstwo przyczyną wypadku przy pracy

29.10.2015AKTUALNE

Rutyna i niedbalstwo przyczyną wypadku przy pracy

Jak pokazują statystyki i badania wypadkom przy pracy ulegają najczęściej pracownicy młodzi oraz pracownicy z dużym doświadczeniem. Jednych gubi niewiedza i brak doświadczenia a drugich rutyna i zuchwałość. A co zgubiło stolarz budowlanego, który stracił 3 palce? Co dodatkowo odkrył inspektor pracy podczas analizy wypadku przy pracy? Poznaj konsekwencje kontroli po wypadku w zakładzie pracy.

Ustalono stan faktyczny

Pracownik podczas przycinania drewnianego elementu na stołowej pilarce do drewna doznał częściowej amputacji 3 palców prawej dłoni. Pilarka nie była wyposażona w górną osłonę piły. Pracownik trzymał cięty przedmiot w dłoni, nie został wyposażony w popychacz.

Pracownik docinał listewki z płyty ułożonej na blacie obrabiarki w łożu prowadnicy podłużnej, ręcznie dociskanej do prawej krawędzi tego blatu. Prawą ręką przesuwał przecinaną płytę po blacie stojąc z lewej strony urządzenia (w rejonie pracującego narzędzia, które spowodowało uraz dłoni).

Poszkodowany był jedynym zatrudnionym pracownikiem w firmie wykonującym roboty stolarskie z krótkimi przerwami od 2002 roku z ponad 10-letnim stażem pracy.

Przyczyny wypadku w ocenie inspektora pracy

Na podstawie przeprowadzonego badania okoliczności i przyczyn zaistniałego wypadku przy pracy ustalono następujące przyczyny wypadku:

  • dopuszczenie pracownika do pracy przy pilarce stołowej, która nie została wyposażona w górną osłonę tarczy piły,
  • brak wyposażenia pracownika w popychacz przecinanych na pilarce elementów do stosowania w końcowej fazie cięcia drobnych elementów,
  • dopuszczenie do wykonywania pracy przez ręczne podtrzymywanie i przesuwanie obrabianego materiału – bez oprzyrządowania uniemożliwiającego jego wyrwanie lub zmianę położenia,
  • brak aktualnego szkolenia okresowego z zakresu bhp pracownika,
  • brak dostępnej dla pracownika instrukcji bhp dotyczącej obsługi stołowej pilarki do drewna.

W czasie oględzin miejsca wypadku inspektor pracy stwierdził, że pilarka, poza brakiem osłony górnej tarczy piły, nie została wyposażona:

  • w osłony przekładni napędu i dolnej części tarczy piły (nieroboczej – pod blatem stołu),
  • w odpowiednie urządzenie sterujące umożliwiające uruchomienie maszyny tylko poprzez celowe zadziałanie na przeznaczony do tego celu układ sterowania (w przypadku zaniku i ponownego pojawienia się zasilania energią elektryczną).

Obrabiarki nie wyposażono w miejscowy odciąg trocin i pyłu drzewnego. Pracodawca nie posiadał instrukcji użytkowania (DTR) tej maszyny – nie było identyfikacji i oznakowania tej obrabiarki przez jej wytwórcę-producenta.

Konsekwencje po przeprowadzonej kontroli PIP i analizie wypadku 

Inspektor pracy wstrzymał eksploatację tej maszyny do czasu dostosowania maszyny do minimalnych wymagań w zakresie eliminującym bezpośrednie zagrożenia dla życia i zdrowia obsługującego ją personelu. Pracodawca został ukarany mandatem karnym w wysokości 1.500 zł.

W trakcie tej kontroli ujawnione zostały także zagrożenia budowlane związane z eksploatowanym budynkiem produkcyjnym, takie jak zawilgocenie i zagrzybienie konstrukcji stropodachu nad pomieszczeniami pracy z widocznymi ubytkami poszycia oraz brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi. Sprawa ta została przekazana do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w celu podjęcia działań odpowiednich do przepisów prawa budowlanego. Głównie z uwagi na nieprawidłowości w tym zakładzie, takie jak:

  • brak spełniania wymagań bhp przez pomieszczenia pracy (brak oświetlenia naturalnego, jakiejkolwiek wentylacji, zbyt niskiej wysokości pomieszczeń),
  • brak zaplecza higienicznosanitarnego,
  • zagrożenia porażenia prądem elektrycznym od instalacji i urządzeń elektroenergetycznych,
  • brak przystosowania obiektu do bezpiecznego składowania materiałów. –

Okręgowy inspektor pracy wydał decyzję zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z rygorem natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 kpa uznając, że stan warunków pracy stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pracujących.

Opr. Red.