Sprawdź, jakie dokumenty należy przekazać poszkodowanemu pracownikowi w postępowaniu powypadkowym

Halina Góralska
Halina Góralska
18.07.2018AKTUALNE

Sprawdź, jakie dokumenty należy przekazać poszkodowanemu pracownikowi w postępowaniu powypadkowym

Procedura postępowania powypadkowego może przysporzyć trudności. Jedną z problematycznych kwestii może być zapoznanie poszkodowanego pracownika z treścią protokołu powypadkowego. Czy zapoznanie z treścią protokołu oznacza zapoznanie ze wszelkimi załącznikami do dokumentu? Czy poszkodowany może kserować materiały? Czy powinien on otrzymać komplet dokumentów, czy tylko protokół po zatwierdzeniu przez pracodawcę? Oto kilka wskazówek, które ułatwią pracę zespołu powypadkowego.

Korzyści 

Dzięki i informacjom zawartym w tym tekście:

  • Odświeżysz swoją wiedzę w zakresie procedury postępowania powypadkowego
  • Właściwie przeprowadzisz postępowanie powypadkowe
  • Prawidłowo skompletujesz dokumentację powypadkową dla pracownika

Aby odpowiedzieć na pytania postawione we wstępie prześledźmy kolejność etapów postępowania powypadkowego. W pierwszej kolejności pracodawca zobowiązany jest w związku z wypadkiem, jakiemu uległ pracownik, powołać zespół powypadkowy, który ustali okoliczności i przyczyn wypadku oraz określi, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy.

Okoliczności i przyczyny wypadku ustala powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy, w skład którego wchodzi:

  • pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz
  • społeczny inspektor pracy.

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy sporządza protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Tryb sporządzenia protokołu powypadkowego, określa rozporządzenie w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

Ważne

Zespół powypadkowy sporządza protokół nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku.

Po sporządzeniu protokołu, jest on podpisywany przez członków zespołu powypadkowego.

Zakres zapoznania się poszkodowanego pracownik z dokumentacją powypadkową

Następnie zespół powypadkowy ma obowiązek zapoznania poszkodowanego z treścią protokołu – zanim pracodawca zatwierdzi protokół Zespół musi również pouczyć pracownika o prawie wniesienia uwag i zastrzeżeń do protokołu. Obowiązujący wzór protokołu zawiera pouczenie w tym zakresie.

Uwaga!

Poszkodowany pracownik ma prawo wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów oraz kopii.

Poszkodowany powinien potwierdzić własnoręcznym podpisem w punkcie 13 protokołu powypadkowego, że został zapoznany z treścią protokołu oraz że został pouczony o prawie zgłaszania uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w tym protokole.

Trzeba podkreślić, że złożenie podpisu przez poszkodowanego nie oznacza braku uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym. Poszkodowany może bowiem dostarczyć swoje uwagi i zastrzeżenia na piśmie, przed zatwierdzeniem protokołu, bezpośrednio zespołowi powypadkowemu lub pracodawcy. Przekazane przez poszkodowanego uwagi i zastrzeżenia muszą zostać dołączone do dokumentacji powypadkowej.

Uwaga!

W razie odmowy złożenia podpisu potwierdzającego zapoznanie się poszkodowanego z treścią ustaleń zawartych w protokole, zespół powypadkowy sporządza notatkę o tym fakcie i dołącza ją do protokołu.

Następnie zespół powypadkowy doręcza niezwłocznie protokół wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową pracodawcy w celu zatwierdzenia. Pracodawca zatwierdza protokół powypadkowy nie później niż w terminie 5 dni od dnia jego sporządzenia.

Załączniki do protokołu powypadkowego to integralna część dokumentacji powypadkowej

Zatwierdzony protokół powypadkowy pracodawca niezwłocznie doręcza poszkodowanemu pracownikowi.

Proszę zwrócić uwagę, że dokumentami stanowiącymi integralną część protokołu powypadkowego, będącymi załącznikami do protokołu, są:

  • wyjaśnienia poszkodowanego i informacji uzyskane od świadków,
  • pisemna opinia lekarza lub innych specjalistów,
  • szkice i fotografie miejsca wypadku,
  • inne dokumenty, w szczególności jeżeli zostały przywołane w opisie okoliczności i przyczyn wypadku,
  • zdanie odrębne członka zespołu powypadkowego,
  • uwagi i zastrzeżenia poszkodowanego do treści protokołu,
  • uwagi i zastrzeżenia poszkodowanego.

Doręczając poszkodowanemu zatwierdzony protokół powypadkowy, należy dołączyć do niego wszystkie załączniki wymienione w poz. 16 protokołu, gdyż stanowią integralną część protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

Zgłoszenie zastrzeżeń do protokołu powypadkowego

W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń do treści protokołu przez poszkodowanego, albo gdy protokół ten nie odpowiada warunkom określonym w przepisach, pracodawca ma obowiązek zwrócenia niezatwierdzonego protokołu, w celu wyjaśnienia i uzupełnienia przez zespół powypadkowy.

Zespół powypadkowy, po dokonaniu wyjaśnień i uzupełnień, sporządza, nie później niż w terminie 5 dni, nowy protokół powypadkowy, do którego dołącza protokół powypadkowy niezatwierdzony przez pracodawcę.

Uwaga!

Zespół powypadkowy nie jest związany zastrzeżeniami poszkodowanego, więc sporządzając nowy protokół, może ich nie uwzględnić.

W przypadku nieuwzględnienia uwag poszkodowanego przez zespół powypadkowy i zatwierdzenia protokołu wbrew oczekiwaniom pracownika, może on odwołać się do sądu pracy z powództwem o ustalenie i sprostowanie protokołu.

Orzecznictwo

Sąd Najwyższy stwierdził, że „powództwo takie jest dopuszczalne na podstawie art. 189 k.p.c., zgodnie z którym powód wnoszący powództwo musi wykazać interes prawny”.

Ponadto, Sąd Najwyższy stwierdził, że: „Pracownik nie musi wykazywać każdorazowo i indywidualnie szczególnego interesu prawnego z art. 189 k.p.c. dla uzyskania sprostowania protokołu powypadkowego, gdyż o istnieniu takiego interesu prawnego przesądził prawodawca”.

Wyrok w drodze powództwa wytoczonego na podstawie art. 189 k.p.c. przeciwko pracodawcy w zakresie sprostowania treści protokołu powypadkowego może mieć znaczenie w sytuacji dochodzenia przez pracownika roszczeń cywilnoprawnych od pracodawcy z tytułu wypadku przy pracy.

Autor: 

Halina Góralska
Gł. Specjalista ds. bhp
wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp

Autor
Halina Góralska
mgr administracji, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Działu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Ochrony Przeciwpożarowej w Poczcie Polskiej S.A., główny specjalista d/s BHP, wykładowca akademicki przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Laureat konkursu PIP "Najaktywniejszy Pracownik Służby BHP" w 2013r. Wieloletni pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie kieruje zespołem pracowników służby BHP i Ochrony Przeciwpożarowej na terenie województwa pomorskiego. Współuczestniczy w projektowaniu kierunków polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.