Szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy – rejestracja już po majówce

Michał Culepa
Michał Culepa
27.04.2021AKTUALNE

Szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy – rejestracja już po majówce

Według informacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, pilotażowy program szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy ma ruszyć już od 4 maja br. Wiele jednak zależy od dostaw szczepionek. Rejestracja pierwszych chętnych pracodawców ma ruszyć już po majówce. Poznaj najnowsze ustalenia w tym zakresie.

Według założeń rządowych do programu szczepień w zakładach pracy będą mogli przystąpić pracodawcy, którzy zapewnią możliwość zaszczepienia się co najmniej 300 zatrudnionych. Nie ma górnego limitu chętnych, ale przyjęto, że program szczepień zakładowych powinien być zrealizowany w ciągu kilku dni (maksymalnie 5 dni).

Ważne

Najnowsze wytyczne przewidują, że pracodawcy zatrudniający mniej niż dolny limit 300 osób zatrudnionych będą mogli „połączyć siły” i wspólnie zgłosić się do realizacji programu szczepień zakładowych.

Oznacza to, że – poza wielkimi zakładami pracy – do programu będą mogły przystąpić także:

  • grupy pracodawców działających wspólnie – już nie tylko w ramach grupy kapitałowej, ale mających wspólną siedzibę, będących podwykonawcami występującymi razem z głównym wykonawcą itp.,
  • pracodawcy zrzeszeni w ramach samorządu zawodowego, stowarzyszenia branżowego, cechu itp.

W ramach szczepień zakładowych, u pracodawców będący placówkami oświatowymi lub uczelniami będą mogli skorzystać ze szczepień, poza pracownikami i wykładowcami, także uczniowie i studenci.

Poza tym gdy pracodawca przyłączy się już do akcji szczepień, wówczas skorzystać ze szczepionek będą mogli nie tylko etatowi pracownicy, ale też pełnoletni członkowie ich rodzin, a także osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Uwaga!

Prawo do szczepienia będą miały wszystkie osoby zatrudnione u danego pracodawcy, niezależnie od podstawy prawnej, w tym także cudzoziemcy.

Jak przystąpić do programu szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy?

Zgodnie z informacjami przedstawicieli rządu, od 4 maja ma być dostępny na stronach internetowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa e-formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić. Ma on służyć rejestracji pracodawcy w systemie szczepień i zgłoszeniu zakładu jako placówki szczepień do NFZ.

Ważne

Od poniedziałku 4 maja 2021 r. chętni pracodawcy będą mogli zarejestrować się do przeprowadzenia szczepień w swoim zakładzie.

Konieczna umowa z podmiotem leczniczym do rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy.

Warunkiem rozpoczęcia szczepień jest nawiązanie współpracy z podmiotem leczniczym, oficjalnie określanym jako PWDL – Podmiot Wykonujący Działalność Leczniczą.

Ważne

W praktyce przystąpienie do programu szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy oznacza dla pracodawcy konieczność zawarcia stosownej umowy z podmiotem leczniczym działającym na podstawie ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Ponadto podmiot leczniczy – poza prowadzeniem działalności medycznej – musi być zgłoszony jako punkt szczepień do NFZ.

Warto wspomnieć, że za podmiot wykonujący działalność leczniczą (dalej: PWDL) ustawa o działalności leczniczej uznaje, w art. 2 pkt 5 podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4 tejże ustawie. Chodzi tu więc o np. różnego typu przychodnie, lecznice, szpitale i inne placówki prowadzone przez firmy, spółki, fundacje i stowarzyszenia, bez względu na formę prawną, a także SPZOZ-y, i inne publiczne zakłady opieki zdrowotnej niebędące przedsiębiorcami. W grę wchodzą tu także lekarz, pielęgniarka lub fizjoterapeuta wykonujących zawód w ramach działalności leczniczej, jako praktykę zawodową. Ważnym jest, by ten podmiot był zarejestrowany jako oficjalny punkt szczepień przeciwko COVID-19.

Gdzie będą szczepienia przeciw COVID-19?

PWDL ma zorganizować obsadę zespołów wykonujących szczepienia, a więc zapewnić:

  • opiekę lekarską lub pielęgniarską,

  • osoby mające prawo kwalifikacji do szczepień

  • odpowiednio przeszkolone osoby, które będą wykonywać zastrzyki.

PWDL będzie miał prawo wskazać miejsce wykonywania szczepień pracowniczych, które niekoniecznie musi znajdować się na terenie danego zakładu pracy.

Jeżeli placówka szczepień będzie znajdować się na terenie zakładu pracy, wówczas kwalifikacja i szczepienie wykonywane mają być w tym samym miejscu. Należy wówczas zapewnić pomieszczenia, które – jak wynika z informacji MRPiT – powinny ochronić osoby szczepione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które znacząco utrudniają wykonywanie szczepień lub zwiększają ryzyko z nim związane.

Ważne

Pracodawca – poza zgłoszeniem się do szczepień, obowiązany będzie też stworzyć listę chętnych do szczepień i zgłosić te osoby do PWDL.

Co istotne wytyczne nie przewidują możliwości swobodnego wyboru rodzaju szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepienia mają być dokonywane preparatami dostępnymi w punktach szczepień. Więc jeżeli PWDL otrzyma odpowiednią liczbę dawek preparatu danego producenta, będzie wykonywać szczepienia tylko tym środkiem.

Jaki jest podział kosztów szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy?

Zgodnie z wytycznymi rządowymi, za:

  • rozliczenie wykonanych szczepień z NFZ,

  • sporządzenie dokumentacji medycznej,

  • wskazanie miejsca przeprowadzenia szczepień zgodnego z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi,

  • zapewnienie odpowiedniego wyposażenia oraz zespołów szczepiących

odpowiadać ma PWDL.

Uwaga!

Pracodawca ma pokryć dodatkowe koszta szczepień, np. czynsz za wynajem pomieszczeń z przeznaczeniem na punkty szczepień.

Szczegółowe ustalenia co do kosztów oraz wynagrodzeń za wykonane usługi powinny określać postanowienia umowy zawartej pomiędzy pracodawcą a PWDL. Te kwestie pozostawiono do uzgodnień pracodawcom i placówkom medycznym.

Autor: 

Michał Culepa

Autor
Michał Culepa
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.