Szkoła nie odpowiada za bezpieczeństwo ucznia podczas dojazdu na praktyki

Tomasz Zwolak
Tomasz Zwolak
29.07.2014AKTUALNE

Jeśli uczniowie dojeżdżają na praktyki zawodowe samodzielnie, to szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia, które ewentualnie zaistnieją w czasie tego dojazdu. Rodzice (opiekunowie prawni) nie mają obowiązku sprawowania bezpośredniej opieki nad uczniem w czasie dojazdu na praktyki zawodowe.

Jeśli chodzi o kwestie szeroko rozumianego bezpieczeństwa nad uczniami, to należy wskazać, przede wszystkim, że system oświaty zapewnia w szczególności utrzymanie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach i placówkach. Szkoła jest kierowana przez dyrektora, który sprawuje opiekę nad dziećmi i młodzieżą uczącą się w szkole. W szczególności dyrektor jest odpowiedzialny za zagwarantowanie w miarę możliwości odpowiednich warunków organizacyjnych do realizacji zadań dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych.

Na dyrektorze spoczywa też obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole lub placówce oraz bezpiecznych i higienicznych warunków uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę albo placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek.

Przerwy w zajęciach odbywają się natomiast pod nadzorem nauczycieli.

Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za dziecko zarówno w czasie dojścia do szkoły, jak i w okresie dojazdu na praktyki zawodowe – jeśli dojazd ten nie jest organizowany przez szkołę.

Podstawa prawna 
Autor: 

Tomasz Zwolak

prawnik, specjalista w zakresie

prawa pracy

Autor
Tomasz Zwolak
Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Od 2003 r. zajmuje się tematyką prawa pracy, praktyk, pracownik działów personalnych m.in. ZUS, oraz PKO BP S.A., autor licznych publikacji dotyczących prawa pracy i bhp, prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zakresu prawa pracy.