Szkolenia okresowe bhp w czasie stanu zagrożenia epidemicznego – prowadzić czy nie?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
23.06.2022AKTUALNE

Szkolenia okresowe bhp w czasie stanu zagrożenia epidemicznego – prowadzić czy nie?

Stan zagrożenia epidemicznego mamy nieco dłużej niż miesiąc. Jednak nadal padają pytania: muszę czy nie muszę przeprowadzać szkolenia okresowego pracowników w czasie stanu zagrożenia epidemicznego? Rozpatrzmy tę kwestię jeszcze raz i ostatecznie rozwiejmy wątpliwości.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule:

  • Wskażą stanowisko PIP w zakresie prowadzenia szkoleń okresowych bhp w czasie stanu zagrożenia epidemicznego.

  • Ostatecznie rozwieją wątpliwości w zakresie przeprowadzania szkolenia okresowego bhp w czasie stanu zagrożenia epidemicznego.

  • Pozwolą zaplanować i zorganizować proces szkoleń okresowych bhp.

Czytaj także: Stan zagrożenia epidemicznego i stosowanie przepisów covidowych>>>

Zastąpienie stanu epidemii stanem zagrożenia epidemicznego nie zmieniło na chwilę obecną zasad dotyczących zawieszenia przeprowadzania szkoleń okresowych pracowników. Potwierdzeniem tego jest komunikat PIP z 19 maja 2022 r.

Zastąpienie stanu epidemii stanem zagrożenia epidemicznego

Od 16 maja 2022 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z obowiązującą definicją jest on sytuacją prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych (art. 2 pkt. 23 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2008 r. nr 234 poz. 1570 ze zm.)).

Stan zagrożenia epidemicznego a szkolenia okresowe bhp

W celu ostatecznego wyjaśnienia powyższego dylematu należy odwołać się do przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z przepisów szczególnych wynika, że:

gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii – termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

Stanowisko PIP w zakresie szkoleń okresowych bhp w czasie stanu zagrożenia epidemicznego

Uwzględniając powyższe należy przyjąć, że odwołanie stanu epidemii i zastąpienie go stanem zagrożenia epidemicznego, jak najbardziej utrzymuje w mocy wcześnie regulacje związane z zawieszeniem przeprowadzenia szkoleń okresowych bhp. Potwierdzeniem tego jest jeden z ostatnich komunikatów PIP. Wynika z niego, iż wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce nie zmieniło sytuacji w zakresie aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących pracowników.

Większość uregulowań związanych z narażeniem na wirusa Sars-Cov-2, wynikających z ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych obowiązuje zarówno w czasie ogłoszenia stanu epidemii, jak i stanu zagrożenia epidemicznego. Dotyczy to w szczególności wydłużenia terminów przeprowadzenia szkoleń okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub służby bhp (art. 12e ustawy).

Reasumując, zgodnie ze stanowiskiem PIP wskazany przepis (zawieszający obowiązek przeprowadzania szkoleń okresowych) stosuje się w okresie obowiązywania stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego. Dopiero w przypadku odwołania obu stanów pracodawca powinien podjąć działania określone w wyżej wymienionej ustawie, skutkujące koniecznością wykonania zawieszonych obowiązków w terminach przewidzianych w tym przepisie.

Ważne

Mając na uwadze powyższe w czasie stanu zagrożenia epidemicznego przepisy o zawieszeniu obowiązku wykonywania szkoleń okresowych bhp nadal obowiązują.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.