Termin na przeprowadzenie szkoleń okresowych BHP po zakończeniu stanu epidemii przedłużony

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
26.07.2023AKTUALNE

Termin na przeprowadzenie szkoleń okresowych BHP po zakończeniu stanu epidemii przedłużony

Pracodawcy zyskują dodatkowy czas na uzupełnienie zaległych szkoleń okresowych BHP. Prezydent podpisał ustawę o świadczeniu wspierającym. Termin na przeprowadzenie szkoleń okresowych po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego wydłużony do 180 dni. Sprawdź zatem, do kiedy należy przeprowadzić zaległe szkolenia okresowe bhp oraz badania lekarskie?

Korzyści 

Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:

  • Kiedy i na jakiej podstawie został przedłużony czas na uzupełnienie zaległych po epidemii szkoleń okresowych BHP?

  • Do kiedy należy przeprowadzić zaległe, po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, szkolenia okresowe BHP?

  • Do kiedy należy uzupełnić zaległe, po epidemii, badania okresowe pracowników?

Czytaj także: 180 dni na uzupełnienie szkoleń BHP po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego - co na to eksperci?

Pracodawcy mają obowiązek przeprowadzić zaległe:

  • okresowe badania profilaktyczne w terminie 180 dni

  • szkolenia okresowe BHP w terminie 180 dni

od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego (od dnia 1 lipca 2023 r.).

24 lipca 2023 r. Prezydenta podpisał ustawę z 7 lipca 2023 r o świadczeniu wspierającym, która w art. 56 wydłuża termin na przeprowadzenie zaległych szkoleń okresowych BHP do 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Termin na przeprowadzenie szkoleń okresowych BHP po zakończeniu epidemii

Na uzupełnienie szkoleń okresowych BHP, na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przewidziany był pierwotnie termin 60 dni, od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Jednak przepisy nowej ustawy z 7 lipca 2023 o świadczeniu wspierającym, wprowadzają poprawkę do wspomnianej wcześniej ustawy, zgodnie z którą 60 dni zastąpiono terminem 180 dni.

Ważne

Ustawa o świadczeniu wspierającym, podpisana przez Prezydenta 24 lipca 2023 r., przewiduje, że przepis zmieniający 60 dni na 180 dni na przeprowadzenie szkoleń okresowych (art. 56 pkt 1 ustawy o świadczeniu wspierającym) wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Ustawa o świadczeniu wspierającym powinna być opublikowana w Dzienniku Ustaw (ogłoszenie) 26 lipca 2023 r. Zatem od 27 lipca 2023 r. Przechowawcy będą mieli 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego na uzupełnienie szkoleń okresowych BHP.

Zatem na chwilę obecną szkolenia okresowe bhp, które planowo powinny się odbyć w okresie stanu epidemii/zagrożenia epidemiologicznego, a nie zostały przeprowadzone, powinny się odbyć najpóźniej 27 grudnia do 2023 r.

Termin na przeprowadzenie badań okresowych po zakończeniu epidemii

W myśl przepisów ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych:

„w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, zawiesza się wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów art. 229 § 2 zdanie pierwsze, § 4a w zakresie badań okresowych i § 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku, gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania danego stanu.”

Tak więc, badania okresowe oraz badania kontrolne, które w okresie stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego nie zostały przeprowadzone – skierowania na te badania nie zostały wystawione – będzie trzeba wykonać niezwłocznie. Maksymalnie w ciągu 180 dni od dnia odwołania danego stanu zagrożenia epidemicznego – maksymalnie do 27 grudnia 2023 r. 

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.