W jakich warunkach pracują Polacy?

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
16.03.2015AKTUALNE

W jakich warunkach pracują Polacy?

GUS przygotował, wzorem organizacji Europejskich  i w oparciu o międzynarodowe wytyczne dotyczące pomiaru jakości pracy, wskaźniki jakości pracy. Jak dotychczas większość badań i statystyk dotyczących na rynku pracy nakierowanych na podaży i popytu pracy sięgała po dane dotyczące  zatrudnienia, czy bezrobocia. Okazuje się jednak, że również warunki pracy, jej jakość wpływają na poziom zatrudnienia.

O tym, że bardzo ważne są warunki pracy, jej środowisko wie każdy. Odzwierciedlają się one bowiem nie tyko na naszym zdrowiu (choć w głównej mierze) ale i na warunkach ekonomicznych całego społeczeństwa. Trzeba pokreślić, że z wielu przeprowadzonych badań wynika, iż jakość pracy i poziom zatrudnienia są ze sobą powiązane. Im wyższy jest poziom bezrobocia tym niższa jest jakość zatrudnienia. Wynika to oczywiście z tego, że brak pracy na rynku powoduje, iż ludziom zależy na samym jej znalezieniu, nie są dla nich istotne jej warunki.

Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się zarówno sami pracownicy jak i pracodawcy, którzy nie podejmują wysiłku uatrakcyjniania swoich ofert pracy. Oczywiście rolę ogrywa w tej kwestii również świadomość pracowników o ich wartości. Bowiem im większy ich odsetek korzysta ze szkoleń, podnosi swoje kwalifikacje tym większe ma oczekiwania wobec ofert pracy, ich warunków i jakości.

Niestety w tej kwestii, nasz kraj na tle innych państw Europejskich pozostaje w tyle. Mamy bowiem najniższy w Europie wskaźnik zatrudnienia, czyli odsetek osób pracujących i wynosi on niewiele powyżej 50%. Oznacza to, że zaledwie połowa Polaków w wieku 15 lat i więcej to osoby pracujące, a pozostali to bierni zawodowo (np. niepracujący emeryci, studenci) lub bezrobotni.

Warunki pracy w Polsce

Średnio w tygodniu Polak przepracowuje 41 godzin, Polka o 4 godziny krócej. Najdłużej bo 41, 7 godziny pracują osoby w wieku 40-44 lata. Taka dane podał GUS opracowując „Wskaźniki jakości pracy”. Wskaźniki te zostały przygotowane zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi dotyczącymi pomiaru jakości pracy, które sporządzili eksperci przy Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. W opracowaniu tym znalazła się również grupa wskaźników obejmujących wartości związane z bezpieczeństwem, zdrowiem pracowników. A zatem, możemy postawić sobie pytanie, w jakich warunkach z punktu wskaźników bezpieczeństwa pracują Polacy?

Jak wynika z badań w warunkach zagrożenia pracuje mniej niż 10% pracowników. Głównie są to mężczyźni, natomiast kobiety stanowią nieco ponad 17% wszystkich pracujących w warunkach zagrożenia.

Zagrożenie hałasem

Hałas to jeden z czynników szkodliwy dla zdrowia. W warunkach zagrożenia tym czynnikiem, w Polsce według danych GUS z 2013 r., pracę wykonywało 3,6% pracowników. Procent ten wskazuje, że praca w warunkach zagrożenia hałasem nie jest powszechnym zagrożeniem.

Wymuszona pozycja w pracy

Innym zagrożeniem występującym na stanowiskach pracy branym pod uwagę podczas określania wskaźnika jakość pracy jest wymuszona pozycja ciała. Jest to czynnik psychofizyczny. Wymuszona pozycja ciała wiąże się bowiem z nadmiernym wysiłkiem, ale może też poważnie wpłynąć na samopoczucie psychiczne pracownika. Jest ona silnie związana z ergonomią stanowiska pracy.  Podczas przeprowadzonych badań niewygodną, nienaturalną pozycję ciała podczas wykonywania pracy (a zatem wymuszoną) zgłosiło ponad 24% pracowników. Wśród kobiet jest to odsetek 22% natomiast wśród mężczyzn 26 %.

Praca pod presją czasu

Jeszcze innym badanym zagrożeniem, zaliczanym do czynników psychofizycznych, jest praca pod presją czasu lub nadmierne obciążenie ilością pracy. W tym przypadku brano pod uwagę ilość pracy do wykonania w określonym czasie.  I tak 19,5% ogółu badanych określiło, że wykonuje pracę pod presją czasu. Odsetek ten w przypadku kobiet jak i mężczyzn był niemal taki sam – około 19,5 %.

Wypadki przy pracy

Wśród wskaźników określających jakości pracy znalazły się również wypadki przy pracy. W tym przypadku dane mówiły, że ogółem wypadkom przy pracy uległo 8 na 1000 pracujących, zaś śmiertelnym wypadkom przy pracy uległo 3 na 100 000 pracujących (dane z 2012 r.).

Oprócz wartości odnoszących się do bezpieczeństwa wśród wskaźników jakości pracy wymienionych w opracowaniu GUS znajdziemy jeszcze wskaźniki odnoszące się do wartości związanych z płacą, czasem i systemem pracy, gwarancją zatrudnienia, podnoszeniem kwalifikacji.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Źródło:

„Wskaźniki jakości pracy” GUS 2014 r.

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.