Wskazówki, jak wypełnić nowy wzór skierowania na badania lekarskie

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
02.04.2015AKTUALNE

Wskazówki, jak wypełnić nowy wzór skierowania na badania lekarskie

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązuje nowy wzór skierowania na badania lekarskie pracowników. Wzór ten jest jeden dla wszystkich badań profilaktycznych i wszystkich pracowników. Zmiana wzoru skierowania związana jest ze zmianą od 1 kwietnia 2015 r. przepisów dotyczących badań wstępnych pracowników. Sprawdź, jak wypełnić i w jakich przypadkach nowy wzór skierowania na badania lekarskie.

W związku ze zmianą przepisów Kodeksu pracy dotyczącą badań wstępnych pracowników (art. 229 Kodeksu pracy), która weszła w życie 1 kwietnia 2015 r. konieczna była również zmiana przepisów wykonawczych. Niezbędne stało się dostosowanie do nowych przepisów Kodeksu pracy przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332, ze zm.). W wyniku tego dostosowania mamy m.in. nowy wzór skierowania na badania lekarskie.

Kiedy wystawiamy nowy wzór skierowania?

Nowy wzór skierowania na badania lekarskie wystawiany jest w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba kierowana na badania. Wzór ten obowiązuje w przypadku kierowania:

  • każdego pracownika, niezależnie, czy jest to nowo przyjmowany czy już zatrudniony pracownik,
  • na każdy rodzaj badania – wstępne, okresowe, kontrolne.

Tu warto podkreślić, że od 1 kwietnia br. niektórzy nowo przyjmowani pracownicy mogą być zwolnieni z obowiązku wstępnych badań lekarskich. Dotyczy to osób:

  • przyjmowanych do pracy, na dane stanowisko, w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedłożą aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a nowy pracodawca stwierdzi, że warunki odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy;
  • przyjmowanych do pracy, które pozostają jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą, jeżeli przedłożą aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a nowy pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy u niego w firmie.

Tak więc, skierowanie na badanie wstępne należy wypełnić wobec osoby:

  • nowo przyjmowanej do pracy, która podejmuje pracę po raz pierwszy lub po upływie 30 dni od rozwiązania poprzedniego stosunku pracy;
  • nowo przyjmowanej, która nie przedstawia aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie (mimo że nie upłynęło 30 dni od rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy);
  • nowo przyjmowanej jeżeli, po zapoznaniu się z aktualnym orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, pracodawca stwierdzi, że warunki opisane w skierowaniu  nie odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy w jego firmie;
  • przyjmowanej do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych;
  • pracownika młodocianego przenoszonego na inne stanowiska pracy;
  • pracownika przenoszonego na stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Jak wypełnić nowe skierowanie?

Wypełniając nowe skierowanie należy przy określaniu stanowiska/stanowisk pracy podać dokładny opis:

  • rodzaju pracy,
  • podstawowych czynności,
  • sposobu i czasu wykonywania czynności.

Porównując nowy i stary wzór skierowania zmiana dotyczy w głównej mierze dokładnego opisu warunków pracy.  Od 1 kwietnia br. podając opis warunków pracy należy podać informacje o:

  • występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy,
  • wielkości narażenia oraz
  • aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tym stanowisku/stanowiskach.
Uwaga!

Podając informację o czynniku/czynnikach niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych i innych trzeba podać ich nazwy oraz wielkość/wielkości narażenia.

Pamiętajmy, aby podczas opisywania warunków pracy uwzględniać przepisy m.in. rozporządzenia:

Nowy wzór skierowania na badania lekarskie został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 26 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 457). Warto nadmienić, że tym rozporządzeniem wprowadzony został od 1 kwietnia br. również nowy wzór orzeczenia lekarskiego wydawanego na podstawie skierowania na badania lekarskie po przeprowadzeniu badań.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.