WUG alarmuje: w górnictwie wciąż są łamane przepisy bhp!

Marcin Papierz
22.06.2011AKTUALNE


21 czerwca 2011 r. w Wyższym Urzędzie Górniczym odbyło się spotkanie Kierownictwa WUG z przedstawicielami zarządów spółek węglowych i stroną związkową w sprawie poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w kopalniach węgla kamiennego.


Podczas obrad omówiono:

  • stan bezpieczeństwa pracy w górnictwie w 2011 roku,
  • wyniki zgłaszanych do WUG interwencji o nieprawidłowościach w zakresie BHP w ruchu zakładów górniczych,
  • charakterystyczne wypadki wynikające ze złej organizacji pracy oraz tzw. czynnika ludzkiego.

Ponadto program spotkania obejmował informację o niezgłoszonych pożarach, a także propozycje działań dotyczących poprawy bezpieczeństwa w zakresie zagrożenia metanowego.


Ponad 70% wypadków każdego roku jest spowodowanych błędem ludzkim, przy czym mniej więcej tyle samo winy leży po stronie wykonujących pracę górników, co po stronie ich przełożonych nieprawidłowo organizujących im pracę. Tzw. czynnik ludzki rozumiany jest bowiem szeroko - nie tylko jako ryzykowane zachowanie pojedynczego górnika (często także samego poszkodowanego w wypadku), ale są to także uchybienia organizacyjne, braki kadrowe, pośpiech czy presja na wynik ekonomiczny przy lekceważeniu robót porządkowych.


- Wszyscy jesteśmy zniecierpliwieni powtarzalnością tych samych przyczyn wypadków przy pracy od lat. Ani szkolenia, ani kary, ani nowoczesne techniki promocji zasad bhp, ani nawet przeżycie traumatycznych sytuacji przez załogi nie przynoszą efektów w statystyce wypadkowej. Dlatego szukamy niekonwencjonalnych metod i inspiracji. Uruchomiliśmy górniczy telefon zaufania i skrzynkę e-mail ([email protected]). Przekazane uwagi i opinie zestawiliśmy z naszymi tradycyjnymi wskaźnikami wypadkowymi i statystykami prowadzonymi przez WUG. Zaprezentowaliśmy wnioski przedsiębiorcom i związkowcom, których zaprosiliśmy dzisiaj na spotkanie na temat poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w kopalniach węgla kamiennego - mówi dr inż. Piotr Litwa, prezes WUG.


Najczęściej sygnalizowane nieprawidłowości to:

  • wykonywanie zadań produkcyjnych nie zważając na przepisy i zasady bhp - często powodowane presją przełożonych,
  • zła organizacja pracy (w tym błędy w planowaniu sposobów realizacji wydobycia, wyznaczaniu zadań produkcyjnych, redukcji obsady stanowisk i narzucanie oraz tolerowanie niebezpiecznych sposobów wykonywania zadań, prymat minimalizacji kosztów i maksymalizacja wydobycia nad bezpieczeństwem pracy),
  • stan nietrzeźwości pracowników,
  • przedłużanie czasu pracy,
  • niedostosowanie poziomu zatrudnienia do wymagań bezpieczeństwa - zbyt mała liczba pracowników.

Źródło: www.wug.gov.pl
Autor: 


Marcin Papierz
Redaktor
Portalbhp.pl

Autor
Prawnik, redaktor PortaluBHP.pl, redaktor naczelny kwartalnika NORMAbhp.pl.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.