Narzędzia
Dzięki działaniom i współpracy WUG z ZUS w górnictwie sukcesywnie zmniejsza się liczba wypadków przy pracy, którego główną przyczyną był czynnik ludzki – czyli błąd człowieka. Jeszcze kilka lat temu 90 proc. wszystkich wypadków w górnictwie spowodowanych było błędem człowieka. W 2015 roku było to już tylko 76 proc. Zobacz, jak można zmienić zachowanie człowieka.
W ubiegłym roku aż 94 zgłoszenia górników o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu zakładów odebrał telefon interwencyjny oraz skrzynka mailowa WUG. 23 (25 %) zgłoszenia okazały się zasadne. Takie zgłoszenie uruchamia szybką ścieżką przeprowadzania kontroli w niepokojących sytuacjach. Jak podkreśla sam WUG jest to najlepsza forma prewencji wypadkowej. Oznacz to jeszcze jedno, świadomość górników o wymaganiach w zakresie warunków pracy jest coraz wyższa.
Jak wynika z najnowszego raportu WUG maleje liczba wypadków w polskim górnictwie. Niemniej jednak wypadki się zdarzają, a ich przyczyny leżą zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców. Świadczy o tym 1 329 wniosków wystawionych przez organy nadzoru do przedsiębiorców o zastosowanie środków oddziaływania wychowawczego, a także ukaranie 1 211 osób mandatami karnymi na łączną kwotę 504 550 zł.
W Katowickim Holdingu Węglowym na 264 aparaty ucieczkowe KA-60 (rocznik 2011 i 2012) aż 138 sztuk okazało się niesprawnych. Dlatego też Zarząd KHW podjął decyzję o ich wycofaniu z uwagi na bezpieczeństwo załogi. Od 17 października br. rozpoczęło się testowanie aparatów ucieczkowych produkcji ukraińskiej. Dotychczas aparaty tej produkcji nie spełniały Polskich standardów.
Wyższy Urząd Górniczy od kilku lat stawia na popularyzację dobrych praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa, wyróżniając innowacyjne rozwiązania wprowadzone w polskich zakładach wydobywczych dla poprawy bezpieczeństwa pracy. Teraz ogłasza konkurs, który ma promować nowinki w tym zakresie.
4 listopada 2015 r. prezes WUG skierował do zarządów wszystkich firm wydobywających węgiel kamienny pisma zobowiązujące ich do przeprowadzenia w podległych im kopalniach kontroli ucieczkowych aparatów regeneracyjnych typu KA – 60, których termin używania kończy się w 2015 roku. Wyniki kontroli należy dostarczyć do 15 grudnia 2015 r. w WUG.
W zeszłym tygodniu w Wyższym Urzędzie Górniczym odbyło się 40. posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. Wśród tematów spotkania znalazła się również kwestia stanu bezpieczeństwa w polskim górnictwie w 2016 r. oraz w pierwszej połowie roku bieżącego. Omówiony został również temat nieprawidłowości stwierdzonych w zakresie realizacji szkoleń załóg górniczych.
2 274 wypadki ogółem, w tym 30 wypadków śmiertelnych i 29 wypadków ciężkich – takie są dane Wyższego Urzędu Górniczego przedstawione w sprawozdaniu dotyczącym stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie. A zatem, jak wygląda stan wypadkowości w polskim górnictwie, w tym główne przyczyny i okoliczności wypadków przy pracy? Poznaj najnowsze dane.
Wyższy Urząd Górniczy odnotował w 2015 r. zmniejszenie o 50 % liczby wypadków w polskim górnictwie we wszystkich kategoriach w porównaniu do roku 2014. Ponadto, patrząc na statystyki wypadkowości w górnictwie, rok 2015 pod względem bezpieczeństwa i wypadków był jednym z najlepszych w całym półwieczu - twierdzą przedstawiciele WUG. Zobacz jak znacznie poprawiły się statystyki bezpieczeństwa polskiego górnictwa.
„Bezpieczne i higieniczne warunki pracy mają nie tylko aspekt ochrony życia i zdrowia pracownika, ponadto podnoszą komfort pracy, ale stanowią również wymierną wartość ekonomiczną, dlatego wydatki w tym obszarze traktuję jako inwestycję.” – mówi w wywiadzie dla Portalu BHP Józef Dąbek Prezes Kopalni Wapienia "Morawica" S.A. – laureat konkursu „Pracodawca przyjazny pracownikom”.
Polska Grupa Górnicza sp. z o.o. Odział KWK ROW Ruch Jankowice przodownikiem wśród polskich kopalni pod względem bezpieczeństwa. Od 14 lat nie było tam ani jednego wypadku śmiertelnego! Nie dziwi więc że, już po raz czwarty z rzędu, zajęła pierwsze miejsce w Konkursie „Bezpieczna Kopalnia” 2016.
21 czerwca 2011 r. w Wyższym Urzędzie Górniczym odbyło się spotkanie Kierownictwa WUG z przedstawicielami zarządów spółek węglowych i stroną związkową w sprawie poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w kopalniach węgla kamiennego.
Inne nasze serwisy:
/WiedzaiPraktyka
/wip