Wyposażenie i oznakowanie okularów ochronnych

26.08.2014AKTUALNE

Komfortowe okulary ochronne powinny umożliwiać połączenie ochrony – ich podstawowej funkcji – z możliwością wyboru odpowiedniego stylu czy regulacji. Takie funkcje powinny zapewnić pracownikowi jak największą wygodę i maksymalne bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy. Warto przeczytać, jak bywają wyposażone okulary i jak muszą być oznakowane.

Producenci okularów mają świadomość rosnących oczekiwań klientów związanych z komfortem okularów ochronnych. Dlatego tworząc najnowsze gamy okularów ochronnych, blisko współpracują z pracownikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Dzięki takiemu podejściu najbardziej cenione na rynku produkty łączą w sobie stylowe wzornictwo z elementami, które wychodzą naprzeciw konkretnym potrzebom ich użytkowników, takimi jak duża powierzchnia ochrony twarzy, wygoda, dopasowanie i widoczność peryferyjna.

Wyposażenie okularów ochronnych

Okulary bywają wyposażone w podwójne, profilowane soczewki, dzięki czemu osłaniają dużą część twarzy i zapewniają widoczność peryferyjną. Regulacja kąta pochylenia zauszników pozwala także dopasować ich położenie do indywidualnych preferencji.

Elastyczna część nosowa dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i niemal każdego kształtu nosa, co ogranicza ześlizgiwanie się okularów, a miękka elastomerowa osłona czołowa tłumi i rozprasza uderzenia. Żeby zapewnić dodatkowy komfort, zauszniki osłaniają delikatną część głowy nad i za uszami.

Okulary ochronne zaprojektowane przez producentów tych środków ochrony indywidualnej są dostępne z różnorodnymi zaawansowanymi technologicznie powłokami soczewek, np. Supra-Dura®, Dura-streme® czy Fog-Ban Plus, jak również w wielu wersjach z barwionymi soczewkami na potrzeby różnych zadań i zagrożeń w pracy.

Niezbędne oznakowanie

Na środkach ochrony indywidualnej lub na ich wymiennych częściach powinna znajdować się data produkcji oraz data upływu okresu trwałości, jeżeli jest ona możliwa do określenia. Bardzo ważną kwestią jest również umiejętność odnajdywania oznakowań na ochronnikach i ich czytania.

Okulary powinny mieć etykiety wskazujące wartość określającą stopień ochrony odpowiedni dla danych zagrożeń, powinny być oznakowane trwale, tak aby użytkownik mógł odczytać nazwę producenta, oznaczenie wzoru oraz numer normy.

Ponadto producent ma obowiązek umieszczenia oznakowania CE na środkach ochrony indywidualnej, które spełniają zasadnicze wymagania określone w przepisach oraz zostały poddane procedurom oceny zgodności.

W przypadku okularów, których konstrukcja umożliwia różne ustawienie, np. pozycja ochronna, pozycja spoczynkowa, niezbędne jest dodatkowe oznaczanie sposobu prawidłowego ustawienia szybek ochronnych czy całego ochronnika. Natomiast szybki tarcz powinny być oznakowane na opakowaniu jednostkowym lub urządzeniu dozującym.

Oznaczenie opraw musi zawierać:

  • numer identyfikacyjny producenta,

  • numer Polskiej Normy (PN-EN 166:2005P),

  • symbole wytrzymałości mechanicznej („S”, „F”, „B”, „A”),

  • symbole obszarów zastosowań (cyfry od 3 do 9),

  • oznakowanie CE świadczące o tym, że ochrona spełnia wymagania ujęte w odpowiednich normach europejskich.

W przypadku środków ochrony oczu i twarzy, w których oprawka i szybka ochronna stanowią jedną całość, znakowanie jest umieszczane tylko na oprawce.

Kate Siwek - Technical Publicity Ltd.;  opr. red.

Słowa kluczowe:
okulary ochronne