Odzież robocza, okulary ochronne i rękawice – BHP podczas prac ogrodowych i domowych

Artykuł partnera
30.08.2022ARCHIWALNY

Odzież robocza, okulary ochronne i rękawice – BHP podczas prac ogrodowych i domowych

Domowe majsterkowanie i pielęgnacja ogrodu to prace, które przynoszą dużo satysfakcji. Często jednak zapominamy, że to ciężka fizyczna praca, która wymaga odpowiedniej odzieży roboczej i innych środków ochrony osobistej. Jak zadbać o własne bezpieczeństwo i BHP podczas pracy w domu i ogrodzie? Podpowiadamy.

Dlaczego warto dbać o bezpieczeństwo i higienę pracy w domu i ogrodzie?

Praca w ogrodzie lub w domowym warsztacie sprawia, że dom i jego otoczenie pięknieją. Własnoręcznie wykonany regał, estetycznie skoszony trawnik, przycięte drzewa, piękne rabaty – te prace, choć przyjemne, niosą ze sobą ryzyko wypadków i drobnych urazów.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie w wyniku nieostrożności i braku odpowiedniej ochrony narażamy się na kontuzje i zranienia. Co więcej, zazwyczaj wystarczy zaopatrzyć się w podstawową odzież roboczą, aby zapewnić sobie ochronę podczas przydomowych prac.

Dowiedz się, jakie są zasady BHP podczas prac w domu i ogrodzie – domowe BHP w praktyce

Odzież robocza a odzież ochronna

Te dwa pojęcia, choć często są używane zamienne, to jednak opisują dwa różne rodzaje odzieży.

Odzież ochronna to środki ochrony osobistej, które zabezpieczają przed wszelkimi zagrożeniami mogącymi negatywnie wpływać na zdrowie lub życie. Mowa tu o zagrożeniach mechanicznych, termicznych, chemicznych lub czynnikach atmosferycznych. Do tej grupy zaliczamy m.in.: okulary ochronne, rękawice, przyłbice czy wzmacniane buty robocze.

Z kolei odzież robocza ma za zadanie ochronę prywatnego ubrania przed zabrudzeniem lub zniszczeniem. Najpopularniejsze w tej kategorii są kombinezony ogrodowe lub kalosze.

Do przydomowych prac warto wyposażyć się w oba typy odzieży. W zależności od wykonywanego rodzaju prac (w domu, w garażu, w ogrodzie) przydadzą się zarówno ubrania robocze zabezpieczające przez zabrudzeniem, jak i te chroniące ciało przed urazami.

Odzież BHP do prac w domu, garażu i ogrodzie

Do pielęgnacji roślin, przekopywania rabat lub innych prac w ogrodzie świetnie sprawdzi się odzież robocza. Przede wszystkim ma zabezpieczać ubrania i skórę przed zabrudzeniami, które nierzadko są trudne do usunięcia, ale nie tylko. Stanowi ważną ochronę przed drobnymi urazami, jak skaleczenia i zadrapania. Szczególnie warto chronić dłonie, przedramiona, twarz i podudzia.

Jakie ubrania robocze przydadzą się do prac w ogrodzie?

Strój ogrodnika powinien być luźny i nie krępować ruchów podczas prac. Warto wybierać odzież roboczą z materiałów wytrzymałych, odpornych na wilgoć i zabrudzenia, jednocześnie łatwych do utrzymania w czystości.

  • Spodnie robocze lub ogrodniczki – dopasowane do sylwetki i wzrostu, z poręcznymi kieszonkami w różnych rozmiarach (po bokach i na klatce piersiowej). Warto wyposażyć się w przynajmniej dwie pary: jedną „lżejszą” do prac w ciepłe letnie miesiące, drugą z grubszego ocieplanego materiału na wiosenne i jesienne chłodniejsze dni.

  • Rękawice robocze – niezbędne przy niemal każdej pracy w ogrodzie. Nie tylko chronią dłonie przed zabrudzeniem, ale też zabezpieczają przed odciskami, otarciami, drobnymi urazami, a nawet ranami związanymi z kontaktem z roślinami (np. poparzenia pokrzywami) lub insektami (mrówki, komary). Gumowane rękawice ochronne (lub te powlekane PVC) są bardziej wytrzymałe i pomocne przy pracach narażających dłonie na poważne uszkodzenia lub podrażnienie.

  • Obuwie do pracy w ogrodzie lub kalosze – powinny być nieprzemakalne, ale jednocześnie przewiewne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Chronią przez zabrudzeniem, otarciami i odparzeniami. Warto wybierać te z bieżnikowaną podeszwą, które zabezpieczają przed poślizgnięciami i upadkami. Podobnie jak w przypadku ogrodniczek, warto mieć kilka par dostosowanych do warunków atmosferycznych.

W każdej sytuacji warto dbać o swoją wygodę i bezpieczeństwo, nawet podczas drobnych prac w domu i ogrodzie. Warto wybierać odzież roboczą zapewniającą komfort podczas wykonywanych czynności. Praktyka pokazuje, że warto mieć kilka kompletów ubrań i obuwia dopasowanych do pogody na zewnątrz.

Odzież ochronna – bezpieczne akcesoria do pracy

Przy wielu pracach, szczególnie w domu i w garażu, sama ochrona przed zabrudzeniami to za mało. Oprócz ubrań, które zabezpieczają skórę, warto zadbać też o ochronę oczu, ust i słuchu. Jaka odzież i akcesoria ochronne powinny znaleźć się na liście domowego wyposażenia BHP?

Chroń oczy, noś okulary ochronne

Okulary ochronne są niezbędne przy wszystkich czynnościach, podczas których mogą pojawić się odpryski zagrażające oczom. Warto wybierać modele z grubego tworzywa sztucznego, stosunkowo szerokie, z bocznymi osłonami, szczelnie chroniące przed małymi przedmiotami i pyłem.

Okulary ochronne mogą dodatkowo stanowić barierę dla szkodliwego promieniowania UV, a w wersji przeciwsłonecznej umożliwiają pracę także w pełnym słońcu. Do cięższych prac alternatywą mogą być przyłbice, które chronią całą twarz, jednocześnie pozwalając na swobodne oddychanie.

Okulary ochronne przydadzą się m.in. podczas:

  • koszenia trawnika,

  • używania środków ochrony roślin,

  • prac remontowych w mieszkaniu,

  • malowania,

  • heblowania desek,

  • polerowania parkietu,

  • cięcia drewna, metalu lub płytek.

Rękawice robocze

To podstawowy element wyposażenia każdego ogrodnika i domowego majsterkowicza. Smar, ziemię czy farbę trudno zmyć ze skóry, dlatego przy każdym rodzaju prac w domu i ogrodzie, gdzie pojawiają się te zabrudzenia, warto nosić rękawice robocze. Co więcej, rękawice chronią dłonie przed drobnymi urazami oraz przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami. Warto wybierać rękawice elastyczne, w odpowiednim rozmiarze, które pozwalają na wygodne i stabilne chwytanie i utrzymanie sprzętów i narzędzi.

Najprostsze rękawiczki ochronne to te materiałowe, przydatne w drobnych pracach ogródkowych. Często pokryte są od wewnątrz gumą, co ma je wzmocnić i utrudnić wchłanianie wody i gleby. Do wyboru mamy także rękawice skórzane, gumowe oraz te z materiałów syntetycznych, dodatkowo powlekane PVC. Te przeznaczone są do cięższych prac, gdzie szczególnie ważna jest ochrona przed ostrymi krawędziami i podrażnieniami wywołanymi przez środki chemiczne.

Oprócz zwykłych rękawic w sklepach znajdziemy też te specjalistyczne, np. elektroizolacyjne (zapobiegają przeskakiwaniu ładunków elektrostatycznych) lub pokryte warstwą antypoślizgową do prac na wysokościach.

Nauszniki

Ochrona słuchu jest ważna przede wszystkim podczas koszenia i innych prac z hałasującym sprzętem. Także urządzenia wykorzystywane podczas cięcia i obróbki drewna, płytek lub metalu zazwyczaj emitują głośne dźwięki. Zbyt długie narażenie na tego rodzaju bliskie źródło hałasu może powodować tymczasowe ubytki słuchu. Aby temu zapobiec, warto wyposażyć się w nauszniki ochronne lub zatyczki do uszu.

Kask ochronny

Rzadko stosowany podczas przydomowych prac, ale warto się w niego zaopatrzyć, jeśli planujemy prace budowlane i konstrukcyjne w domu, przy wycince drzew albo prace na wysokościach (np. malowanie elewacji). Kask ochronny przyda się wszędzie tam, gdzie pojawia się ryzyko uszkodzenia głowy lub narażenie na wystające lub spadające przedmioty.

Praktyka pokazuje, że kaski ochronne przydają się podczas prac fizycznych wymagających częstego schylania się lub ciągłej pracy w pozycji lekko pochylonej, np. na strychach lub w niskich piwnicach. Warto zakładać kask także podczas cięcia desek, płytek lub metalu, kiedy większe odpryski mogą spowodować poważne uszkodzenia głowy.

Maseczki ochronne

Malowanie, szlifowanie, polerowanie – to tylko przykładowe czynności, które narażają na podrażnienie układu oddechowego. W domu i ogrodzie przydają się przede wszystkim maski chroniące przez pyłami lub wdychaniem szkodliwych substancji chemicznych. Maski ochronne szczególnie przydają się podczas prac budowlanych (np. szlifowanie gładzi, malowanie, heblowanie drewna) oraz w ogrodzie (np. podczas stosowania środków ochrony roślin w opryskach).

Obuwie ochronne

Kalosze lub nieprzemakalne buty są obowiązkowe podczas zajęć w przydomowym ogródku. Jednak jeśli planujemy prace budowlane lub jakiekolwiek inne, które narażają na ryzyko zranienia lub zmiażdżenia stopy, warto zaopatrzyć się w specjalne buty robocze.

Jakie buty ochronne przydają się podczas prac w domu i ogrodzie:

  • Kalosze – krótkie i długie, wykonane z wytrzymałego materiału: nieprzemakalnego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne, pękanie i wnikanie wody. Na zimę warto wybierać opcję z ociepleniem.

  • Sandały robocze – do lekkich prac podczas upalnych dni.

  • Półbuty robocze ze wzmocnioną podeszwą – odporne na zużycie, idealne do przydomowych zajęć, takich jak malowanie lub koszenie trawnika.

  • Obuwie ochronne ze wzmocnionymi noskami – chroni palce przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. wskutek upadku przedmiotów.

Nawet przy rzadko wykonywanych pracach dobrze jest zadbać o swoje pełne bezpieczeństwo. Dlatego na liście domowego wyposażenia BHP warto mieć wszystkie z wymienionych wyżej elementów odzieży ochronnej.

Gdzie można kupić odzież roboczą i akcesoria ochronne

Mając już gotową listę środków ochrony osobistej, idziemy na zakupy. Tylko gdzie można zaopatrzyć się w wysokiej jakości i atrakcyjną cenowo odzież BHP? Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba szukać specjalistycznej hurtowni BHP ze sprzętem i akcesoriami, można ją dostać w dobrych marketach budowlanych. Znajdziemy tam asortyment dopasowany do potrzeb ogrodników i domowych majsterkowiczów.

Odzież robocza i ochronna to ważny element zapewnienia sobie bezpieczeństwa podczas prac w domu i w ogrodzie. Chroni nie tylko przed zabrudzeniami, ale też przed zranieniami i podrażnieniami skóry. Zabezpiecza dodatkowo przed uszkodzeniem oczu i słuchu, pozwalając czerpać pełną przyjemność z dbania o własny dom i ogród.

Autor: 

Artykuł partnera