Zatrudnianie pracowników 50+ ma być coraz atrakcyjniejsze dla pracodawcy

16.07.2014AKTUALNE

Celem trwającej kampanii informacyjno-promocyjnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej jest aktywizacja zawodowa kobiet i mężczyzn w wieku 50+. Wprowadzono rozwiązania ułatwiające pracownikom w wieku 50+ uzupełnienie wiedzy zawodowej, poszerzenie kompetencji i nabycie nowych umiejętności, aby zachęcić ich do kontynuowania aktywności zawodowej.

W 2008 r. pracowała tylko co trzecia osoba w wieku 55–64, wskaźnik zatrudnienia dla tej grupy wiekowej wynosił wówczas 31,6%. Pięć lat później, według najnowszych danych Eurostatu z trzeciego kwartału 2013 roku, zatrudnionych było już 41,3% kobiet i mężczyzn w tym wieku. Wciąż jest to wskaźnik niższy od średniego w krajach UE, wynoszącego 50,9%, jednak mimo to dostrzegalna jest wyraźna poprawa, a dystans Polski do Europy stale maleje. O tym, że niski poziom aktywności zawodowej osób w wieku 55–64 lat nie musi być zjawiskiem naturalnym, świadczą przykłady takich państw jak Szwecja, gdzie pracuje aż 73,9% osób w wieku 55–64, Niemcy (64,1%) czy Dania (62,5%).

Bierność zawodowa w Polsce częściej występuje wśród kobiet 50+, w trzecim kwartale 2013 roku pracowało 52,4% mężczyzn w wieku 55–64 i tylko 31,5% kobiet, podczas gdy dla wszystkich osób w wieku produkcyjnym wskaźniki te wynosiły odpowiednio 67,5% i 53,9%. Wsparcie osób w wieku 50+ na rynku pracy jest naturalną konsekwencją zmian demograficznych.

Rozpoczęta właśnie kampania informacyjno-promocyjna propagująca aktywność zawodową osób w wieku 50+ to kolejny krok podjęty w celu utrzymania korzystnego trendu rosnącego zatrudnienia takich osób.

Głównym celem ogólnopolskiej kampanii realizowanej w ramach projektu systemowego „Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+” jest promocja aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn w tym wieku. Kampania zmierzać będzie również do podniesienia świadomości w zakresie istniejących instrumentów wspierających pracodawców i osoby 50+ oraz zmiany postaw pracodawców i stereotypów, z jakimi muszą się mierzyć osoby dojrzałe na rynku pracy. Każdy pracodawca może skorzystać z różnorodnych rozwiązań i możliwości oferowanych przez państwo, dzięki czemu zatrudnianie 50+ jest jeszcze bardziej atrakcyjne, np.:

  • pracownik 50+ to mniejsze koszty pracy dla firmy – firma zostaje zwolniona z płacenia składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, gdy zatrudniony pracownik ukończy 60 lat w przypadku mężczyzn i 55 lat w przypadku kobiet;

  • jeśli pracownik 50+ jest nieobecny w pracy z powodu choroby, zmniejszona zostaje liczba dni, za które firma wypłaca wynagrodzenie: z 33 do jedynie 14 dni choroby;

  • gdy firma zatrudnia pracowników 50+ w ramach prac interwencyjnych, otrzymuje pełny zwrot kosztów, które poniosła na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne w okresie aż do 24 miesięcy;

  • jeżeli w firmie istnieje fundusz szkoleniowy (czyli odrębne konto z przeznaczeniem na szkolenia), to po refundację można zwrócić się do powiatowego urzędu pracy.


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.