Testy kognitywne w rekrutacji. Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Artykuł partnera
07.09.2022ARCHIWALNY

Testy kognitywne w rekrutacji. Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Zazwyczaj proces rekrutacji opiera się na rozmowie kwalifikacyjnej, analizie zawartości CV i wykonywaniu dodatkowych zadań pomagających w ocenie kompetencji twardych. Coraz częściej nowoczesne organizacje stawiają również na testy kognitywne pozwalające na ocenę pełni potencjału kandydata.

Czym są funkcje kognitywne?

Zdolności kognitywne to nic innego jak umiejętność uczenia się, interpretowania zdarzeń, wyciągania z nich wniosków, reagowania i logicznego myślenia. Zespół tych czynników stoi natomiast u podstaw podejmowania odpowiednich decyzji i zdolności do zachowywania elastyczności niezależnie od sytuacji, a więc dwóch czynników szczególnie pożądanych w dzisiejszej, niezwykle wymagającej rzeczywistości biznesowej.

Wysoki poziom zdolności intelektualnych, podobnie do innych kompetencji, może być mierzony. Co więcej: za sprawą odpowiednich narzędzi jest to naprawdę proste. Z tego powodu testy są coraz częściej wybierane nie tylko przez duże organizacje o stabilnej pozycji. Dzięki współpracy z odpowiednimi ekspertami są obecnie dostępne dla każdego zainteresowanego podmiotu, któremu zależy na wydajniejszych rekrutacjach i odpowiedzialnym, opartym na faktach budowaniu zespołów i rozwoju kompetencji pracowników.

Funkcje kognitywne: test w procesie rekrutacji

Test kognitywny coraz częściej staje się jednym z najważniejszych elementów procesu rekrutacji. Nic w tym dziwnego. Razem z innymi formami oceny kandydata, w tym tymi odnoszącymi się do kompetencji twardych, miękkich oraz cech osobowości, pozwala na uzyskanie pełnego obrazu. To natomiast przekłada się na znaczną redukcję ryzyka związanego z zatrudnieniem nieodpowiedniej osoby.

Funkcje kognitywne mogą być oceniane również później w ramach rozwijania kompetencji pracowników i budowy inteligentnych zespołów. Coraz częściej sięgają po nie również sami kandydaci, którzy chcą poznać swój potencjał i rozwinąć go, aby zająć lepszą pozycję na rynku pracy. Jednocześnie ujęcie testu w ramach procesu rekrutacyjnego nie powinno być czasochłonne i sprawiać problemów organizacyjnych.

Test kognitywny – co to jest i jak wygląda?

Aby funkcje kognitywne mogły być we właściwy sposób ocenione, konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Właśnie po to stworzono specjalne certyfikowane testy.

Gwarantują wysoką skuteczność i najwyższą miarodajność, co pozwala na w pełni obiektywne przyjrzenie się kandydatom. Wykorzystują również potencjał najnowszych technologii, co pozwala maksymalnie uprościć cały proces, oszczędzając przy tym czas i środki. Tutaj przeczytasz więcej o nowoczesnych testach kognitywnych ACE: https://master-hr.pl/assessment-testy/ace-test-poznawczy/.

Pozwalają kompleksowo ocenić numeryczną, przestrzenną i werbalną domenę poznawczą. Stopień skomplikowania testu jest natomiast dostosowany do umiejętności rozwiązującej go osoby.

Dlaczego zdolności kognitywne są tak ważne?

Pozyskiwanie kandydatów to nie tylko skomplikowany, ale również kosztowny proces. Właśnie z tego względu warto wzbogacić go o oceniający funkcje kognitywne test. To czynność, która okaże się niezwykle przydatna również po zatrudnieniu – wyniki, wzbogacone o inne analizy, pozwalają na uzyskanie całościowego obrazu kandydata i wskazanie jego mocnych cech, zdolności do uczenia się nowych rzeczy, analizy nowego materiału czy podejmowania decyzji.

To fundament budowania stabilnych zespołów. Przede wszystkim możliwa staje się szybka ocena tego, jak w rzeczywistości taka osoba radzi sobie w nowych okolicznościach i jak szybko jest w stanie dopasowywać się do nowych sytuacji.

Autor: 

Artykuł partnera


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.