Zmniejszenie obciążeń bhp na placach budowy

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
13.06.2016AKTUALNE

Zmniejszenie obciążeń bhp na placach budowy

Likwidację nadmiernych i nieuzasadnionych wymagań w zakresie eksploatacji maszyn do robót ziemnych, budowlanych i drogowych zapowiada pierwszy pakiet proprzedsiębiorczy przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada więc zmniejszenie obciążeń bhp przedsiębiorców branży budowlanej.

W pierwszym pakiecie ułatwień dla przedsiębiorców przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju znalazło się ponad 100 usprawnień dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Rozwiązania te są związane z realizacją Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i dotyczą poprawy otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorstw. Wśród propozycji zwartych w pakiecie znalazł się również kwestie dotyczące zmian w przepisach bhp odnoszących się do sektora budowlanego.

Postęp technologiczny pozwala na złagodzenie przepisów bhp

Pierwszy pakiet ułatwień zapowiada zmniejszenie obciążeń BHP przy eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Obecnie postęp techniczny i technologiczny, w tym do dążenie do poprawy bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, wymusza również zmiany w przepisach. Nie są już potrzebne niektóre regulacje prawne narzucające obostrzenia związane z dopuszczeniem do obsługiwania maszyn roboczych. Są one nadmierne i nieuzasadnione. 

Do takich wniosków doszło ministerstwo po dokonana analiza postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców oraz przedstawicieli stowarzyszeń związanych z prowadzeniem prac z wykorzystaniem maszyn roboczych. Problem ten dotyka na co dzień przedsiębiorców branży budowlanej oraz osoby starające się o uprawnienia do obsługi maszyn roboczych, których wymagane jest odbycie szkolenia i uzyskanie pozytywnego wyniku ze sprawdzianu.

Będzie mniej maszyn budowlanych do obsługi których potrzebne będą specjalne uprawnienia

Zmiany w owym rozporządzeniu mają dotyczyć m.in. ograniczenia liczba maszyn, na które potrzebne są uprawnienia. Z obecnego wykazu, zawierającego 56 urządzeń, zniknie 26 maszyn. Zlikwidowane mają być także klasy uprawnień dla 14 maszyn.

Ograniczone mają być również ilości klas uprawnień dla 2 maszyn. Natomiast dla 7 maszyn zastosowane będą wyłączenia. Ponadto zapowiadana jest wprowadzenie podziału na klasy dla 1 maszyny oraz zmiana nazewnictwa dla 7.

Większa efektywność i nowe miejsca pracy – to przewidywane korzyści z planowanych zmian

Zdaniem ministerstwa rozwoju efektem wprowadzanych zmian ma być:

  • poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej,
  • zwiększenie efektywności.

A wszystko to dzięki możliwości wykorzystania przez przedsiębiorców czasu i ograniczenia kosztów koniecznych dla przeszkolenia pracowników w celu uzyskania uprawnień lub ich rozszerzenia.

Proponowana zmiana ma również przynieść korzyści nie tylko przedsiębiorcom budowlanym ale i osobom starającym się o uzyskanie uprawnień na maszyny budowlane. Według resortu wprowadzenie tej regulacji wpłynie bowiem na zwiększenie liczby dostępnych pracowników na rynku pracy.

Dodatkowo zwiększy się możliwość elastycznego zarządzania kadrą. Przedsiębiorcy będą mogli dzięki temu realizować większą liczbę prac budowlanych z wykorzystaniem tej samej kadry.

Zmiany pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze

Jak wynika z analiz ministerstwa rozwoju dzięki zmniejszeniu liczby wymaganych uprawnień osoby chcące zdobyć uprawniania na maszyny budowlane zaoszczędzą ogółem ok. 1,8 mln godzin, które musieliby spędzić na wymaganych szkoleniach i egzaminach. Ten czas mogą natomiast wykorzystać m.in. na wcześniejsze podjęcie pracy, kształcenie zawodowe, itp.

Resort przewiduje także, że koszty ponoszone przez osoby, które chcą zdobyć uprawnienia na daną maszynę lub urządzenie zmniejszą się o ok. 30%.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.