Decyzje po wypadku zbiorowym w kopalni Mysłowice-Wesoła

30.09.2015AKTUALNE

Decyzje po wypadku zbiorowym w kopalni Mysłowice-Wesoła

Najprawdopodobniej przeprowadzenie wizji w miejscu katastrofy w kopalni Mysłowice-Wesoła, która miała miejsce 6 października 2014 r., będzie możliwe dopiero w przyszłym roku. Warunki wentylacyjne w otamowanym rejonie w dalszym ciągu uniemożliwiają wprowadzenie tam ludzi bez specjalistycznego sprzętu i uprawnień. Poinformował WUG po posiedzeniu Komisji do zbadani przyczyn i okoliczności wypadku. 

29 września br. odbyło się siódme posiedzenie Komisji do zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych 6 października 2014 r., w Katowickim Holdingu Węglowym S.A., Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice - Wesoła”, Ruch „Wesoła” w Mysłowicach.

Niestety, nie możliwe było podanie konkretnego terminu przeprowadzenia wizji na miejscu zdarzenia. Prawdopodobnie będzie to możliwe dopiero w przyszłym roku. Nadal warunki panujące w otamowanym rejonie uniemożliwiają wprowadzenie tam ludzi bez specjalistycznego sprzętu i uprawnień. Przeprowadzenie wizji lokalnej jest konieczne dla zakończenia pracy Komisji. Natomiast raport kończący pracę Komisji zostanie opracowany dopiero po zakończeniu całego postępowania.

Przyczyna wypadku

Na dzień dzisiejszy według ustaleń Komisji wynika, że przyczyną zapalenia metanu był pożar endogeniczny, rozwijający się w zrobach pokładu 510 w rejonie skrzyżowania ściany 560 z chodnikiem XIa wsch. Na podstawie prowadzonych badań wskazano kilkadziesiąt nieprawidłowości, które w różnej mierze przyczyniły się do zaistnienia katastrofy. Najpoważniejsze z nich dotyczą: zwalczania  zagrożenia metanowego i pożarowego.

Jak pokazują wstępne wnioski Komisji w rejonie ściany 560 m.in. doszło do następujących nieprawidłowości:

  • nie wykonywano aktywnej profilaktyki pożarowej z częstotliwością minimum jeden raz w tygodniu, jak zakładał projekt techniczny ściany;
  • nie prowadzono rzetelnych pomiarów metanu i tlenku węgla;
  • nie rozpoczęto akcji przeciwpożarowej w związku z zaistniałym pożarem endogenicznym w zrobach pokładu 510 w rejonie ściany 560, który stwierdzono już 5 października 2014 r.,
  • od 5 października 2014 r. dopuszczono – niezgodnie z zasadami sztuki górniczej – do aktywnego gaszenia pożaru w zrobach pokładu 510,
  • 6 października 2014 r. utrzymywano chodnik XIa wsch. za frontem ściany na odcinku większym niż maksymalnie 4m jak zakładał projekt techniczny ściany;
  • nie wycofywano ludzi z rejonu ściany 560 w pokładzie 510, podczas przekroczeń zawartości 2 proc. metanu, stwierdzanych metanomierzami indywidualnymi;
  • tolerowano brak stanowiska pompowego w rejonie skrzyżowania frontu ściany z chodnikiem XII wsch., co było niezgodne z ustaleniami zawartymi w projekcie technicznym ściany 560.

Informacje o poszkodowanych

Podczas posiedzenia eksperci zapoznali się z informacjami o stanie poszkodowanych w wypadku górników oraz o postępowaniu sankcyjnym wobec osób, które dopuściły się naruszenia obowiązujących przepisów i zasad postepowania.

 W wypadku zbiorowym w sumie poszkodowanych zostało 30 osób:

  • 5 górników zmarło – czterech, w wieku 26, 28, 29 i 32 lat, w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich;
  • 1 z ofiar, 42-letniego kombajnistę, ratownicy odnaleźli w 12. dobie akcji ratunkowej;
  • 15 osób odniosło ciężkie obrażenia;
  • 10 zostało lekko rannych.

Obecnie żadna z 25 osób rannych nie jest już hospitalizowana. Nie mniej jednak, aż 15-stu z nich korzysta ze świadczeń rehabilitacyjnych, 3 przeszło na rentę inwalidzką a 3 korzysta z emerytury. Tylko 4 poszkodowanych powróciło do pracy po zakończeniu leczenia.

Sankcje za niedopełnienie obowiązków

W wyniku postępowania postawiono i skierowano do sądu wnioski o ukaranie 12 osób za nieprzestrzeganie przepisów prawa geologicznego i górniczego. Natomiast w stosunku do 14 innych osób postępowanie sankcyjne zakończyło się decyzjami zakazującymi wykonywania określonych czynności w ruchu zakładu górniczego, czyli możliwości sprawowania dotychczasowych funkcji. Wymienione działania obejmują pracowników dozoru kopalnianego.

Źródło:

Info pras. WUG  


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.