Instytucja kultury też musi zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i widzom

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Magdalena Pokrzycka-Walczak
11.01.2016AKTUALNE

Instytucja kultury też musi zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i widzom

Lubelski Teatr Stary jest jednym z najstarszych budynków teatralnych w Polsce. Dlatego przeprowadzona kilka lat temu kompleksowa modernizacja zabytkowej budowli wymagała nie tylko dostosowania do obecnych norm w zakresie wyposażenia nowoczesnej instytucji kultury, ale przede wszystkim – do wymogów bhp

- Przepisy bhp regulują działalność Teatru w zakresie bezpieczeństwa i zapewniają je widzom, pracownikom oraz zaproszonym artystom – informuje Karolina Rozwód, dyrektor placówki. – Dlatego ich przestrzeganie nie podlega dyskusji.

Posiadamy m.in. oceny ryzyka zawodowego dla każdego stanowiska pracy, wyznaczone są osoby do udzielania pierwszej pomocy, oznaczone są wyjścia ewakuacyjne. Pracownicy Teatru są przeszkoleni w zakresie bhp, co jest szczególnie istotne w sytuacjach, gdy mają do czynienia z wizjami artystycznymi, których nie można zrealizować w pierwszej, zaplanowanej wersji. - Konieczne jest wówczas wspólne znalezienie odpowiednich rozwiązań, które – z jednej strony – będą zgodne z zamierzeniami twórców, ale z drugiej strony – z przepisami bhp tłumaczy dyrektor K. Rozwód. – Jak dotąd nie zdarzyło się, by nie udało się nie znaleźć wyjścia z takiej sytuacji.

 

Foto: Wojciech Kornet / Teatr Stary w Lublinie

W Teatrze Starym – ze względu na niewielkie wymiary sceny i widowni – ograniczenie stanowi liczba osób mogących jednocześnie przebywać na scenie. Dlatego pracownicy teatru muszą brać pod uwagę ten fakt. – Zdarzyło się, że nie można było zaprosić teatru spoza Lublina do wystawienia spektaklu, bo liczba aktorów występujących na scenie przewyższała tę dozwoloną, określoną obowiązującymi w teatrze przepisami – mówi K. Rozwód. Jednak taka sytuacja w czasie czteroletniej działalności instytucji, miała miejsce tylko dwa razy.

- Nie można powiedzieć więc, że przepisy bhp w jakikolwiek sposób paraliżowałyby lub mocno ograniczały działalność instytucji – zapewnia dyrektor Teatru Starego.

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Autor
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.