Ocena zagrożenia wybuchem – gdzie i jak jej dokonywać

Zygmunt Wieczorek
05.09.2014AKTUALNE

Ocena zagrożenia wybuchem musi być dokonana w obiektach i na terenach przyległych, gdzie są prowadzone procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe, lub w których materiały takie są magazynowane, musi być dokonana ocena zagrożenia wybuchem.

W zakres oceny zagrożenia wybuchem wchodzi wskazanie pomieszczeń zagrożonych wybuchem, wyznaczenie w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednich stref zagrożenia wybuchem z opracowaniem graficznej dokumentacji klasyfikacyjnej oraz wskazanie czynników mogących w nich zainicjować zapłon.

Graficzna dokumentacja klasyfikacyjna musi zawierać plany sytuacyjne obrazujące rodzaj i zasięg stref zagrożenia wybuchem oraz lokalizację i identyfikację źródeł emisji, według zasad określonych w Polskich Normach.

Ważne

Oceny zagrożenia wybuchem ma obowiązek dokonać inwestor, projektant lub użytkownik decydujący o procesie technologicznym.


Warto wiedzieć, że ocena zagrożenia wybuchem może być częścią oceny ryzyka wybuchu (o której mowa w rozporządzeniu ministra gospodarki z 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej – Dz.U. nr 138, poz. 931).

Klasyfikacja stref zagrożenia wybuchem została określona w Polskiej Normie dotyczącej zapobiegania wybuchowi i ochronie przed nim. Szczegółowe wytyczne dotyczące określania przyrostu ciśnienia w pomieszczeniu, jaki mógłby zostać spowodowany przez wybuch, zawiera załącznik Wytyczne w zakresie określania przyrostu ciśnienia w pomieszczeniu, jaki

mógłby zostać spowodowany przez wybuch do rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. nr 109, poz. 719).

Ważne

Pomieszczenie, w którym może wytworzyć się mieszanina wybuchowa, powstała z wydzielającej się takiej ilości palnych gazów, par, mgieł lub pyłów, której wybuch mógłby spowodować przyrost ciśnienia w tym pomieszczeniu przekraczający 5 kPa, to pomieszczenie zagrożone wybuchem.

W pomieszczeniu należy wyznaczyć strefę zagrożenia wybuchem, jeżeli może w nim występować mieszanina wybuchowa o objętości co najmniej 0,01 m3 w zwartej przestrzeni.

Autor: 

Zygmunt Wieczorek

Autor
Specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.