Odpowiedzialność za szczepienia ochronne monterów i konserwatorów sieci wodno-kanalizacyjnej
Pytanie: Kto odpowiada za szczepienia pracowników jeśli mają do czynienia z zagrożeniami biologicznymi? Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić tego rodzaje szczepienia pracownikom zatrudnionym na stanowisku montera i konserwatora sieci wodno-kanalizacyjnej?
Ochrona pracowników przed zagrożeniami spowodowanymi przez szkodliwy czynnik biologiczny należy do obowiązków pracodawcy, który w tym celu powinien stosować wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie lub ograniczające stopień tego narażenia. W przypadku prac związanych z montażem i konserwacją sieci wodno-kanalizacyjnych należy liczyć się z zagrożeniami, które niosą ze sobą chorobotwórcze czynniki biologiczne znajdujące się w ściekach i wodzie (m.in. bakterie patogenne, wirusy).
Ochrona zdrowia i życia pracowników
Szczegółowe warunki ochrony, rodzaje środków niezbędnych do zapewnienia ochrony zdrowia i życia pracowników, zakres stosowania tych środków oraz warunki i sposób monitorowania stanu zdrowia narażonych pracowników określa rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Określone w rozporządzeniu wymogi dotyczące środków zapobiegawczych wymaganych do stosowania w określonych warunkach i przy określonych pracach dotyczą przede wszystkim sytuacji związanych z narażeniem pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych zaliczonych do 2, 3 i 4 grupy zagrożenia.
W przypadku gdy pracownik jest zatrudniony w warunkach narażenia na działanie szkodliwego czynnika biologicznego zakwalifikowanego do grupy 1 zagrożenia, pracodawca ma obowiązek stosować środki zapobiegawcze określone w przepisach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przeprowadzanie szczepień ochronnych
W przypadku wystąpienia lub możliwości wystąpienia w środowisku pracy szkodliwego czynnika biologicznego, przeciw któremu jest dostępna szczepionka, mają zastosowanie przepisy obecnie obowiązującej ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z nimi w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych przeprowadza się zalecane szczepienia ochronne wymagane przy wykonywaniu czynności zawodowych, które zostały określone w rozporządzeniu w sprawie wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach.
Wykaz stanowisk oraz szczepień ochronnych
Przepisy rozporządzenia o wykazie szczepień ochronnych ustalają wykaz stanowisk oraz wykaz szczepień ochronnych, które wskazane są do wykonania pracownikom, którzy podejmują pracę lub są zatrudnieni na tych stanowiskach. Wykaz stanowi załącznik do rozporządzenia o wykazie szczepień ochronnych. I tak:
- przy usuwaniu odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych lub konserwacji urządzeń służących temu celowi - wskazane są do wykonania szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i tężcowi;
- prace związane z diagnostyką duru brzusznego i innych schorzeń jelitowych oraz stanowiska pracy przy usuwaniu odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych lub konserwacji urządzeń służących temu celowi - wskazane do wykonania są szczepienia ochronne przeciw durowi brzusznemu.
Informowanie o szczepieniach
Pracodawca lub zlecający wykonanie prac informuje pracownika lub osoby mające wykonywać takie prace i są narażone na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych o rodzaju zalecanego szczepienia ochronnego. Koszty związane z zakupem szczepionek oraz przeprowadzenia szczepień (usługi medycznej) pokrywa pracodawca.
rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. z 2005 r. nr 81, poz. 716)
art. 20 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2008 r. nr 234, poz. 1570)
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 listopada 2005 r. w sprawie wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach (Dz.U. z 2005 r. nr 250, poz. 2113)
Michał Wojciechowski
specjalista z zakresu bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.