Czy okres zimowy odnosi się do pojęcia pracy na otwartej przestrzeni?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
28.10.2022AKTUALNE

Przepisy rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów definiują okres zimowy jako okres, który niebawem się rozpocznie. Jest to bowiem przedział czasu od 1 listopada do 31 marca. Co ciekawe pojęcie okresu zimowego pojawia się również w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bhp. Jednak nie jest tam zdefiniowane. Czy zatem na potrzeby wykonywania prac na otwartej przestrzeni, w kontekście zapewnienia źródeł ciepła, okres zimowy to również przedział czasu od 1 listopada do 31 marca ?

1 listopada kojarzy się w pierwszej kolejności ze świętem Wszystkich Świętych. Osoby bardziej wtajemniczone w problematykę prawa pracy, zwłaszcza z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy 1 listopada kojarzą z pojęciem okresu zimowego, które nijak ma się do zimy kalendarzowej, jak również astronomicznej.

Pojęcie okresu zimowego pojawia się w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Wynika z niego, że pracodawca zapewnia posiłki w szczególności pracownikom wykonującym pracę związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym.

Ważne

Z przepisów rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów wynika, że za okres zimowy uważa się okres od 1 listopada do 31 marca.

Czy stosowanie tej definicji okresu zimowego do wszelkich zimowych obowiązków pracodawcy jest słuszne?

Warto zauważyć, że w powszechnej świadomości powyższa definicja okresu zimowego funkcjonuje w stosunku do ogółu obowiązków pracodawców związanych z zapewnienie bezpiecznych warunków pracy w okresie zimowym. Pytanie, czy stosowanie tej definicji do wszelkich zimowych obowiązków pracodawcy jest słuszne? Należy bowiem zauważyć, że do sezonu zimowego odwołują się również przepisy rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika z nich, że w razie gdy ze względu na rodzaje prac wykonywanych na otwartej przestrzeni w okresie zimowym nie jest możliwe zapewnienie pomieszczeń, do ogrzania się oraz zmiany odzieży, należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsca ich pracy odpowiednio urządzone źródła ciepła, przy zachowaniu wymagań ochrony przeciwpożarowej.

Czy okres zimowy odnosi się do pojęcia pracy na otwartej przestrzeni?

Zatem rodzi się pytanie:

Czy sezon zimowy, o którym mowa w kontekście przepisu na temat odpowiednio urządzonych źródeł ciepła, to to samo, co sezon zimowy wynikający z przepisów rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów?

Przyjęcie zasady zgodnie, z którą na gruncie obowiązku zapewnienia źródeł ciepła okres zimowy to również okres od 1 listopada do 31 marca spowodowałoby, że w pozostałym czasie, niezależnie od temperatur panujących na otwartej przestrzeni, pracodawca nie miał obowiązku zapewnienia alternatywnych źródeł ciepła.

Warto zauważyć, że przepis rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp posługujący się pojęciem prac na otwartej przestrzeni w okresie zimowym nie definiuje okresu zimowego. Nie odsyłają jednocześnie do definicji tego okresu wynikającej z rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Tym samym nie ma bezpośredniego uzasadnienia do stosowania definicji okresu zimowego, wynikającej z obowiązku w sprawie zapewnienia posiłków profilaktycznych, do obowiązku zapewnienia źródeł ciepła do ogrzania się pracowników w przypadku gdy pracodawca nie może zapewnić pomieszczenia do ogrzania się.

Jak interpretować przepisy o obowiązku zapewnienia źródeł ciepła pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni?

Ponieważ sytuacje niedoregulowane na gruncie prawa pracy, w szczególności w zakresie bhp powinny być interpretowane na korzyść pracowników. Tak więc, kierując się obowiązkiem zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, rekomendowanym postępowaniem jest zapewnianie odpowiednio urządzonych źródeł ciepła nie tylko w sezonie zimowym, rozumianym jako okres od 1 listopada do 31 marca, ale również w miesiącach sąsiadujących – w przypadku niskich temperatur panujących na otwartej przestrzeni.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.