Obowiązek udostępniania dokumentacji wyników kontroli warunków pracy lekarzowi medycyny pracy a zakres obowiązków służby BHP

Sebastian Kryczka
02.02.2024AKTUALNE

W katalogu zadań służby BHP znajduje się tytułowy obowiązek współdziałania z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, a w szczególności przy organizowaniu okresowych badań lekarskich pracowników. Umowa między pracodawcą, a podstawową jednostką służby medycyny pracy powinna określać w szczególności kwestie udostępniania dokumentacji wyników kontroli warunków pracy, w części odnoszącej się do ochrony zdrowia. Czy powyższy obowiązek pracodawca może scedować na służbę BHP lub osobę wykonującą jej zadania?

Obowiązek udostępniania dokumentacji wyników kontroli warunków pracy

Pracodawca realizując obowiązki z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami ma obowiązek zawarcia umowy z podstawową jednostką służby medycyny pracy. Wynika to bezpośrednio z przepisów ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy. Umowa taka powinna regulować w szczególności kwestię udostępniania dokumentacji wyników kontroli warunków pracy, w części odnoszącej się do ochrony zdrowia. Powyższy obowiązek obciąża bezpośrednio stronę umowy, czyli pracodawcę. Powstaje jednak istotne dla praktyki pytanie, czy może on być scedowany na służbę BHP.

Zakres obowiązków służby BHP

Odnosząc się do powyższej wątpliwości należy zwrócić uwagę na przepis rozporządzenia w sprawie służby BHP, który mówi że służba BHP nie może być angażowana do innych zadań, niż te określone w katalogu wynikającym z § 2 rozporządzenia w sprawie służby BHP. Jednak wśród tych zadań można znaleźć obowiązek współdziałania z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, a w szczególności przy organizowaniu okresowych badań lekarskich pracowników.

Obowiązek współpracy służby BHP z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami

Ponieważ wspomniany obowiązek współdziałania jest szeroki, a przepis wskazuje wyłącznie na obowiązek szczególny w zakresie organizowania okresowych badań lekarskich pracowników, można uznać, że pracodawca ma prawo zlecić pracownikom służby BHP współpracę z podstawową jednostką służby medycyny pracy w zakresie przekazywania wyników kontroli warunków pracy w części odnoszącej się do ochrony zdrowia.

Jak faktycznie dokonać udostępnienia dokumentacji wyników kontroli warunków pracy?

W takim przypadku pracownik służby BHP będzie musiał zrobić wyciąg z protokołu kontroli, np. inspektora PIP i przekazać go do podstawowej jednostki służby medycyny pracy. Kwestie proceduralne w powyższym zakresie powinna jednak określać umowa zawarta między pracodawcą, a podstawową jednostką służby medycyny pracy.

Autor:

Prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.