Powstrzymanie się od pracy z powodu braku klimatyzacji w samochodzie służbowym

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
28.07.2022AKTUALNE

Jeszcze nie tak dawno klimatyzacja w samochodzie była luksusem dostępnym tylko w wyższych opcjach wyposażenia. Dziś klimatyzacja w samochodzie dostępna jest już w wersji podstawowej wyposażenia. Dotyczy to nie tylko samochodów prywatnych, ale także samochodów służbowych. W czasie upałów, podczas wykonywania obowiązków zawodowych, klimatyzacja jest elementem zapewniającym komfort pracy. Wpływa też znacznie na bezpieczeństwo pracy chroniąca pracownika przed przegrzaniem. Warto zastanowić się, czy niesprawna klimatyzacja podczas upałów może być podstawą odmowy wykonania pracy z wykorzystaniem pojazdu służbowego?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom szeroko rozumianych narzędzi pracy. Inne wyposażenie będzie dotyczyło pracownika zatrudnionego na stanowisku robotniczym np. spawacza budowlanego, inne zaś pracownika biurowego wykonującego swoje obowiązki w siedziby pracodawcy. Jeszcze inne narzędzia i wyposażenia stanowiska pracy należy zapewnić pracownikowi mobilnemu, którego realizacja zakresu obowiązków wymaga stałego przemieszczania się.

Właściwe wyposażenie pracownika do wykonywania czynności i zadań służbowych

W przypadku ostatniego ze wspomnianych pracowników kluczowym narzędziem pracy będzie samochód używany do celów służbowych. Z Kodeksu pracy wynika, iż stosowane maszyny i inne urządzenia techniczne muszą zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności muszą zabezpieczać pracownika przed:

  • urazami,

  • działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych,

  • porażeniem prądem elektrycznym,

  • nadmiernym hałasem,

  • działaniem drgań mechanicznych i promieniowania oraz

  • szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy.

Nie inaczej jest w przypadku samochodów. Jeżeli pracodawca zdecyduje się powierzyć pracownikowi samochód w celach służbowych, stan techniczny takiego pojazdu w żadnym razie nie może być przypadkowy.

Ważne

Problematyka stanu technicznego pojazdów jest uregulowana w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Może się zdarzyć, że samochodzie pracodawcy, użyczonym pracownikowi do celów służbowych, klimatyzacja okaże się niesprawna. W takiej sytuacji może powstać wątpliwość, czy pracownik kierowca, mając świadomość niesprawnego układu klimatyzacji, ma prawo odmówić pracodawcy wykonania polecenia służbowego w zakresie przemieszczania się wspomnianym pojazdem.

Auto zastępcze bez klimatyzacji do pracy 

Odnosząc się do powyższego dylematu należy zauważyć, że przepisy z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy nie regulują kwestii zapewnienia pracownikom klimatyzacji w pojazdach samochodowych. Tym samym, pracodawca ma prawo wyposażyć pracownika zarówno w samochód, który klimatyzację posiada, jak również w auto, które klimatyzacji nie ma.

Tak więc, pracownik kierowca, który posiadał auto z klimatyzacją, a któremu zostaje przydzielone auto bez klimatyzacji, nie może odmówić pracodawcy:

  • udania się w podróż służbową takim samochodem lub

  • regularnego przemieszczania się nim w ramach mobilnego miejsca pracy.

 Awaria klimatyzacji w samochodzie służbowym a powstrzymanie się od pracy

Inaczej jednak sytuacja może przedstawiać się w przypadku gdy układ klimatyzacji uległ awarii. Wówczas należy przyjąć, że pracownik kierowca nie ma możliwości powstrzymania się od pracy powołując się na obniżenie komfortu jazdy podczas upałów, związanego z wyższą niż zwykle temperaturą w kabinie auta.

Ważne

Istnieje jednak możliwość odmowy użycia samochodu z niesprawną klimatyzacją. Jest to jednak możliwe tylko do momentu jednoznacznego ustalenia, że usterka w żaden sposób nie ma przełożenia na kwestie bezpieczeństwa w zakresie użytkowania auta.

Do momentu, do którego takie ustalenia nie zostaną poczynione można przyjąć, że pracownik kierowca ma prawo powstrzymać się od użytkowania wspomnianego samochodu. Można uzasadnić to tym, że zarówno zatrudniony, jak również pracodawca zwykle nie są osobami biegłymi w zakresie oceny bezpieczeństwa użytkowania pojazdu z niesprawnym układem klimatyzacji.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.