Przegląd stanowisk pracy poza komisją bhp

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
05.10.2021AKTUALNE

Lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną jest obowiązkowym członkiem komisji bhp. Do zadań takiej komisji należy, m.in. dokonywanie przeglądu stanowisk pracy. Czy lekarz medycyny pracy może zatem przeprowadzać przeglądy stanowisk pracy niezależnie od tych, które są dokonywane w ramach komisji bhp?

Obowiązek zapewnienia pracownikom profilaktycznej opieki zdrowotnej jest niezależny od tego, czy pracodawca zatrudnia 1, 10, 100 czy 251 pracowników. Oznacza to konieczność zawierania umów między pracodawcami, zobowiązanymi w szczególności do zapewniania praktycznych badań lekarskich oraz innych świadczeń zdrowotnych, a podstawowymi jednostkami służby medycyny pracy.

Uwaga!

Tym samym należy uciąć wszelkie spekulacje i wątpliwości mniejszych pracodawców, którzy zastanawiają się nad obowiązkiem lub zasadnością podpisywania umowy ze służbą medycyny pracy. Tak, każdy pracodawca, niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników, musi podpisać umowę z jednostką medycyny pracy.

Czytaj także: Poznaj rolę lekarza medycyny pracy przy organizacji pracy zdalnej>>>

Komisja bhp – co to za organ  

Obowiązek zawarcia umowy z podstawową jednostką służby medycyny pracy dotyczy każdego pracodawcy. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek zapewnienia profilaktycznych badań lekarskich pracownikom. Jednak komisja bhp, jako organ opiniodawczy i doradczy, nie jest organem obowiązkowym w każdym zakładzie pracy.

Ważne

Komisja bhp powołuje pracodawca zatrudniający więcej niż 250 pracowników.

W skład komisji bhp wchodzą, w równej liczbie, przedstawiciele:

 a) pracodawcy, w tym:

  • pracownicy służby bhp

  • i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami,

 b) pracowników, w tym:

  • społeczny inspektor pracy.

Do zadań komisji bhp należy zaliczyć:

  • przegląd stanowisk pracy,

  • okresową ocenę stanu bhp,

  • opiniowanie podejmowanych przez pracodawcę środków zapobiegających wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym,

  • formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy,

  • współdziałanie z pracodawcą w realizacji jego obowiązków w zakresie bhp.

Przegląd stanowisk pracy – kto jest uprawniony do ich przeprowadzania

W przeglądach stanowisk pracy, realizowanych przez komisję bhp, ma prawo i obowiązek uczestniczyć lekarz medycyny pracy, sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

W praktyce może powstać wątpliwość, czy przeglądy realizowane w ramach komisji bhp są jedynymi przeglądami stanowisk pracy, jakie mogą być przeprowadzone z udziałem lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną?

W celu rozstrzygnięcia powyższego dylematu, należy odwołać się do przepisów ustawy o służbie medycyny pracy.  Dokładnie do art. 12 ustawy o służbie medycyny pracy. Mówi on, że umowa między pracodawcami — podmiotami obowiązanymi do zapewnienia profilaktycznej opieki zdrowotnej — a podstawową jednostką służby medycyny pracy powinna odnosić się w szczególności do kwestii:

  • zapewnienia udziału w komisji bezpieczeństwa i higieny pracy działającej na terenie zakładu pracy,

  • zapewnienia możliwości przeglądu stanowisk pracy, w celu dokonania oceny warunków pracy.

Przegląd stanowisk pracy poza komisją bhp – czy lekarz medycyny pracy może je prowadzić poza komisją

Czy lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami może dokonywać przeglądów warunków pracy tylko w ramach prac w komisji bhp? Czy dodatkowe uprawnienie do przeglądu stanowisk pracy przyznane jest lekarzowi wyłącznie gdy w zakładzie pracy nie funkcjonuje komisja bhp?

Uwaga!

Lekarz zasiadający w komisji bhp ma uprawnienie do przeprowadzania przeglądu stanowisk pracy, w celu dokonania oceny warunków pracy, również poza pracami komisji bhp.

Żaden przepis, regulujący umowy między pracodawcą a jednostką medycyny pracy, nie ogranicza możliwości przeglądu stanowisk pracy, wyłącznie do pracy w komisji bhp.

Uwzględniając powyższe, pracodawca nie powinien ograniczać możliwości „inspekcyjnych” lekarzy sprawujących profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.  Czyli powinni mieć oni możliwość dokonywania przeglądów warunków pracy, nie tylko w ramach działań w komisji bhp.

Jakie mogą być skutki ograniczania lekarzowi medycyny pracy możliwości przeprowadzania przeglądów warunków pracy?

Co w sytuacji, gdyby pracodawca chciał ograniczyć możliwości kontrolne lekarza medycyny pracy? Przepisy tego bezpośrednio nie regulują. Jednak pracodawca musi pamiętać, że służba medycyny pracy współpracuje w szczególności z:

  • Państwową Inspekcją Pracy,

  • Państwową Inspekcją Sanitarną,

  • oraz innymi organami nadzoru i kontroli warunków pracy.

Ograniczenie kompetencji kontrolnych lekarzy medycyny pracy może zatem sprawić, że w zakładzie zjawi się inspektor PIP. Natomiast jego kontrola może być bardziej dotkliwa niż wizytacja przeprowadzona przez lekarza medycyny pracy, z którym pracodawca ma podpisaną umowę.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.