Zastępstwo lekarza medycyny pracy na posiedzeniu komisji bhp

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
04.05.2022AKTUALNE

Każdy pracodawca zatrudniający przynajmniej 251 pracowników powinien powołać komisję bhp. Strategiczna rola w takiej komisji przypada lekarzowi sprawującemu profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Powstaje zatem pytanie, czy jeżeli lekarz medycyny pracy nie może uczestniczyć w posiedzeniu w komisji, to trzeba przełożyć jej spotkanie na inny termin? Czy placówka medycyny pracy, z którą pracodawca ma podpisaną umowę, powinna skierować innego lekarza, o tej samej specjalizacji, na zastępstwo w posiedzeniu komisji?

Przepisy kodeksu pracy przewidują obowiązek konsultowania z pracownikami wszystkich w kwestii dotyczących bhp. Ponadto u pracodawcy, który zatrudnia powyżej 250 pracowników, powinna zostać powołana komisja bhp, która może przejąć wspomniany obowiązek konsultacyjny.

Kto wchodzi w skład komisji bhp?

W skład komisji bhp wchodzą, w równej liczbie:

  1. przedstawiciele pracodawcy, w tym:

  • pracownicy służby bhp i

  • lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami,

  1. przedstawiciele pracowników, w tym społeczny inspektor pracy.

Uwzględniając zakres zadań służby medycyny pracy, który wynika z ustawy o służbie medycyny pracy, można uznać, że lekarz sprawujący profilaktyczna opiekę zdrowotną nad pracownikami jest strategicznym członkiem komisji bhp.

Jak wiadomo posiedzenia komisji bhp powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na kwartał. Jest to minimalna częstotliwość posiedzeń komisji bhp wynikająca z przepisów kodeksu pracy. W praktyce można zdarzyć się sytuacja, w ramach której lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z różnych względów nie będzie mógł wziąć udziału w planowanym posiedzeniu komisji. Kłopot w tym, że przepisy mówią, co w takim przypadku powinien zrobić pracodawca.

Co zrobić gdy lekarz medycyny pracy nie może wziąć udziału w posiedzenie komisji bhp?

Optymalnym postępowaniem będzie przełożenie posiedzenia komisji na termin, który będzie dla dogodny dla lekarza medycyny pracy. W przypadku braku jednego z przedstawicieli pracodawcy lub pracowników na posiedzeniu komisji dopuszczalne jest przeprowadzenie spotkania. Jednak brak na posiedzeniu komisji lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami nie pozwoli uznać, że posiedzenie komisji bhp faktycznie zostało zrealizowane.

O czy trzeba pamiętać podpisując umowę z podstawową jednostką służby medycyny pracy?

Warto zauważyć, że z przepisów ustawy o służbie medycyny pracy wynika, iż pracodawca (w tym taki u którego funkcjonuje komisja bhp) związany jest z podstawową jednostką służby medycyny pracy umową. Powinna ona określać w szczególności obowiązki zleceniodawcy wobec zleceniobiorcy dotyczące zapewnienia udziału w komisji bhp działającej na terenie zakładu pracy. Umowa powinna przewidywać możliwość zapewnienia zastępstwa w posiedzeniu komisji bhp. Oczywiście powinno być ono realizowane przez lekarza medycyny pracy a nie lekarza dowolnej specjalności. Jednocześnie zastępstwo należy traktować w kategoriach ostatecznych. Powodem jest bieżąca znajomość specyfiki zakładu oraz niezbędnej dokumentacji z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy przez lekarz sprawujący opiekę profilaktyczną nad pracownikami. Jest to niezbędne na potrzeby funkcjonowania w ramach komisji bhp.

Ważne

Umowa między pracodawcą a podstawową jednostką służby medycyny pracy powinna określać kwestie zapewnienia udziału w komisji bhp działającej na terenie zakładu pracy. Kwestia zastępstwa nie jest obligatoryjną. Powinna ona podlegać umownym ustaleniom. Warto jednak, aby problem ten został na poziomie umowy uregulowany. Pozwoli to uniknąć niespodzianek, w tym konieczności przenoszenia posiedzenia komisji na inny termin.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.