Zgoda kobiety w ciąży lub karmiącej dziecko piersią na wykonywanie prac wzbronionych – czy to wystarczy

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
08.11.2021AKTUALNE

Kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia. Co jednak gdy kobieta w ciąży czy karmiąca dziecko piersią wyrazi zgodę na wykonywanie takich prac wzbronionych? Jeżeli potwierdzi taką zgodę pracodawcy w formie pisemnej? Czy może to stanowić podstawę dopuszczenia jej do wykonywania pracy formalnie wzbronionej? Co na to inspektor pracy w razie ewentualnej kontroli?

Prawo pracy a w szczególności przepisy dotyczące technicznego bezpieczeństwa pracy nie traktują w sposób jednakowy jednej i drugiej płci. Bynajmniej nie jest to niesprawiedliwe, nie nosi znamion nierównego traktowania. Jest to podyktowane obiektywną koniecznością, z którą w żaden sposób nie powinno się dyskutować.

Prace wzbronione kobietom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią – czyli jakie?

Na szczególne traktowanie mogą liczyć kobiety będące w ciąży oraz karmiące dziecko piersią. Ze wspomnianego na wstępie przepisu kodeksowego wynika, że kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac wzbronionych, czyli:

  • uciążliwych,

  • niebezpiecznych

  • lub szkodliwych

dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

Rozwinięciem powyższej zasady są przepisy zawarte w rozporządzeniu w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią. Przywołane rozporządzenie zawiera wykaz prac z podziałem na poszczególne grupy. Przykładowo są to prace związane z:

  • transportem,

  • narażeniem na mikroklimat zimny, gorący i zmienny,

  • hałasem lub drganiami,

  • promieniowaniem jonizującym

  • czynnikami biologicznymi.

Zakaz wykonywania prac wzbronionych kobietom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią – przywilej czy bezwarunkowe ograniczenie?

W praktyce może powstać wątpliwość, czy reguła zawarta w przepisie art. 176 kp, zgodnie z którą kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac wzbronionych, czyli uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, jest bezwzględna. Być może należy ją oceniać w kategoriach przywileju, z którego kobieta może, ale ostatecznie nie musi korzystać? Czy zatem pracodawca ma możliwość legalnego dopuszczenia do pracy pracownicy będącej w ciąży lub karmiącej dziecko piersią, jeżeli ta stwierdzi, że czuje się na siłach aby wykonywać pracę z grupy prac wzbronionych?

Odnosząc się do powyższego dylematu należy uznać, że każda kobieta karmiąca dziecko piersią lub będąca w ciąży ma prawo w sposób indywidualny oceniać własną zdolność do wykonywania pracy, w tym prac wzbronionych. Jest to jednak tylko i wyłącznie jej prywatny pogląd. Nie zmienia on nic w zakresie legalnej możliwości wykonywania prac wspomnianych w rozporządzeniu.

Uwaga!

Inaczej mówiąc pracownica będąca w ciąży lub karmiąca dziecko piersią nie może zrzec się swojego przywileju w zakresie braku możliwości wykonywania prac wzbronionych. Kobieta karmiąca piersią ma nieco prościej. Jeżeli podejmie decyzję, że przestaje karmić piersią, wówczas przepis ochronny nie będzie ją obejmował. Kobieta będąca w ciąży będzie związana ograniczeniami przez cały jej okres, którego żaden sposób przyspieszyć nie można.

Uwzględniając powyższe zakaz wykonywania przez kobiety w ciąży lub karmiące dziecko piersią prac wzbronionych wiąże zarówno pracownicę, jak i pracodawcę, który nie może dopuścić pracownicy do wykonywania takich prac nawet w sytuacji uzyskania od niej pisemnej zgody.

Zgoda kobiety w ciąży lub karmiącej dziecko piersią na wykonywanie prac wzbronionych nie wiąże inspektor PIP – jakiej rekcji można się spodziewać?

Co w sytuacji gdy pracodawca uwzględniłby wniosek pracownicy, pracownica zostałaby dopuszczona do pracy wzbronionej, a doszłoby do kontroli PIP? Oczywiście wyraźna zgoda pracownicy mogłaby być oceniana w kategoriach okoliczności łagodzącej. Nie zmienia to jednak faktu, że najprawdopodobniej skończyłoby się na mandacie karnym oraz wydaniu decyzji, ze skutkiem natychmiastowej wykonalności, odsuwającej pracownicę od wykonywania pracy wzbronionej.

Gdyby sytuacja się powtórzyła przy okazji kolejnej kontroli, obok wspomnianych wyżej działań inspektor PIP będzie uprawniony do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, na podstawie art. 218 kodeksu karnego.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.