Zniszczenie lub znaczne zabrudzenie odzieży własnej pracownika a obowiązek zapewniania odzieży i obuwia roboczego

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
07.09.2021AKTUALNE

Zgodnie z przepisami, tam gdzie odzież własna pracownika może ulec znacznemu zabrudzeniu (nie mówiąc o jej zniszczeniu) pracodawca powinien zapewnić odzież i obuwie robocze. Ze zniszczeniem specjalnego problemu nie ma. Zastanówmy się jednak, co to znaczy znaczne zabrudzenie i kto jest właściwy do oceny poziomu zabrudzenia odzieży?

Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy sposób kompleksowy dotyczy relacji pracodawca – pracownicy, czyli jest typowy dla stosunku pracy. Niemniej jednak, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa każdej osobie, którą zatrudnia. Tak więc, również pracobiorcom, z którymi pracodawca związany jest umowami prawa cywilnego. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której część prac budowlanych realizowanych jest przez pracowników wyposażonych w odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej. Natomiast drugą część takiego samego zakresu prac wykonywać mieliby przykładowo zleceniobiorcy, traktowani w kwestiach bezpieczeństwa, jak pracobiorcy drugiej kategorii, bez wymaganych środków ochronnych.

Zniszczenie lub znaczne zabrudzenie odzieży własnej pracownika

Wspomniane wcześniej odzież i obuwie robocze powinny być przez pracodawców nieodpłatnie zapewnione, w szczególności w sytuacji gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu.

Zarówno zniszczenie, jak i zabrudzenie – w tym „znaczne” – nie zostały w przepisach z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy zdefiniowane. Należy więc w powyższym zakresie próbować odwołać się do powszechnego znaczenia użytych przez ustawodawcę zwrotów.

Na gruncie słownika języka polskiego PWN, zniszczenie to:

  • spowodowanie pogorszenia stanu czegoś,

  • spowodowanie, że coś przestaje istnieć,

  • uczynienie czegoś niezdatnym do użytku.

Zniszczenie odzieży własnej pracownika

Uwzględniając powyższe, perspektywa każdej z przywołanych wyżej sytuacji powinna generować obowiązek zapewnienia odzieży oraz obuwia roboczego. Z drugiej jednak strony pogorszenie się stanu czegoś – w omawianym przypadku obuwia oraz odzieży – nie do końca jest tożsame z jej zniszczeniem, co może powodować sytuacje sporne. Dla części osób dziury w spodniach – to obowiązujący trend w modzie – dla innych – przejaw naruszenia etykiety w zakresie ubioru w sytuacjach formalnych.

Zabrudzenie odzieży własnej pracownika

Znacznie więcej wątpliwości w zakresie obowiązku zapewnienia odzieży i obuwia roboczego pojawia się w przypadku zabrudzenia odzieży własnej pracownika, w tym zabrudzenia znacznego. Próżno szukać definicji brudu, zabrudzenia, zabrudzenia znacznego w przepisach z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy. Skoro ustawodawca nie dał rady doprecyzować tego co miał na myśli, znów trzeba odwołać się do potocznego rozumienia przywołanych słów i zwrotów.

Zabrudzenie tożsame jest ze śladami brudu. Zabrudzić, to z kolei uczynić brudnym lub dopuścić do pojawienia się brudu. Brud natomiast, to każde zanieczyszczenie osiadłe na czymś; też: brak czystości.

Do kompletu układanki brakuje jeszcze doprecyzowania znaczenia słowa „znaczne”. Przyjmuje się, że znaczny to:

  • dość duży,

  • ważny, znaczący,

  • wyróżniający się czymś.

Kiedy zatem pracodawca ma zapewniać odzież i obuwie robocze pracownikom?

Patrząc na powyższe definicje rodzą się pytania:

  • Czy znaczne zabrudzenie to takie, którego nie można usunąć?

  • Może to takie zabrudzenie, które występuje na znacznej powierzchni obuwia i odzieży roboczej?

  • Czy może znacznym zabrudzeniem będzie sytuacja, w której pracownik przychodzi do pracy w czystym ubraniu, a wychodzi w brudnym? Jednak ma możliwość skutecznego usunięcia brudu, bez naruszenia integralności, w tym właściwych cech użytkowych odzieży i obuwia roboczego.

Wydaje się, że każda z powyższych sytuacji będzie uzasadniała zapewnienie odzieży i obuwia roboczego.

Ważne

Można zaryzykować stwierdzenie, że w sytuacji gdy rodzaj zabrudzenia jest taki, iż nie można go usunąć, wówczas mówimy o zniszczeniu ubrania lub obuwia.

Oczywiście znaczne zabrudzenie jako niezdefiniowane podlega ocenie.

Przykład
Inaczej do problemu może się odnieść pracodawca prowadzący bank, zatrudniający jako personel pomocniczy osoby sprzątające, a inaczej prowadzący gospodarstwo rolne czy firmę budowlaną.

Uwaga!

Niezależnie od powyższego, z uwagi na brak jasnych kryteriów znacznego zabrudzenia, którego perspektywa zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia odzieży i obuwia roboczego, rekomenduję wypracowanie wspólnego stanowiska z pracownikami. Działanie takie należy podjąć w ramach wypełniania obowiązku konsultacyjnego lub na forum komisji bhp, w sytuacji gdy w ramach posiedzeń takiego gremium realizowany jest obowiązek konsultacyjny.

Pamiętaj, że obowiązek zapewnienia odzieży i obuwia roboczego, w sytuacji możliwości znacznego zabrudzenia odzieży własnej pracownika może być kontrolowany przez inspektora pracy. Również on ma prawo do własnej oceny, czy dany przypadek, uwzględniając charakter wykonywanych obowiązków oraz środowisko pracy, kwalifikuje się do zapewniania odzieży i obuwia roboczego. Polemika z inspektorem w tym zakresie to już jednak zupełnie inny temat, do którego przy okazji wrócimy.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.