Poleć znajomemu

Benefit Systems – firma bez dymu

Benefit Systems – firma bez dymu

Kondycja i samopoczucie pracowników, przekładają się na lepszą wydajność firmy. Mając to na uwadze Firma Benefit Systems S.A., postanowiła sfinansować swoim pracownikom grupowe terapie antynikotynowe. Koszt wdrożenia takiej terapii dla jednej osoby to kilkaset złotych, ale już w pierwszym roku po jej zakończeniu firma otrzyma zwrot z inwestycji na poziomie kilkuset procent.

Koszty zatrudniania palaczy

Przerwy na papierosa zajmują pracownikowi średnio 40 minut z ośmiogodzinnego dnia pracy. W skali roku oznacza to blisko 20 dni pracy „puszczonych z dymem”. Straty finansowe wynikające z zatrudnienia jednego palacza mogą zatem sięgać nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Koszty wynikają z absencji, ale także ze spadku wydajności pracy. Nałogowi palacze mają problemy z koncentracją, wykazują wyższy poziom stresu, są mniej zdyscyplinowani. Ponadto obecność osób palących na terenie przedsiębiorstwa może przyczyniać się również do konfliktów między palącymi i niepalącymi.

Korzyści z grupowej terapii antynikotynowej

Inwestując w pozapłacowe świadczenia prozdrowotne pracowników firma Benefit Systems S.A. sfinansowała grupowe sesje antynikotynowych metodą behawioralno-poznawczą Free Forever w miejscu pracy. Terapia z udziałem kilkunastu pracowników odbyła się w siedzibie przedsiębiorstwa. Po kilku miesiącach od jej zakończenia 60% osób deklarowało brak powrotu do palenia. Co więcej – wśród osób, biorących udział w projekcie, obserwowana jest znaczna poprawa wydajności pracy. Osoby te lepiej się koncentracją i są bardziej zdyscyplinowane.Kolejną korzyścią jest spadek absencji wywołany chorobami, będącymi efektem uzależnienia od nikotyny.

Zdecydowaliśmy się na program antynikotynowy z prostego powodu. Zdrowie naszych pracowników jest dla nas bardzo ważne. Przekonano nas, że grupowa terapia antynikotynowa metodą behawioralno-poznawczą, organizowana przez pracodawcę, przynosi wyjątkowe rezultaty. Działa bowiem wzajemne wzmocnienie wśród spotykających się na co dzień w pracy członków grupy. Teraz sam mogę to potwierdzić. Podczas rozmów z uczestnikami terapii słyszałem w ich wypowiedziach radość z odzyskanej wolności od nałogu. Od terapii minęło kilka miesięcy i nadal większość uczestników nie pali. Z naszych obserwacji wynika również, że terapie przynoszą wiele korzyści finansowych i społecznych nie tylko jednostkom, ale i firmie. Wierzymy w sensowność takich działań i rekomendujemy sesje antynikotynowe wszystkim przedsiębiorstwom, którym zdrowie pracowników nie jest obojętne mówi Adam Kędzierski, członek zarządu firmy Benefit System S.A.

Zwrot inwestycji w grupowe terapie antynikotynowe

Grupowe terapie antynikotynowe w firmie przekładają się na realne oszczędności dla przedsiębiorstwa. Zestawiając niewielki, jednorazowy koszt terapii wynoszący kilkaset złotych ze skalą uzyskanych oszczędności, otrzymamy zwrot z inwestycji w terapie antynikotynowe dla pracowników na poziomie kilkuset procent już w pierwszym roku. Po trzech miesiącach, w ciągu których przeprowadzony jest program antynikotynowy „Free Forever” w przedsiębiorstwie, statystycznie na 10 palaczy, którzy przejdą terapię aż 7 trwale rozstaje się z nałogiem nikotynowym. Po roku – średnio 6 pracowników.

Rys. 1. Zwrot z inwestycji w program antynikotynowy

Źródło: Free Forever Clinic

Zasadność inwestycji i wyboru grupowej terapii antynikotynowej

W Polsce codziennie po papierosa sięga aż 8,8 mln osób. Każdego miesiąca ok. 440.000 osób podejmuje kolejną próbę rzucenia palenia siłą woli, za pomocą leków lub Nikotynowej Terapii Zastępczej. Coraz więcej polskich przedsiębiorstw pomaga swoim palaczom zerwać z nałogiem. Zmienia się bowiem podejście do nikotynizmu.

Nikotyna to narkotyk oraz silna neurotoksyna, dodawana np. do środków owadobójczych. Uzależnienie od niej to nie tylko destrukcja płuc, ale również psychiki. Żeby wyjść z pułapki nikotynowej, trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Nie ma sensu liczyć na cud i marnować czas na nieskuteczne oraz kosztowne metody. Skutecznym i zarazem najprostszym sposobem na rozstanie się z nałogiem jest poznanie mechanizmów, jakie nim rządzą. Tylko wtedy możemy nad nimi zapanować – dodaje Piotr Jagiełło, instruktor terapii uzależnień, terapeuta metody behawioralno- poznawczej „Free Forever”.

Podczas gdy rzucanie palenia siłą woli daje skuteczność na poziomie 3,4%, mierzoną po roku od momentu odstawienia papierosów, akupunktura – 3,9%, plastry nikotynowe – 6,2 %, a leki psychotropowe blokujące głód nikotynowy – 7,1%, terapie behawioralno-poznawcze w środowisku pracowniczym dają w podobnym czasie aż 58,9- procentową szansę powodzenia.

Siła woli i wspomagacze nie rozwiązują sprawy. Stosując leki, plastry czy e-papierosy, próbujemy mierzyć się jedynie z fizycznym aspektem nałogu – głodem nikotyny. Jednak uzależnienie od papierosów w 90% jest problemem mentalnym, a tylko w niewielkim stopniu fizjologicznym. To w naszej psychice tkwi jego sedno i trudno go zwalczyć pigułką lub siłą woli. Potrzebna jest praca z terapeutą – kontynuuje Piotr Jagiełło. – Jedynie świadomość mechanizmów rządzących naszym uzależnieniem pozwala zapanować nad nim na zawsze.

Angażowanie się pracodawcy w działania, które pomagają pracownikom w uwolnieniu się od nałogu nikotynowego, wpisuje się w założenia polityki z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Firma, która stwarza bezpieczne i zdrowe miejsce pracy zyskuje zarówno w oczach pracowników, kontrahentów, klientów i gości, a tym samym zarabia więcej. Zdrowsi pracownicy lepiej służą przedsiębiorstwu, swojej rodzinie oraz społeczeństwu.

Na świecie działania z zakresu walki z nałogiem nikotynowym w miejscu pracy to działania powszechne, wpisane w standardową działalność firmy. Walka z nałogiem w biurze wraz z pozostałymi pracownikami to dla wielu palaczy jedyna szansa na osiągnięcie sukcesu i skuteczne rozstanie z uzależnieniem nikotynowym – mówi Michał Lach, inicjator kampanii na rzecz walki z nałogiem nikotynowym „Nie rzucaj bo wróci! Skutecznie rozstań się z nałogiem”, założyciel Kliniki i Ośrodka Badań nad Nikotynizmem Free Forever. – Nasza metoda skupia się na uzależnieniu mentalnym, wyjaśnia i pozwala zrozumieć psychologiczny mechanizm pułapki nikotynowej. Zamiast powtarzać to, co i tak wszyscy już wiedzą – że palenie zabija, skupiamy się raczej na uświadomieniu osobie palącej dlaczego wciąż jeszcze pali. – dodaje Michał Lach.

Zakaz palenia w miejscu pracy jest popierany przez większość Polaków. Miejsce pracy wolne od dymu tytoniowego przynosi korzyści ekonomiczne, zdrowotne, a także społeczne. Rozstanie się z nałogiem za pomocą terapii behawioralno-poznawczej staje się nie tylko skuteczne, ale również przestaje być koszmarem, którego wielu pracowników się obawia. Dzięki terapii mogą na zawsze uwolnić się od uzależnienia, poprawiając jakość zarówno swojego życia i współpracowników.

O kampanii „Nie rzucaj, bo wróci! Skutecznie rozstań się z nałogiem”

Pierwsza edycja ogólnopolskiego programu „Firma bez dymu” adresowanego do firm działających na terenie całej Polski rozpoczęła się 15 września. Jego celem jest dostarczenie pracodawcom skutecznych narzędzi, które mogą pomóc ograniczyć skalę nikotynizmu wśród pracowników. Program realizowany jest w ramach kampanii na rzecz walki z nałogiem nikotynowym „Nie rzucaj, bo wróci! Skutecznie rozstań się z nałogiem”, której inicjatorem jest Klinika i Ośrodek Badań nad Nikotynizmem Free Forever, we współpracy ze stowarzyszeniem Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Instytutem Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego. Żeby wziąć w nim udział należy przesłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.nierzucajbowroci.pl.

Aleksandra Szczepaniak
Account Manager Assistant
Compass Public Relation