Fotowoltaika w nowoczesnym domu – czy  warto instalować panele PV?

10.12.2021AKTUALNE

Fotowoltaika w nowoczesnym domu – czy  warto instalować panele PV?

Trudno wyobrazić sobie ekologiczny, energooszczędny lub pasywny dom bez nowoczesnych instalacji grzewczych, sanitarnych, a także instalacji fotowoltaicznej. To właśnie ona ma realny wpływ na to, jakie będą koszty utrzymania domu, jaka będzie wysokość rachunków za prąd, jak również jakość komfortu grzewczego. Jeżeli decydujemy się na klimatyzację, pompę ciepła, dużą ilość sprzętu AGD i RTV, panele fotowoltaiczne są wręcz koniecznością.

Budownictwo ekologiczne, pasywne, energooszczędne zdecydowanie z roku na rok jest coraz bardziej popularne. Inwestorzy, którzy decydują się na budowę domu jednorodzinnego są coraz bardziej świadomi tego, że zdecydowanie lepiej wykorzystać lepszej jakości materiały oraz stosować odpowiednią technologię budowy niż ponosić w przyszłości znacznie większe koszty związane nie tylko z utrzymaniem odpowiedniego stanu technicznego, ale również kosztami eksploatacyjnymi.

Warto, aby nasz projekt domu był w maksymalnym stopniu dopasowany do potrzeb, możliwości finansowych, warunków zabudowy. Trzeba poświecić odpowiednio dużo czasu, aby w pierwszej kolejności ustalić oczekiwania, zdecydować, jak mają wyglądać wnętrza, dach, fasada, otoczenie. Nie bez znaczenia dla funkcjonowania domu będzie to, czym dom będzie ogrzewany. Mamy tu do wyboru szereg możliwości.

Jeżeli chcemy płacić mniej za energię elektryczną, a pośrednio również za ogrzewanie (klimatyzacją, panelami podczerwonymi, pompą ciepła), powinniśmy zainwestować w panele fotowoltaiczne. Własna domowa elektrownia słoneczna pozwoli na to, aby pozyskać darmowy prąd ze słońca.

Ekologia, a ekonomia

Budowa domu powinna być oczywiście prowadzona zgodnie z projektem, z wykorzystaniem dokładnie takich materiałów, które są w nim zawarte, jak również przez osoby doświadczone, mające wiedzę i doświadczenie w tego typu pracach.

Choć koszty budowy domu nie są małe, warto stosować dobrej jakości materiały. Chodzi nie tylko o bloczki, zaprawy, tynki, suchą zabudowę, ale przede wszystkim stolarkę drzwiowo-okienną, materiały izolacyjne, instalacje, system grzewczy. To właśnie one sprawią, że w domu będzie można uzyskać odpowiedni komfort cieplny, a rachunki za energię elektryczną oraz ogrzewanie nie będą zbyt duże. Pomoże w tym fotowoltaika.

Montaż paneli fotowoltaicznych

W dzisiejszych czasach panele fotowoltaiczne są jednym z najbardziej popularnych rozwiązań proekologicznych, które można zastosować w domach jednorodzinnych. Ich montaż to korzyści nie tylko dla domowników i dla domowego budżetu, ale również dla środowiska. Jeżeli chcemy zacząć przygodę z fotowoltaiką, pierwszym krokiem jest znalezienie doświadczonej, działającej legalnie firmy, która na podstawie projektu domu oraz rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną określi, jaki rodzaj instalacji jest nam potrzebny, ile paneli zamontować, jaką powinny mieć moc.

Odpowiednie dopasowanie instalacji do potrzeb jest najważniejsze i daje realne korzyści:

  • pozwala stworzyć maksymalnie komfortową instalację,
  • umożliwia sprawne połączenie ze sobą wszystkich urządzeń,
  • daje gwarancje bezpiecznej i stabilnej pracy,
  • umożliwia systematyczną produkcję prądu,
  • gwarantuje pokrycie zapotrzebowania na energię,
  • pozwala na to, aby w pełni zasilić urządzenia,
  • zmniejsza rachunki,
  • pozwala na montaż ekologicznego systemu grzewczego,
  • pozwala na niezależność energetyczną,
  • sprawia, że instalacja wolniej się zużywa.

Doświadczony wykonawca nie tylko dobierze panele, ale również przeprowadzi montaż, pomoże w ewentualnej konserwacji. Ma to ogromne znaczenie, gdyż sprawi, że instalacja będzie funkcjonalna i będzie produkować tyle prądu, ile nam potrzeba.

Niższe rachunki za prąd

Nie ma co ukrywać – koszty energii elektrycznej należą do najwyższych, mają realny wpływ na nasz domowy budżet. Im więcej przeznaczamy na opłaty, tym mniej mamy pieniędzy na życie, inwestycję, oszczędności. Panele fotowoltaiczne produkują prąd z energii słonecznej. Nie ma bardziej skutecznego i ekologicznego sposobu na to, aby całkowicie uniezależnić się od publicznej sieci, jak również być odpornym na różnego rodzaju podwyżki.

Panele fotowoltaiczne są koniecznością w sytuacji, w której chcemy zamontować ekologiczne źródło ciepła, np. pompę, która jak wiadomo wymaga zasilania. Coraz powszechniejsza jest również klimatyzacja, duża ilość sprzętu RTV i AGD, panele podczerwone, które są systemem decentralnym. Fotowoltaika z całą pewnością pokryje zapotrzebowanie sprzętu na energię.

Źródło: artykuł sponsorowany


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.