O co może zapytać pracodawca? Lista nie tylko na rozmowę o pracę

Artykuł sponsorowany
02.05.2024AKTUALNE

O co może zapytać pracodawca? Lista nie tylko na rozmowę o pracę

Komunikacja w pracy jest niezwykle istotna. Na niektóre pytania warto jednak być przygotowanym. Oto kilka zagadnień, które mogą interesować Twojego pracodawcę!

Pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Zacznijmy od rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ to ona jest pierwszym kontaktem z daną firmą. W większych przedsiębiorstwach będzie to rekrutacja z zespołem HR, a w mniejszych bezpośrednie spotkanie z potencjalnym przyszłym przełożonym. W obu przypadkach możesz jednak otrzymać podobne pytania.

Częstym pytaniem jest to, co wiesz o firmie, do której aplikujesz. Z tego powodu warto się odpowiednio przygotować i przed spotkaniem co nieco o niej poczytać. W ten sposób podczas rozmowy będziesz mógł udowodnić, że nie aplikowałeś hurtowo w losowe miejsca, tylko była to przemyślana decyzja.

Jeśli aktualnie pracujesz w innym miejscu, to możesz się także spodziewać pytania o to, dlaczego chcesz zmienić firmę. W ten sposób rekruter dowie się, na jakie rzeczy zwracasz uwagę. Zalecamy bycie w tym miejscu szczerym. Działy HR często na bazie różnych odpowiedzi zastanawiają się, jakie działania wdrażać, aby pracownicy czuli się komfortowo podczas wypełniania swoich obowiązków.

Istnieje duża szansa na to, że pojawi się także pytanie o Twoje krótko- i długoterminowe cele. Pracodawca chce sprawdzić, czy jesteś osobą, która będzie chciała jedynie tymczasowo u niego popracować. Może również w ten sposób ocenić Twoje ambicje. W niektórych firmach wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery jest jak najbardziej możliwe. Z tego powodu możesz zaznaczyć, że chciałbyś dać z siebie wszystko na stanowisku, na które aplikujesz, aby zdobyć cenne doświadczenie i z czasem awansować wyżej. Być może w obrębie tej samej firmy.

Możliwe, że pojawią się także następujące pytania:

  • Co motywuje Cię do pracy?

  • Jak opisałbyś swoje największe wady i zalety?

  • Jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe?

  • W jaki sposób rozwiązałbyś problem X? (dotyczący Twojego stanowiska)

Jeśli rozmowa będzie udana, może być Ci potrzebne zaświadczenie o stanie zdrowia - wzór. Jeśli w miejscu zatrudnienia będziesz mieć kontakt z żywnością, konieczna będzie także książeczka sanepidowska. 

Gdy już zaczniesz pracę

Gdy już podejmiesz zatrudnienie w danym miejscu, w dalszym ciągu szefostwo może chcieć z Tobą od czasu do czasu porozmawiać. W pierwszych dniach pracy mogą być to zwykłe pytania odnośnie tego, jak się czujesz w nowym miejscu. W firmie, która dba o dobrą atmosferę, jest to istotna kwestia, ponieważ zarząd chce, abyś jako nowy pracownik czuł się u nich dobrze. Dlatego jeśli masz jakieś pytania bądź obiekcje, to nie bój się nimi podzielić. Tak naprawdę im szybciej to zrobisz, tym lepiej.

Pracodawca może się również zapytać o to, czy w Twojej głowie pojawiły się jakieś pomysły odnośnie tego, jak możecie wspólnie popracować nad przyspieszeniem procedur. Jeśli masz doświadczenie z poprzedniej firmy, która zajmowała się podobną działalnością, to możesz opowiedzieć o tym, jak do pewnych spraw podchodziliście w tamtym miejscu.

Szefostwo po jakimś czasie może zapytać Cię o to, czy nie potrzebujesz jakiegoś kursu bądź szkolenia. Wielu firmom zależy na tym, aby ich pracownicy się rozwijali. Dlatego nie ma niczego dziwnego w tym, że chcą to ułatwić, na przykład finansując w części bądź w całości jakieś szkolenie.

Jeśli uda Ci się zrobić w nowej pracy dobre wrażenie, to możesz spodziewać się pytania odnośnie tego, czy masz pomysły na to, w jaki sposób efektywniej pracować nad projektami. Być może zaobserwowałeś, że w pewnych obszarach jest miejsce na wprowadzenie poprawek, a może uważasz, że potencjał pracowników jest przez coś ograniczany? Tym także warto się podzielić. Co więcej, dla szefostwa może być to także sygnał, że nadajesz się na wyższe stanowisko, ponieważ dostrzegasz więcej od innych. 

Rozmowa w sprawie ewentualnego awansu

Niektóre firmy, zamiast szukać nowych pracowników na kierownicze stanowiska, wolą najpierw poszukać potencjalnych kandydatów wśród już zatrudnionych osób. Gdy zostaniesz wezwany na spotkanie w celu porozmawiania o ewentualnym awansie, przede wszystkim zostaniesz zapytany o to, czy w ogóle interesowałoby Cię wyższe stanowisko. Niektórzy nie chcą brania na siebie większych obowiązków, nawet jeśli oznacza to pewne korzyści. Pozostałe pytania mogą prezentować się następująco:

  • Jaki masz plan na rozwój swojego działu?

  • Co zmieniłbyś w podejściu do zarządzania zespołem?

  • Jaką rzecz zmieniłbyś w pierwszej kolejności?

  • Czego absolutnie wolałbyś nie zmieniać?

  • W jaki sposób firma miałaby Cię wesprzeć?

  • Jakie są Twoje największe obawy w przypadku objęcia wyższego stanowiska?

  • Dlaczego czujesz, że byś sobie poradził?

Wyższe stanowisko to także różne benefity. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda współwłasność pojazdu firmowego, zapoznaj się z tym tekstem.

Jak widać, pytań, które mogą się pojawić, jest naprawdę wiele. Z tego powodu warto jeszcze przed spotkaniem z szefostwem usiąść i zastanowić się nad optymalnymi odpowiedziami. Pamiętaj jednak, aby zawsze odpowiadać szczerze! Kłamstwo może wyjść szybko na jaw i niepotrzebnie stracisz na swojej reputacji.

Artykuł Sponsorowany


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.