Promieniowanie UV – zadbaj o bezpieczeństwo!

29.11.2021AKTUALNE

Promieniowanie UV – zadbaj o bezpieczeństwo!

Kiedy po szarej i chłodnej zimie na niebie pojawia się wiosna, a później letnie słońce, wszyscy chcemy z niego korzystać. I nie ma w tym nic złego, promienie słoneczne stymulują produkcję witaminy D, a ta poprawia nasze samopoczucie i dodaje energii. Jednak trzeba postępować wyjątkowo rozważnie, wystawiając ciało na słońce - zwłaszcza podczas upałów. 

Naturalne i sztuczne promieniowanie

Ze względu na skutki działania promieniowanie ultrafioletowe (UV) dzieli się na trzy podkategorie, w zależności od długości fali: UV-C, UV-B, UV-A. Każda z długości fal może wpłynąć negatywnie na nasze organizmy. Począwszy od uszkodzenia włókien kolagenowych, co przyspiesza procesy starzenia, przez zmętnienie soczewki, do objawów alergicznych, a nawet nowotworu. Najbardziej narażoną na szkodliwe działanie promieniowania grupą są osoby blade, posiadające włosy rude lub blond, także te z wieloma znamionami na ciele tzw. pieprzykami. W grupie osób, które powinny szczególnie na siebie uważać, są także osoby pracujące na świeżym powietrzu, pomiędzy godzinami 10 a 16, wtedy intensywność promieniowania jest największa. Nie należy zapominać również o sztucznych źródłach promieniowania ultrafioletowego, czyli solariach czy przenośnych lampach UV. Urządzenia te emitują promieniowanie nawet kilkukrotnie wyższe niż słońce. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia są jednoznaczne - należy całkowicie zrezygnować ze sztucznych źródeł promieniowania.

Chroń się – to jasne jak słońce!

Czy w takim razie powinniśmy chować się w domach i wychodzić z nich tylko po zmierzchu? Oczywiście, że nie! Niewielkie dawki promieniowania ultrafioletowego są niezbędne do produkcji witaminy D, zwłaszcza w godzinach między 15 a 17. Aby zminimalizować ryzyko negatywnych skutków, wystarczy postępować odpowiedzialnie. Nie wszyscy mogą ograniczyć przebywanie na otwartej przestrzeni w czasie najintensywniejszego promieniowania. Co zatem powinniśmy zrobić?

Przede wszystkim należy pamiętać o filtrach przeciwsłonecznych nakładanych na skórę nawet w pochmurne dni. Podczas letnich upałów kremy, balsamy, oliwki należy nakładać nawet kilkukrotnie. Skóra się poci, a razem z potem ścieramy ochronę przed promieniowaniem. Jeśli to tylko możliwe należy wybierać miejsca zacienione. Równie istotny jest także wybór naturalnych, przewiewnych tkanin, a dla osób pracujących fizycznie - odzież ochronna. I co najważniejsze - ochrona głowy, czyli nakładamy na nią czapkę z daszkiem lub kapelusz, a na nos okulary przeciwsłoneczne.

Zadbaj o profilaktykę

Niestety w ciągu ostatnich lat zauważa się wzrost zachorowań na nowotwory skóry. Czerniak należy do najbardziej agresywnych nowotworów, rozwija się w komórkach wytwarzających melaninę i stanowi od 5% do 7% nowotworów złośliwych skóry człowieka. Z powodu czerniaka umiera 1 na 3 chorych, jednak wcześnie rozpoznane zmiany dają 97% szans na całkowite wyleczenie. Właśnie dlatego tak istotną kwestią staje się profilaktyka i regularne badanie skóry przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i dermatologa. Od 2017 roku działa ogólnopolski program, którego celem jest edukacja kadry medycznej i pacjentów oraz realizacja badań przesiewowych: dermatoskopowych lub wideodermatoskopowych. Nazwa programu „ABCDE samokontroli znamion” nawiązuje do reguły Freidmana i Rigela, na której możemy się oprzeć, samodzielnie badając swoje znamiona. Co powinno nas zaniepokoić?

A – asymetria, czyli zmiana kształtu znamienia z okrągłej na niesymetryczną.

B – brzegi - nierówne, postrzępione.

C – czerwony, czarny lub niejednorodny kolor, czyli zmiana w zabarwieniu znamienia.

D – duży rozmiar, czyli znamiona powyżej 6 mm.

E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Do programu mogą zgłaszać się osoby pomiędzy 50 a 64 rokiem życia, a także osoby w przedziale 15-49 lat, które zauważyły u siebie niepokojące objawy lub zmiany skórne. Aby móc skorzystać z „ABCDE samokontroli znamion” wystarczy zgłosić się do lekarza POZ, dermatologa lub onkologa.

Jesteś pracodawcą? Dbasz o zdrowie swoich pracowników? Weź udział w programie PracoDawca Zdrowia. Więcej informacji na stronie: planujedlugiezycie.pl , zakładka PracoDawca Zdrowia.

Chcesz wiedzieć więcej, szukasz informacji na temat bezpłatnych badań, wejdź na www.planujedlugiezycie.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 190 590. Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

Źródło: artykuł partnera