Poleć znajomemu

Sprawdzone sposoby na odkażanie miejsc pracy

Sprawdzone sposoby na odkażanie miejsc pracy

Jak dezynfekować podłogi roztworem chloru? Kiedy warto zainwestować w ozonatory? Tym razem eksperci Koalicji BHP dzielą się wybranymi sposobami na odkażanie i ograniczenie kontaktu z wirusem, zarówno w biurze, pomieszczeniu socjalnym, czy w trasie. Zobacz, jak bezpiecznie prowadzić takie odkażanie miejsc pracy.

Zbudowanie bezpiecznego miejsca pracy to dziś nie tylko element odpowiedzialności przedsiębiorcy – to warunek niezbędny do tego, by pracownicy w ogóle chcieli pracować. Dlatego konieczne jest budowanie poczucia bezpieczeństwa, a bieżąca i adekwatna dezynfekcja stanowisk pracy jest ważnym elementem. Poniżej kilka praktycznych rozwiązań.

Dezynfekcja za pomocą ozonatorów – dla kogo i ile kosztuje?

Wybór ozonatorów jako narzędzia do dezynfekcji to rozwiązanie nowoczesne, ale też kosztowne. Zacznijmy od początkumówi Mikołaj Mąka, Koordynator Działu Logistyki, Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o.Kalisz:

- Ozon naturalnie znajduje się w powietrzu i ma wpływ na jego jakość. Ozonatory, czyli generatory ozonu, wytwarzają gaz składający się z trójatomowych cząsteczek o bardzo silnych właściwościach, które po rozproszeniu w powietrzu niszczą mikroorganizmy, bakterie, wirusy oraz grzyby. W toku badań udowodniono, że jest lepszym środkiem odkażającym, np. wodę niż chlor. Stąd sprawdza się do oczyszczania i odświeżania powietrza w pomieszczeniach, zatrzymuje rozwój bakterii, a już obecne wirusy, grzyby czy nawet brzydkie zapachy usuwa. Używa się go w szpitalach i przychodniach zdrowia, coraz częściej kupuje się do domów.

W naszej firmie używamy ozonatorów do kabin szoferek w śmieciarkach, ale i w biurach. – wskazuje Mikołaj Mąka - W przypadku kabin samochodowych urządzenie pracuje ok. 20 minut, większe pomieszczenia wymagają ok. 30 minut czasu.

Jeden ozonator może zdezynfekować ok. 30 m2 powierzchni.

Każdorazowo, po ozonowaniu, należy dobrze przewietrzyć przestrzeń. Samo urządzenie jest wielkości dużego pudełka na buty, zasilane jest prądem 230V, w łatwy sposób można je przenosić. Minusem niewątpliwie jest koszt – jeden ozonator to wydatek rzędu ok. 3 tys. zł. To jednak długoterminowa inwestycja, która z pewnością się zwróci.

Odkażanie podłogi za pomocą chloru

Bezpieczne biura są dziś zdezynfekowane i nienarażające pracowników na zakażenie. Jeśli podjęliśmy już kilka podstawowych kroków, czyli:

  • zmiany w organizacji pracy,

  • ograniczenie dostępu do biur i pomieszczeń socjalnych,

  • dostosowanie kwestii prania odzieży roboczej do surowszych wymagań,

warto jeszcze odpowiednio biura czyścić.

Niezwykle ważna jest dezynfekcja podłogi, gdyż na obuwiu przenoszone są różnego typu wirusy oraz bakterie. W naszym zakładzie używamy w tym celu preparatu zawierającego aktywny chlor o stężeniu 3,6%. – mówi Małgorzata Górska, Specjalista ds. BHP, ENERIS Surowce Kielce.

Ważne

Chlor działa m.in. wirusobójczo. Sam roztwór służący do mycia podłogi przygotowujemy z:

  • 200 ml płynu o stężeniu 3,6% chloru i

  • 10 litrów letniej wody (28-33°C).

Podłogę myjemy zwykłym mopem. Roztwór po umyciu powierzchni można wlać do kanalizacji następnie spłukać czystą wodą.

Dezynfekcja powierzchni roboczych i miejsc do przygotowywania i przechowywania żywności za pomocą chloru

Do mycia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni roboczych i miejsc do przygotowywania i przechowywania żywności można stosować wszelkie dostępne środki myjąco-dezynfekujące. Po dezynfekcji miejsc do przygotowywania i przechowywania żywności, powierzchnie należy zmyć wodą pitną. Dawkę płynu należy dostosować do rodzaju dezynfekowanej powierzchni. Preparaty stosuje się ściśle według zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu lub w „karcie charakterystyki mieszaniny chemicznej”, która powinna być dostarczona przez producenta lub dystrybutora do użytkownika.

Ważne

Do czyszczenia blatów można również stosować aktywny chlor, różnica jest w stężeniach:

  • do powierzchni czystych stosujemy roztwór 0,5% aktywnego chloru zawartego w płynie, czyli do 1 l płynu o stężeniu 3,6% chloru dajemy 6,2 l wody;

  • do powierzchni zanieczyszczonych substancjami organicznymi stosujemy roztwór 1% aktywnego chloru, czyli do 1 l płynu o stężeniu 3,6% chloru dodajemy 2,6 l wody.

Roztwór należy pozostawić na powierzchni na 15 minut.

Konieczne środki ostrożności przy stosowaniu chloru do dezynfekcji

Przy stosowaniu chloru należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności w zakresie ochrony środowiska, tzn.nie dopuścić do przenikania do wód powierzchniowych i wód gruntowych w postaci stężonej. – przypomina mówi Małgorzata Górska, Specjalista ds. BHP, ENERIS Surowce Kielce. W przypadku rozlania większych ilości zebrać za pomocą materiału absorpcyjnego (np. piasek, ziemia okrzemkowa, trociny) do oznakowanego pojemnika i następnie poddać utylizacji (mniejsze ilości można spłukać do kanalizacji dużą ilością wody, odpowiednio je rozcieńczając).

Uwaga!

Środki dezynfekcyjne są szkodliwe dla zdrowia. Jeśli dezynfekcję wykonujemy samodzielnie, należy zachować środki ostrożności – podczas prac i po ich zakończeniu trzeba bardzo dobrze wietrzyć dezynfekowane pomieszczenia, chronić drogi oddechowe (na przykład maską z tkaniny) i używać rękawic oraz ubrań ochronnych.Dezynfekcję dużych powierzchni i pomieszczeń trudnych do wietrzenia (np. piwnice) powinny wykonywać wyspecjalizowane ekipy. Trzeba przestrzegać wskazanych dawek środków dezynfekcyjnych, stosując się do instrukcji umieszczonych na opakowaniach gotowych preparatów.