Prace wzbronione młodocianym i warunki ich zatrudniania przy niektórych z tych prac
Jakie grupy prac objęte są zakazem zatrudniania młodocianych? Czy są jakieś odstępstwa od tego zakazu?
Kodeks pracy zawiera zakaz zatrudniania młodocianych przy pracach im wzbronionych. W wykazie tym znajdują się prace wzbronione tej grupie pracowników w poszczególnych gałęziach i rodzajach pracy. Obowiązuje tu zasada, że zakazy dotyczące prac określonych dla poszczególnych gałęzi pracy odnoszą się również do takich samych prac wykonywanych w innych gałęziach pracy. Obszerny wykaz prac wzbronionych młodocianym zawiera załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych.
Wykaz prac wzbronionych młodocianym dzieli te prace na:
- wzbronione dla wszystkich młodocianych,
- zabronione tylko dla młodocianych w wieku do 16 lat.
Ponadto różnicuje niektóre prace wzbronione ze względu na płeć, zabraniając dziewczętom wykonywania niektórych prac dozwolonych chłopcom.
Należy pamiętać, że zakaz zatrudniania młodocianych przy wymienionych w wykazie pracach określa jedynie minimalny wymagany poziom ochrony zdrowia młodocianych przed szkodliwym wpływem pracy. Oznacza to, że jeżeli w zakładzie pracy młodociani wykonują objęte zakazem prace, ale w warunkach nieprzekraczających norm opisanych w wykazie, zakład taki zatrudnia młodocianych w warunkach dopuszczonych prawem.
Grupy prac wzbronionych
Zakaz zatrudniania młodocianych dotyczy następujących grup prac:
- związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym,
- wymagających stale wymuszonej i niewygodnej pozycji ciała,
- zagrażających prawidłowemu rozwojowi psychicznemu,
- wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych,
- wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie pyłów,
- wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie czynników fizycznych,
- wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie czynników biologicznych,
- stwarzających zagrożenia wypadkowe.
Warunki zatrudniania młodocianych przy niektórych z prac im wzbronionych
Należy mieć na uwadze, że przepisy zezwalają na zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy niektórych rodzajach prac im wzbronionych, jeżeli jest to uzasadnione potrzebą przygotowania zawodowego.
Są to prace określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych. Wśród nich są także takie, do których wykonywania konieczne jest ukończenie 17 lat (np. prace na wysokości do 10 m, prace przy montażu
i konserwacji linii energetycznych).
Pracodawca musi wtedy zapewnić młodocianemu, aby takie zatrudnienie nie miało charakteru pracy stałej. Powinno ono ograniczać się do zaznajamiania młodocianych z podstawowymi czynnościami, niezbędnymi do prawidłowego wykonywania określonego zawodu.
Przykład
Pracownik młodociany wykonuje daną czynność raz lub 2 razy w celu poznania jej specyfiki bądź sposobu wykonania. Następnie asystuje i pomaga w jej wykonaniu przez dorosłego pracownika oraz obserwuje jej przebieg.
Czas zatrudnienia młodocianych przy takich pracach należy każdorazowo odnotować w dokumentacji praktycznej nauki zawodu, która została określona w rozporządzeniu w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły
i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
Zakładowe wykazy prac wzbronionych młodocianym
W celu umożliwienia zapewnienia szczególnej ochrony zdrowia pracownikom młodocianym pracodawca, na podstawie wykazów prac określonych w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym, sporządza wykazy prac wykonywanych w jego firmie:
- wzbronionych młodocianym,
- wzbronionych młodocianym, przy których zezwala się na zatrudnianie młodocianych w celu odbycia przygotowania zawodowego.
W ustalaniu tych wykazów uczestniczy lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad młodocianymi w firmie.
Wykaz prac wzbronionych młodocianym i stanowisk pracy, na których są wykonywane te prace, należy zamieścić
w widocznym miejscu, w każdej komórce organizacyjnej firmy, w której są zatrudniani młodociani.
art. 204 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. z 2004 r. nr 200, poz. 2047)
rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. (Dz.U. z 2002 r. nr 23, poz. 225)
Anna M. Błażejczyk
specjalista w Departamencie
Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Karierę zawodową zaczynała w kancelarii radcy prawnego w Warszawie. Od 1999 r. do 2015 r. pracownik Ministerstwa Zdrowia, specjalista zakresu ochrony zdrowia oraz prawa medycznego, a także w zakresie spraw związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. Autorką licznych artykułów i publikacji z zakresu ubezpieczeń zdrowotnych oraz bhp w obszarze medycyny.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.