Czas pracy młodocianego pracownika
Czy czas pracy młodocianych pracowników podlega ograniczeniu?
Pracownicy młodociani zatrudniani są na odmiennych warunkach niż pracownicy pełnoletni, a czas ich pracy podlega ograniczeniu. Ograniczenie to jest elementem szczególnej ochrony tej grupy pracowników. Od zasad regulujących czas pracy młodocianych nie istnieją żadne wyjątki. Ich naruszenie naraża pracodawcę na kary, jakie może na niego nałożyć inspektor pracy PIP w przypadku kontroli.
Wymiar i rozkład czasu pracy
Pracodawca ma obowiązek ustalenia wymiaru i rozkładu czasu pracy młodocianego zatrudnionego przy lekkiej pracy. Powinien przy tym uwzględnić tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego.
Ustalając wymiar i rozkład czasu pracy pracownika młodocianego zatrudnionego przy lekkiej pracy, pracodawca musi uwzględnić następujące zasady:
- tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godz.,
- w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godz.,
- wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godz. na dobę i 35 godz. w tygodniu.
Natomiast przy wykonywaniu innych prac dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godz. (także przy pracach lekkich), a w wieku powyżej 16 lat – 8 godz. na dobę.
Powyższe reguły dotyczą także przypadku, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż 1 pracodawcy. Dlatego przed zatrudnieniem młodocianego pracodawca ma obowiązek uzyskania od danego młodocianego oświadczenia o zatrudnieniu lub niezatrudnieniu u innego pracodawcy.
Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy. Pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika młodocianego od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach.
Przerwy w pracy
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godz., pracodawca ma obowiązek udzielić mu trwającej 30 min przerwy wliczanej do czasu pracy.
- Młodocianego bezwzględnie nie można zatrudnić w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, nawet gdyby wyraził na to zgodę.
- Pora nocna dla młodocianego przypada między godz. 22.00 a 6.00.
- W przypadku zatrudnienia młodocianego na podstawie przepisów rozporządzenia o wyjątkach w zatrudnianiu młodocianych pora nocna przypada między godzinami 20.00 a 6.00.
- Prawo nie zabrania zatrudniania młodocianych w systemie pracy zmianowej, w tym na II zmianie, pod warunkiem że godziny pracy młodocianego nie będą obejmowały ustalonej u danego pracodawcy pory nocnej.
Odpoczynek
Pracodawca, ustalając rozkład czasu pracy młodocianego, powinien uwzględnić również obowiązek zapewnienia mu:
- nieprzerwanej przerwy w pracy, nie krótszej niż 14 godz. i obejmującej porę nocną,
- w każdym tygodniu nieprzerwanego 48-godzinnego odpoczynku obejmującego niedzielę.
art. 198, art. 2002, art. 202, art. 203 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
Anna M. Błażejczyk
specjalista w Departamencie
Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Karierę zawodową zaczynała w kancelarii radcy prawnego w Warszawie. Od 1999 r. do 2015 r. pracownik Ministerstwa Zdrowia, specjalista zakresu ochrony zdrowia oraz prawa medycznego, a także w zakresie spraw związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. Autorką licznych artykułów i publikacji z zakresu ubezpieczeń zdrowotnych oraz bhp w obszarze medycyny.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.