Pytania i odpowiedzi
Rozwiązanie komisji bhp w zakładzie pracy – jak formalnie odwołać ten organ
Pytanie: Przez wiele lat byliśmy przedsiębiorstwem zatrudniającym powyżej 250 pracowników w związku z czym działała u nas komisja bhp. Od 01 lipca 2021r. nie przekraczamy już tej liczby i raczej nie będziemy jej już przekraczać. W związku z tym, od kiedy nie musimy już tworzyć komisji bhp? Czy likwidacja komisji bhp powinna nastąpić przez jej odwołanie (przeciwieństwo powołania), czy komisja rozwiązuje się samoistnie, z uwagi nie zatrudniania już wymaganej liczby pracowników? »
Instruktaż stanowiskowy a nowe funkcje pracownika
Pytanie: Czy pracownik, któremu powierzono funkcję kierownika nowo utworzonej komórki organizacyjnej zakładu, ale nadal zatrudniony jest na tym samym stanowisku pracy (specjalista ds. parametrów procesów technologicznych), na którym przed przystąpieniem do pracy odbył instruktaż, ma obowiązek odbyć kolejne szkolenie stanowiskowe, tym razem na stanowisku kierownika? »
Jak zorganizować zastępstwo przedstawiciela pracowników w składzie komisji bhp?
Pytanie: Co należy zrobić jeśli przedstawiciel pracowników – członek komisji ds. bhp – przez dłuższy okres (pół roku) przebywa na bezpłatnym urlopie. Czy spotkanie komisji może odbyć się bez niego? Czy należy wyznaczyć zastępcę pracownika i powołać go jakimś dodatkowym zarządzeniem? »
Wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni magazynowej nie zawsze jest dozwolone
Pytanie: Z magazynu do drugiego magazynu prowadzą drzwi, które są zarazem wyjściem ewakuacyjnym. Pomiędzy ścianą a otworem na drzwi jest wolna przestrzeń o szerokości 1 m. Pracodawca postanowił postawić tam regał o szerokości 1 m. Ale na regale mają być stawiane palety o szerokości 1,2 m. Jaka jest wymagana wolna powierzchnia – szerokość dojścia do drzwi w strefie, w której nie można stawiać żadnych elementów a szczególnie utrudniających komunikację czy ewakuację? »
Własna działalność gospodarcza nie zalicza się do stażu w służbie bhp
Pytanie: Czy wykonując działania związane z własną działalnością gospodarczą polegające na doradztwie dla firm, w tym m.in na wykonywaniu dokumentacji ocen ryzyka zawodowego i dokumentów z zakresu poprawy bezpieczeństwa pracy, które po weryfikacji akceptowała inna osoba z uprawnieniami BHP – można potraktować jako staż w służbie BHP? Firma dla której praca ta była wykonywana wystawiłaby stosowne zaświadczenie o odbyciu stażu. Czy takie zaświadczenie będzie wystarczające, by mając dyplom studiów podyplomowych w bhp samemu autoryzować swoją pracę? »
Kto pokrywa koszty szkolenia okresowego bhp zleceniobiorcy?
Pytanie: Czy pracodawca jest zobowiązany pokrywać koszt szkolenia okresowego bhp pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie? Czy pracownik na umowę zlecenie lub inną umowę cywilnoprawną (kontrakt) jest zobowiązany takie szkolenie posiadać? »
Kto wyznacza ciągi komunikacyjne na terenie magazynu?
Pytanie: Kto, w imieniu pracodawcy, może wyznaczyć ciągi komunikacyjne na terenie magazynu? Czy specjalista ds. bhp z poza zakładu lub pracownik służby bhp ma taki obowiązek? Czy lepiej gdy zrobi to osoba, która dokładnie zna zakład pracy, np. kierownik magazynu? »
Instruktaż stanowiskowy bhp po awansie - przeprowadzać czy nie
Pytanie: Pracownik zmienia stanowisko z operatora na starszego operatora, ale jego zakres obowiązków się nie zmienia, zmiana wynika z doświadczenia jakie posiada. Czy w takim przypadku pracownik powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na nowym stanowisku? »
- « pierwsza
- «
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol