Sklep
Zapewne nie raz zastanawialiście się na jakiej wysokości powinien znajdować się blat biurka/blat roboczy, aby osoba przy nim pracująca uniknęła zbędnych obciążeń oraz dolegliwości mięśniowo-szkieletowych? A może pracownicy pytają Was, na jakiej wysokości ustawić siedzisko fotela, aby nogi znajdowały się we właściwej pozycji? Udzielenie odpowiedzi na te pytania wymaga przeprowadzenia, wcale nie łatwych, obliczeń. Ale jest też prostszy sposób. Możecie skorzystać z Kalkulatora ergonomicznego przygotowanego przez ekspertów Portalu BHP. Dzięki niemu szybko ustalicie prawidłową wysokość blatu roboczego i siedziska dla każdego pracownika w firmie.
Czy niezgodność organizacji stanowisk pracy z ergonomią powoduje negatywne skutki zdrowotne?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Co wskazuje na to, że stanowisko pracy i organizacja pracy są nieergonomiczne?
Nieodłącznym elementem zasad BHP jest właściwa ergonomia przy pracy z komputerem lub laptopem przy biurku. Nieprzywiązywanie wagi do tych zasad na dłuższą metę prowadzi do różnorakich problemów zdrowotnych. Objawiają się one przede wszystkim gorszym samopoczuciem, bólem mięśni i kości. Co w ostateczności doprowadza do zmniejszonej efektywności wykonywania obowiązków. Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko dla pracownika? Podpowiadamy.
Czym jest ergonomia? Jaki jest cel stosowania ergonomii na stanowiskach pracy? Gdzie można znaleźć wymagania w zakresie ergonomii?
dr inż. Iwona Romanowska-Słomka ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego
Nie można szacować ryzyka (oceniać) jako bardzo małe, dopuszczalne lub nieistotne, jeżeli nie są spełnione warunki ergonomii. Nieergonomiczne stanowiska pracy, organizacja prac oraz urządzenia i narzędzia są zawsze czynnikiem podnoszącym poziom ryzyka zawodowego. Mając to na uwadze przedstawiamy przykładową ocenę ryzyka zawodowego dla wybranych prac uwzględniającą niektóre zagrożenia związane z czynnikami ergonomicznymi wykonaną metodą wg Polskiej Normy PN-N-18002:2000.
Najpełniejszy obraz ocenianego stanowiska pod kątem zachowania warunków ergonomii dają gotowe ergonomiczne listy kontrolne. Przykładem takiej listy jest ergonomiczna lista dortmundzka. Składa się ona z pytań ogólnych oraz szczegółowych. W zależności od występowania poszczególnych czynników środowiska pracy pytania są coraz bardziej precyzyjne, nawet sugerujące kierunek wprowadzenia korekt. Przedstawiamy Wam wyciąg z ergonomicznej listy dortmundzkiej, który pomoże Wam dokonać audytu oceny warunków pracy i jej wykonywania oraz oceny ryzyka pod względem ergonomii.
Pierwszą kompleksową metodą ergonomicznego diagnozowania systemów pracy była tzw. Lista Dortmundzka, przedstawiona przez psychologów amerykańskich na II Kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Ergonomicznego (IEA) w 1964 r. w Dortmundzie.
Czy na stanowisku pracy z laptopem powinny znajdować się dodatkowa klawiatura, podstawka pod laptopa i podstawka na dokumenty? Jakie są przepisy dotyczące ergonomii?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jak powinna wyglądać przykładowa ocena ryzyka zawodowego dla wybranych prac uwzględniająca niektóre zagrożenia związane z czynnikami ergonomicznymi wykonana metodą wg Polskiej Normy PN-N-18002:2000?
Jak powinna wyglądać przykładowa ocena warunków pracy uwzględniająca zagadnienia ergonomii przy pracach związanych z naprawą elementów osłonowych elewacji budynku wykonywanych z drabiny?
W jaki sposób w procesie oceny ryzyka uwzględnić ergonomię?
Jakie błędy związane z ergonomią są najczęściej popełniane w dochodzeniu powypadkowym?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone