Ergonomiczne stanowisko pracy - o czym mowa w praktyce?

Artykuł sponsorowany
13.01.2022AKTUALNE

Ergonomiczne stanowisko pracy - o czym mowa w praktyce?

Nieodłącznym elementem zasad BHP jest właściwa ergonomia przy pracy z komputerem lub laptopem przy biurku. Nieprzywiązywanie wagi do tych zasad na dłuższą metę prowadzi do różnorakich problemów zdrowotnych. Objawiają się one przede wszystkim gorszym samopoczuciem, bólem mięśni i kości. Co w ostateczności doprowadza do zmniejszonej efektywności wykonywania obowiązków. Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko dla pracownika? Podpowiadamy.

Biurko

W przypadku biurka należy zwrócić uwagę na to, aby było one wystarczająco duże. Powinno być tam miejsce, aby składować tam wszystkie niezbędne do pracy przedmioty. Należy przy tym zachować przestrzeń na wygodne umieszczenie rąk do obsługi myszy i klawiatury. Standardowa wysokość ergonomicznego biurka to od 72 cm do około 75 cm. Niektóre modele posiadają możliwość regulacji nachylenia blatu, co w pewnych sytuacjach zwiększa komfort pracy, na przykład z wykorzystaniem deski kreślarskiej. Ciekawym rozwiązaniem we współczesnych modelach biurek są specjalne otwory, którymi można poprowadzić kable. Takie meble można kupić między innymi w sklepie internetowym https://www.morele.net/.

Krzesło

Krzesło biurowe powinno być dopasowane indywidualnie do naszych potrzeb pod zwłaszcza pod kątem wzrostu. Dlatego wybierając odpowiedni mebel do pracy przy komputerze należy zwrócić uwagę na to czy dysponuje swobodną regulacją. Oprócz możliwości zmieniania wysokości i dopasowywania jej do własnego wzrostu oraz biurka, warto także zwrócić uwagę na inne kwestie. Między innymi regulowane podłokietniki, które zwiększają komfort siedzącego. Ciekawą opcją jest także regulacja podparcia lędźwi oraz szyi. To właśnie te dwa miejsca szczególnie są narażone na długotrwały ból w przypadku przyjęcia niewłaściwej pozycji siedzącej. Obecnie każde krzesło przeznaczone do wielogodzinnej pracy uwzględnia krzywizny kręgosłupa, dzięki czemu efektywnie odciąża mięśnie pleców. Natomiast mechanizm obrotowy pozwala na swobodną zmianę pozycji bez potrzeby wykonywania skrętów ciałem.

Oświetlenie

Każda przestrzeń robocza w biurze powinna być wyposażone w dodatkowe źródło światła. Może to być zwykła lampka. Powinna być skierowana w taki sposób, aby refleksy światła nie odbijały się bezpośrednio od monitora oraz nie raziły w oczy zarówno użytkownika, ani innych osób w tym samym pomieszczeniu. Należy też zadbać o żaluzje oraz rolety, które pozwolą zmniejszyć natężenie światła w przypadku zbyt mocnego nasłonecznienia.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z https://www.morele.net/.

Materiał Partnera