Sklep
Coraz częściej słyszymy o sytuacjach złego traktowania pracowników w miejscu pracy, straszenia, obrażania, szykanowania. Media podają coraz więcej przykładów przedsiębiorstw i instytucji, w których są podejrzenia pojawienia się mobbingu. Dlatego też profilaktyka mobbingu zyskuje coraz większe znaczenie, a służba bhp zaczyna odgrywać tu coraz większa rolę. Przypomnijmy sobie zatem kilka kwestii związanych z mobbingiem abyśmy mogli go zidentyfikować. Sprawdź, kiedy można mówić o mobbingu.
Marta Madej prawnik, specjalista prawa pracy
Ten artykuł pozwoli Ci:
„Dopuszczamy sytuację, w której okręgowy inspektor pracy może podjąć decyzję o rozpatrzeniu anonimowej skargi. Może się tak stać, przykładowo, gdy z treści skargi wynika, że w sposób rażący naruszane są przepisy prawa pracy i występuje bezpośrednie zagrożenie zdrowia bądź życia pracowników” – mówi Zbigniew Ryfka, Zastępca Głównego Inspektora Pracy, w wywiadzie dla Portalu BHP.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Zadowolony pracownik wypełnia obowiązki efektywnie. Ale zadowolenie przekłada się także na dobry stan zdrowia, tak fizycznego jak i psychicznego. Nie jest to bez znaczenia dla pracodawcy, który nie musi martwić się o zastępstwo dla chorego pracownika np. z powodu przewlekłego stresu, czy wypalenia zawodowego. Dlatego warto dbać o komfort i warunki pracy.
Magdalena Pokrzycka-Walczak dziennikarka specjalizująca się w tematyce ochrony zdrowia
Wydalałoby się, że mobbing nie jest tematem interesującym służby bhp, jednak rola służby bhp jest niezwykle istotna w walce z mobbingiem. Działania służby bhp zyskują ogromne znaczenie, tzn. służba bhp może być propagatorem zmian, które będą miały na celu wyeliminowanie wszelkich negatywnych zachowań ze środowiska pracy. Jednak, aby pomóc pracownikom konieczna jest wiedza, jak przeciwdziałać mobbingowi.
Anna Kucharskapsycholog
Ten tekst pozwoli Ci:
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone