Sklep
Ministerstwo Zdrowia obiecuje przyjrzeć się bliżej przepisom regulującym kwestie profilaktycznej opieki medycznej nad pracowniami. To wszystko za sprawą interpelacji jednej z Posłanek, która kierując zapytania do resortu zdrowia zwraca uwagę na te same kwestie co NIK i PIP w swoich sprawozdaniach z kontroli. Chodzi m.in. o brak możliwości zapoznania się organów kontrolnych z kopią skierowania na badanie wystawiane przez pracodawcę.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy
Stwierdzono u mnie chorobę cieśni nadgarstka prawego. Czy mogę to zgłosić jako chorobę zawodową? jeżeli tak to kiedy? Zabieg chirurgiczny mam mieć wykonany w kwietniu 2012r. Czy powinnam to zrobić już teraz czy po zabiegu chirurgicznym? Okres zatrudnienia 30 lat na stanowiskach referent do spraw. administracyjnych. Obecnie od 10 lat specjalista do spraw. administracyjno-kadrowych i bhp. Pracuję w dwóch firmach na 1/2 etatu na tym samym stanowisku . W którym zakładzie mam to zgłosić?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jak można uzyskać skierowanie do sanatorium w ramach profilaktyki zdrowia dla maszynisty pociągu? Jakie są podstawy prawne do takiego skierowania? Na czym polega współpraca służby medycyny pracy z pracodawcami?
Anna Błażejczyk Specjalista w Ministerstwie Zdrowia
14 października 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 września 2011 r. w sprawie zadań służby medycyny pracy, których wykonywanie przez osoby niebędące lekarzami wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji (Dz.U. nr 206, poz. 1223).
Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy
12 lutego 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 stycznia 2011 r. w sprawie zadań służby medycyny pracy wynikających ze specyfiki ryzyka zawodowego osób zatrudnionych w transporcie kolejowym (Dz.U. nr 20, poz. 102). Nowe rozporządzenie określa zadania służby medycyny pracy niewymienione w art. 6 ust. 1 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy, które wynikają ze specyfiki ryzyka zawodowego pracowników transportu kolejowego (§ 1 nowego rozporządzenia).
Przemysław Ł. Siemiątkowskiprawnik specjalizujący się w zakresieprawa pracy i bhp, doktorant w InstytuciePracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
Co powinno się znaleźć w umowie zawartej miedzy pracodawcą a służbą medycyny pracy?
Jan. M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone