Sklep
Ciekawy raport obejmujący m.in. warunki pracy specjalistów i menedżerów przedstawiła firma doradztwa personalnego HRK. Wynika z niego, że warunki pracy tej grupy pracowników nie są najlepsze. Są oni przepracowani i nie wykorzystują urlopów. Poznaj, kilka ciekawych wniosków na temat warunków pracy kadra średniego i wyższego szczebla w Polsce.
Jeden z naszych pracowników w firmie jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela. Ukończył studia podyplomowe w zakresie bhp i chciałby podjąć roczny staż, by nabyć prawo do posługiwania się tytułem specjalisty ds. bhp. Jakie warunki odbywania stażu bhp należy mu stworzyć? Czy musi być zatrudniony na część etatu, czy też może odbywać staż w formie wolontariatu pod opieką szkolnego specjalisty ds. bhp?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy specjalista ds. bhp w zakładzie pracy, gdzie nie ma służby bhp może przeprowadzić szkolenie dla osób kierujących pracownikami?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy ja jako specjalista ds. bhp mogę przeprowadzić szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami w mojej firmie? Mam ukończone studia podyplomowe bhp. Nie mam przygotowania pedagogicznego, chociaż na studiach miałam przedmioty typu prowadzenie szkoleń, metodyka szkoleń.
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Jestem zatrudniony w zakładzie na stanowisku specjalisty ds. BHP, posiadam wykształcenie wyższe specjalność bhp. Czy mogę przeprowadzić szkolenia okresowe pracowników firmy tam gdzie pracuję. Jeżeli tak, to jakie muszę spełniać warunki?
Od 30 lat jestem inspektorem bhp w jednym zakładzie pracy-spółdzielnia. Ukończyłam policealne studium bhp i otrzymałam zawód technika bhp. Czytałam kiedyś artykuł, iż w tej sytuacji mimo istniejącego rozporządzenia w sprawie służby bhp pracodawca może powierzyć mi stanowisko specjalisty bhp. Czy tak jest faktycznie?
Moje wykształcenie i staż pracy odpowiadają warunkom określonym w rozporządzeniu o służbie bhp dla tytuł gł. specjalisty ds. BHP. Firma, w której jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę zatrudnia mnie na stanowisku st. inspektora ds. BHP. Wnioskowałam słownie o zmianę stanowiska, ale pracodawca nie wyraża zgody ze względu na wysokie zaszeregowanie w regulaminie płac specjalistów. Czy mogę mówić tutaj o nierównym traktowaniu czy też dyskryminacji?
Czy kandydat do pracy na stanowisko specjalisty ds. bhp, oprócz wykształcenia wyższego o kierunku lub specjalności w zakresie bhp powinien mieć również co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp? Czy może roczne doświadczenie dotyczy tylko osób, które ukończyły inne studia wyższe i posiadają podyplomowe studia w zakresie bhp?
Mariusz Foremniakstarszy specjalista ds. bhp,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy.
Czy jeżeli uzyskałbym licencjat z jakiejkolwiek dziedziny i posiadając tytuł technika bhp mógłbym po 1 lipca 2013 r. prowadzić działalność gospodarczą w zakresie bhp jako specjalista ds. bhp? Taką działalność prowadzę już od ponad 10 lat.
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jestem zatrudniona na samodzielnym stanowisku specjalisty ds. bhp od 35 lat w tej samej firmie. Mam tytuł technik bhp, ukończone studium. Czy po 1 lipca 2013 r. stracę uprawnienia do wykonywania dotychczasowej funkcji?
Ukończyłam studia uzupełniające magisterskie o specjalności w zakresie bhp. Jestem pracownikiem biurowym firmy zatrudniającej 80 pracowników, byłam również zatrudniona w firmie świadczącej usługi z zakresu bhp przez 13 miesięcy na stanowisku starszego inspektora ds. bhp, a w ostatnim miesiącu pracy na stanowisku specjalisty ds. bhp. Pracodawca zakładu, w którym obecnie pracuję chce powierzyć mi wykonywanie zadań służby bhp. Czy w obecnej firmie, jako pracownik któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, mogę mieć od razu stanowisko specjalisty ds. bhp?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Od 2004 r. posiadam zawód technika bhp. Przed uzyskaniem tytułu technika bhp - od 1990 r. pracowałem jako inspektor ds. bhp w różnych zakładach pracy posiadając ukończony kurs z zakresu bhp dla służb BHP. W tym okresie świadczyłem i nadal świadczę usługi z zakresu bhp zarówno na umowę o pracę, jak też umowę zlecenie oraz umowę o dzieło. Od 2008 r. mam zarejestrowaną własną działalność gospodarczą na świadczenie usług z zakresu bhp. Po zdobyciu w 2004 r. tytułu technika bhp - zgodnie z ustawą o służbie bhp obowiązującą w tym czasie - nabyłem prawo do tytułu specjalisty ds. bhp. Czy nadal mogę posługiwać się tym tytułem?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy specjalista ds. bhp powinien znać się na maszynach tak, jak inżynier mechanik, czy powinien czerpać wiedzę od fachowców w tym zakresie?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone