Sklep
Czy w okresie pandemii można przeprowadzać szkolenia okresowe na stanowiskach robotniczych? Jeśli tak, to w jakiej formie? A może jest jednak zakaz przeprowadzenia szkoleń na tego typu stanowiskach i będzie można je przeprowadzić dopiero po ustaniu stanu epidemii?
Halina Góralska
Czy pracodawca może przechowywać w aktach osobowych pracownika oryginały zaświadczeń o ukończeniu szkolenia okresowego w dziedzinie bhp przez pracownika? Po jednej z kontroli PIP, inspektor pracy zaproponował, że można przechowywać oryginały zaświadczeń ze szkoleń okresowych bhp w aktach osobowych pracownika i nie trzeba wydawać pracownikom oryginałów tych zaświadczeń. Czy takie postępowanie jest prawidłowe i jaka jest ku temu podstawa prawna?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jak wskazują statystyki, zmniejsza się w naszym kraju liczba zachorowań na COVID-19. Następuje obecnie coraz dalej idące luzowanie obostrzeń. Można już organizować zgromadzenia. Zatem pojawia się pytanie, czy w związku z tym pracodawca może już organizować szkolenia okresowe bhp stacjonarnie? Czy jednak w związku z nadal trwającym stanem epidemii szkolenia okresowe bhp są wciąż zawieszone? <a >Sprawdź, czy w lipcu możesz już prowadzić szkolenia okresowe bhp dla pracowników w firmie.
Szkolenia okresowe bhp w czasie epidemii COVID-19
W okresie stanu epidemii, w zakresie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązują przepisy określone w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z przepisów szczególnych wynika, że gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada:
wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii (jeśli po nim nie wprowadzono stanu zagrożenia epidemicznego).
Prowadząc postępowanie powypadkowe w czasie epidemii, zespół powypadkowy może mieć wątpliwości czy w protokole powypadkowym odnotować, że badania i szkolenia okresowe poszkodowanego pracownika zostały zawieszone na czas epidemii. Czy jeżeli okresowe badania lekarskie pracownika były ważne do grudnia 2020 r., a z uwagi na epidemię nie zostały do chwili wypadku odnowione (30 kwietnia 2021 r.) należy dokonać jakiejś adnotacji w protokole powypadkowym? Podobna sytuacja może dotyczyć szkoleń okresowych bhp.
Mariusz Foremniak
Jak powinno wyglądać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp? Co należy wpisać w rubryce "podać rodzaj szkolenia i grupę osób, dla których jest przeznaczone"? Czy należy wpisać: dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp, czy może jest jakaś inna krótsza, uproszczona forma wskazania grupy szkoleniowej?
Czy jeżeli szkolenie okresowe zostanie przeprowadzone po wymaganym terminie - z uwagi na epidemię COVID-19 - tzn. po okresie np. 3,5 roku, to należy zamieścić jakąś informację na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia bhp lub w teczce osobowej pracownika o przyczynie odroczenia tego terminu?
Czy posiadając tytuł technika bhp i kilkuletni staż w firmie A, w której jestem zatrudniona w strukturach służby bhp na stanowisku inspektora ds. bhp, mogę przeprowadzać szkolenia bhp w innej w firmie B? Czy muszę posiadać podpisaną umowę o pracę z tą inną firmą B?
Czy na protokole egzaminacyjnym po szkoleniu dla osób kierujących pracownikami i pracodawców w formie samokształcenia kierowanego wystarczy podpis jednej osoby jako komisji egzaminacyjnej (właściciel/osoba prowadząca działalność w tym zakresie przygotowująca materiały szkoleniowe, prowadząca konsultacje oraz przygotowująca test egzaminacyjny posiada przygotowanie pedagogiczne, studia w zakresie bhp, jest instruktorem udzielania I pomocy, inspektorem ppoż.)?
Zgodnie z ustawą o COVID-19 termin przeprowadzenia szkolenia okresowego bhp wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii. Jak obliczać termin kolejnego szkolenia okresowego? Od daty obecnego szkolenia czy od daty szkolenia, które zostanie przeprowadzone w okresie 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego?
W dobie koronowirusa chciałabym przeprowadzić szkolenie okresowe dla stanowisk robotniczych oraz administracyjno-biurowych. Wiem, że przepisami tarczy antykryzysowej 2.0. na czas epidemii szkolenia okresowe mogą być wstrzymane, a ich terminy przedłużone. Jednak we wcześniejszych wskazówkach GIP preferowana była forma samokształcenia. Czy, w związku z tym, jest możliwe przeprowadzenia szkoleń okresowych w formie samokształcenia kierowanego dla stanowisk robotniczych i administracyjno- biurowych? Na jakie przepisy można się powołać w tej kwestii?
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik
W wielu firmach, w okresie epidemii koronawirusa, pracownicy służby bhp zastosowali się do zaleceń GIP w zakresie szkoleń bhp, wydanych w czasie kiedy nie było jeszcze uregulowań prawnych. Zalecenia te dopuszczały przeprowadzanie szkoleń wstępnych czy okresowych bhp dla wszystkich grup pracowniczych on-line. Jednak po pewnym czasie pojawiła regulacja ustawowa tego problemu. Ona jednak nie pozwalała na korzystanie z takiej formy szkolenia wobec wszystkich szkoleń bhp i grup stanowisk. Zrodziło się zatem pytanie, czy szkolenia okresowe przeprowadzone według rekomendacji GIP są ważne?
Z ten artykuł:
Czy pracownik będący na przestoju ekonomicznym może uczestniczyć w szkoleniu okresowym bhp na stanowiskach robotniczych?
Zmiany do ustawy o COVID-19 z 16 kwietnia 2020 r. wprowadzają nowe zasady w zakresie szkoleń bhp. W związku z tym wygasły wcześniejsze rekomendacje Głównego Inspektora Pracy w zakresie organizacji szkoleń bhp. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Jak zatem opanować bałagan jaki powstał w międzyczasie? Jak pogodzić zalecenia z przepisami? Postaram się rzucić nieco światła na ten problem.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy mogę przeprowadzać szkolenie okresowe na stanowisku robotniczym o-line? A jeżeli tak, to w którym miejscu mam to wpisać na zaświadczeniu aby było prawidłowo?
Nowe przepisy tarczy antykryzysowej 2.0., obowiązujące już od 18 kwietnia 2020 r., odniosły się m.in. do kwestii szkoleń bhp. Ustawodawcy nie do końca przyjęli takie same rozwiązania, jak GIP. Skorzystano z opcji szkoleń on-line, jednak nie wobec wszystkich rodzajów szkoleń. Zobacz, jak uregulowana została kwestia przeprowadzania szkoleń bhp w dobie epidemii i jak należy teraz postępować od 18 kwietnia 2020 r.
Kinga Grodzicka-Lisek
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone