Sklep
Czy mogę przeprowadzić okresowe szkolenie bhp metodą samokształcenia kierowanego w czasie epidemii koronawirusa? A może należy zawiesić przeprowadzanie takich szkoleń na czas epidemii koronawirusa?
Kinga Grodzicka-Lisek
Czy pracownik, który obecnie pracuje na stanowisku administracyjno-biurowym, a będzie pełnił obowiązki kierownika działu, musi przejść okresowe szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla osób kierujących pracownikami?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy mogę przeprowadzić okresowe szkolenie bhp na stanowiskach robotniczych metodą samokształcenia kierowanego? A może należy zawiesić przeprowadzanie takich szkoleń na czas epidemii koronawirusa?
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik, ekspert prawa pracy
Główny Inspektor Pracy proponuje uelastycznienie stosowania przepisów o profilaktycznych badań lekarskich pracowników oraz formach szkoleń bhp. Choć musisz wystawić skierowanie na badanie okresowe w terminie, to pracownik może wykonać badanie po zakończeniu epidemii koronawirusa. Natomiast teraz instruktaż ogólny i szkolenie okresowe bhp dla robotników możesz przeprowadzić on-line, w formie e-learningu. Zobacz, jakie jeszcze odstępstwa w zakresie bhp szykują się na czas epidemii.
Opr. Redakcja Portalu
W nowym wzorze zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego bhp mamy podział na liczbę godzin teoretycznych i praktycznych. W jakiej grupie pracowników należy wpisać godziny po stronie zajęć praktycznych?
Halina Góralska
Ze względu na potrzeby produkcyjne pracodawca organizuje szkolenia bhp w godzinach nadliczbowych, w dni wolne od pracy. Czy pracownik może odmówić uczestnictwa w szkoleniu okresowym bhp, jeżeli szkolenia organizowane są w dniach wolnych, ale w godzinach nadliczbowych?
Jak w świetle zmian w przepisach prawa pracy wyglądają szkolenia okresowe dla bibliotekarzy? Czy nadal obowiązuje okres 5/6 letni? Czy już nie trzeba takich szkoleń odbywać? A co z kierownikami merytorycznymi w bibliotece i dyrekcją biblioteki?
Czy w świetle zmiany przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, a właściwie rozbicia przepisu § 14 ust. 2 na pkt 5 i 6 (tj. pracownicy administracyjno-biurowi, pracownicy inni niewymienieni w pkt 1-5), trzeba osobno organizować szkolenia okresowe dla tych grup – zakładając, iż w dalszym ciągu będą jednak przeprowadzane szkolenia dla typowych stanowisk administracyjno-biurowych?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy przy szkoleniu okresowym bhp potrzebne jest szkolenie ppoż.? Czy szkolenia ppoż. muszą być powtarzane co jakiś czas - co ile?
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik, specjalista z zakresuprawa pracy i bhp
W zakładzie zatrudnieni są pracownicy na stanowiskach inżynieryjno-technicznych, pracujący w laboratoriach chemicznych, którzy są jednocześnie kierownikami komórek organizacyjnych. Czy osoby takie muszą przejść dodatkowo szkolenia inżynieryjno-techniczne, jeżeli mają ważne szkolenie dla osób kierujących pracownikami?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Pracodawca organizujący i prowadzący szkolenia bhp musi zapewnić wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca do przeprowadzenia szkolenia okresowego bhp zatrudnił na podstawie umowy zlecenia wykładowcę spoza zakładu. Nie ma też przeszkód, aby osoba, która nie prowadzi działalności szkoleniowej w dziedzinie bhp, a posiada wymagane wykształcenie i doświadczenie zawodowe, została zaangażowana do przeprowadzania szkolenia okresowego bhp dla pracowników (z wyłączeniem szkolenia bhp dla pracodawcy i pracowników służby bhp). W takim przypadku konieczne jest jednak zawarcie odpowiedniej umowy cywilno-prawnej. Mając to na uwadze, ekspert Portalu BHP przygotował wzór umowy zlecenia na przeprowadzenie szkolenia okresowego w dziedzinie bhp.
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń bhp. Przepisy regulujące problematykę szkoleń bhp normują dopuszczalne formy, w jakich szkolenia mogą być przeprowadzane, zawierając jednocześnie ramowe programy takich szkoleń. Jednak w praktyce nie zawsze zasady w powyższym zakresie są przestrzegane. Może to w konsekwencji prowadzić do zarzutu dopuszczenia pracownika do pracy bez uprzedniego zapewnienia szkolenia – przynajmniej szkolenia odpowiedniego.
Nowy pracownik administracyjno-biurowy zostaje przyjęty do pracy, odbywa szkolenia wstępne ogólne, instruktaż stanowiskowy. Czy w świetle najnowszych zmian w zakresie szkoleń okresowych pracowników administracyjno-biurowych, np. w Urzędzie, nie przeprowadzamy w ogóle szkoleń okresowych, czy pierwsze szkolenie się odbywa, a z następnych pracownik jest zwolniony?
Kinga Grodzicka-LisekPrawnik, specjalizujący się w prawie pracyw tym w zagadnieniach z zakresu bhp.
Szkolenia wstępne nie dają zwykle wystarczającego poziomu wiedzy z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy przez cały okres kariery zawodowej pracownika. Jednak w przypadku szkoleń okresowych przeprowadzenie ich z niewielkim opóźnieniem nie będzie szczególnym wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym – szczególnie na tle nowych regulacji przewidujących możliwość odstępstwa od szkoleń względem pracowników administracyjno-biurowych.
Oświadczenie pracownika lub pracodawcy zawierające zamiar rozwiązania umowy za wypowiedzeniem powoduje, iż strony realizują swoje obowiązki do upływu okresu wypowiedzenia, który może trwać nawet 3 miesiące. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pracownik w związku z dokonanym wypowiedzeniem został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jednak jak postąpić w takiej sytuacji, gdy w okresie wypowiedzenia przypada termin badań okresowych lub szkoleń bhp?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone