GIP sugeruje zawieszenie obowiązku terminowego wykonywania badań lekarskich i dopuszcza formy on-line szkoleń bhp

Redakcja Portalu
17.03.2020ARCHIWALNY

GIP sugeruje zawieszenie obowiązku terminowego wykonywania badań lekarskich i dopuszcza formy on-line szkoleń bhp

Główny Inspektor Pracy proponuje uelastycznienie stosowania przepisów o profilaktycznych badań lekarskich pracowników oraz formach szkoleń bhp. Choć musisz wystawić skierowanie na badanie okresowe w terminie, to pracownik może wykonać badanie po zakończeniu epidemii koronawirusa. Natomiast teraz instruktaż ogólny i szkolenie okresowe bhp dla robotników możesz przeprowadzić on-line, w formie e-learningu. Zobacz, jakie jeszcze odstępstwa w zakresie bhp szykują się na czas epidemii.

Okresowe i kontrolne badania lekarskie pracowników zawieszone do czasu usunięcia zagrożenia koronawirusem

Zgodnie z wydanym 16 marca 2020 r. stanowiskiem Główny Inspektor Pracy zasugerował zawieszenie, z uwagi na ogłoszony stan pandemii koronawirusa, obowiązku przeprowadzania okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników. Utrzymał jednak w mocy obowiązek niedopuszczania do pracy pracowników bez orzeczenia lekarskiego wydawanego podczas wstępnych profilaktycznych badań lekarskich.

Uwaga!

Pracodawca ma jednak obowiązek wystawiania skierowań na badania okresowe w terminie wynikającym z orzeczeń lekarskich określających brak przeciwskazań do pracy, otrzymanych przez pracowników podczas poprzednich badań profilaktycznych. Takie wystawienie skierowania w terminie będzie potwierdzeniem gotowości pracodawcy do wypełnienia obowiązków nałożonych na niego przez przepisy art. 229 Kodeksu pracy.

Trzeba zwrócić również uwagę na obowiązek pracownika wykonywania takich badań. Musi on udać się z wystawionym skierowaniem do lekarza medycyny pracy niezwłocznie po ustaniu zagrożenia epidemiologicznego.

Złagodzenie rygorów dotyczy również szkoleń bhp

Główny Inspektor Pracy proponuje złagodzić, na czas epidemii koronawirusa, również wymogi zawarte w przepisach dotyczących szkoleń bhp.

  1. Instruktaż wstępny ogólny w formie e-learningu

   Po pierwsze dopuścił możliwość przeprowadzania szkolenia wstępnego ogólnego (instruktażu ogólnego) formie samokształcenia kierowanego lub seminarium z użyciem środków komunikacji elektronicznej – on-line.

W myśl przepisów rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy szkolenie wstępne ogólne oraz szkolenie okresowe bhp pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych jest przeprowadzane w formie instruktażu, zatem w formie stacjonarnej.

  1. Szkolenie okresowe bhp robotników w formie e-learningu

Po drugie Szef PIP przewiduje również możliwość przeprowadzania szkoleń okresowych bhp pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych w formie samokształcenia kierowanego lub seminarium.

Minimalny czas trwania szkoleń:

  • instruktażu ogólnego formie samokształcenia kierowanego lub seminarium to 3 godz. lekcyjnych

  • okresowych bhp pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych w formie samokształcenia kierowanego lub seminarium to 8 godz. lekcyjnych.

Zarówno w przypadku szkolenia wstępnego ogólnego, jak i okresowego bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, należy pracownikom przekazać komplet niezbędnych materiałów szkoleniowych drogą on-line (np. za pomocą e-maila).

  1. Zawieszenie egzaminów po szkoleniach okresowych bhp na czas zagrożenia koronawirusem

Po trzecie zawieszeniu na czas epidemii koronawirusa miałyby ulegać egzaminy po szkoleniach okresowych bhp. Sprawdzian przyswojenia wiedzy objętej programem szkolenia i umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z zasadami bhp kończący szkolenie okresowe należy przeprowadzić niezwłocznie po odwołaniu zagrożenia epidemiologicznego.

Trzeba jednak zauważyć, że na tę chwilę nic nie zmienia się w zakresie obowiązku przeprowadzania instruktażu stanowiskowego przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Forma jego przeprowadzenia oraz zakres pozostają bez zmian.

Na zakończenie zaznaczmy, że - jak na razie - nie uległo zmianie rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie wprowadzono również, na tę chwilę, zmian do art. 229 Kodeksu pracy, odnoszącego się do profilaktycznej opieki medycznej nad pracownikami (ale trwają obecnie prace nad projektem takich zmian w Ministerstwie Zdrowia). Przedstawione udogodnienia czy złagodzenie stosowania wskazanych przepisów jest wynikiem stanowiska Głównego Inspektora Pracy. Stanowisko to Szef PIP przyjął na czas trwania zagrożenia epidemiologicznego. Po ustaniu zagrożenia zapewne wszystko wróci do normy.

Autor: 

Opr. Redakcja Portalu