Sklep
Kto wchodzi w skład zespołu powypadkowego, gdy poszkodowanym w wypadku przy pracy jest pracownik służby bhp, zatrudniony na jednoosobowym samodzielnym stanowisku Inspektora bhp.
Lesław Zieliński
Czy w skład zespołu powypadkowego mogą wchodzić trzy osoby? Poszkodowany nie był pracownikiem firmy ma terenie której doszło do wypadku. Pracodawca danego pracownika chce aby to firma na terenie której doszło do wypadku sporządziła protokół. Czy w skład zespołu może wchodzić przedstawiciel pracowników, specjalista ds. BHP zakładu w którym doszło do wypadku oraz specjalista ds. BHP zakładu w którym jest zatrudniony poszkodowany? Czy mogą w skład zespołu powypadkowego wchodzić razem te trzy osoby?
Jan Pióro
Co może (powinien) zrobić zespół powypadkowy, jeżeli pracodawca zwleka z podpisem zatwierdzającym protokół powypadkowy?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Koleżanka w godzinach pracy podlewała kwiaty w swoim pokoju, które stoją na szafie. Weszła na krzesło i spadła. Ma obolałą nogę i jest trochę poobijana. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Uważam, że to nie jest wypadek przy pracy, bo nie było nagłego zdarzenia wywołanego przyczyną zewnętrzną. Czy muszę odnotować w dokumentach bhp, że takie zdarzenie miało miejsce, gdyby nastąpiły jakieś powikłania w przyszłości?
Pracownik zgłasza mi dolegliwości ręki (łokcia).Twierdzi, że 2 miesiące wstecz upadł. Poinformował o tym zdarzeniu przełożonego i miał świadków. Nie miałem żadnego zgłoszenia o wypadku przy pracy. Pracownik przychodzi teraz do mnie i mówi, że ma dolegliwości łokcia, które są następstwem tamtego wypadku. Pracownik nie był na zwolnieniu lekarskim z tego tytułu, pracował normalnie. Co mam zrobić w tym przypadku?
Mariusz Foremniakstarszy specjalista ds. bhp,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy.
Firma X zatrudnia ponad 400 pracowników. W firmie nie ma związków zawodowych zatem nie ma społecznego inspektora pracy. Jest wybrany przedstawiciel pracowników. Przedstawiciel pracowników odchodzi z firmy w pierwszych dniach marca 2012r. W międzyczasie dochodzi do wypadku przy pracy, kto powinien wchodzić w skład zespołu powypadkowego i jakie formalności muszą być zachowane aby nie przedłużać postępowania powypadkowego, a zarazem być zgodnym w wymaganiami prawnymi? Co w przypadku kiedy doszło do wypadku przy pracy, a w skład zespołu powypadkowego wchodzi właśnie przedstawiciel pracowników, który kończy prace w firmie? Postępowanie powypadkowe nadal trwa i z pewnością nie zakończy się przed odejściem przedstawiciela pracowników. Co w takim przypadku pracodawca powinien zrobić, jeżeli wybory nowego przedstawiciela pracowników są planowane pod koniec marca? Kto w takim przypadku powinien wchodzić w skład zespołu powypadkowego?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy konieczny jest protokół z oględzin miejsca wypadku przy pracy, jeśli o wypadku jestem powiadamiana zazwyczaj następnego dnia po zdarzeniu?
Kto sporządza protokół powypadkowy, gdy wypadkowi uległ pracownik służby bhp zatrudniony na etacie? Jaki powinien być wówczas skład zespołu powypadkowego?
Czy wypadek przy pracy do pracownika służby bhp może zgłosić sam poszkodowany (gdy bezpośrednim przełożonym poszkodowanego jest Prezes)?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Czy pracodawca nie zatwierdzając protokół powypadkowy musi podać przyczyny jego nie zatwierdzenia? Czy zespół powypadkowy badający przyczyny i okoliczności wypadku przy pracy może nie zgodzić się z niezatwierdzeniem protokółu powypadkowego?
Proszę o podanie dalszego toku postępowania dla naszego przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy otrzymaliśmy prawomocny wyrok sądu dotyczący uznania wypadku w pracy z 2005 r . Pracownik złożył pozew o uznanie wypadku przy pracy, który zgłosił mistrzowi w raporcie dziennym, ale mistrz nie nadał sprawie dalszego toku. Dokumentacja powypadkowa nie została przygotowana. Jak dalej postępować po takim wyroku?
Jan Pióro specjalista z zakresu prawa pracybiegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Rodzice nie podpisali protokołu powypadkowego ze względu na zastrzeżenia (które dołączyłem do protokołu), więc szkoła zwróciła się do organu prowadzącego o decyzję. Organ prowadzący nakazał rozpatrzyć zastrzeżenia rodziców i utrzymał dotychczasowy zespół powypadkowy, który rozpoczął prace w sprawie uzyskania dodatkowych informacji. W trakcie postępowania zrezygnował z uczestnictwa członek zespołu (zakładowy społeczny inspektor pracy szkoły). Jak mam postąpić, jako przewodniczący, czy mogę sam uzyskać informację, np. od świadka nauczyciela lub ucznia (oczywiście z rodzicem) i zakończyć postępowanie z jednym podpisem, czy zwrócić się należy do organu prowadzącego o powiększenie zespołu powypadkowego?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Kierowca spowodował w czasie pracy wypadek drogowy, w którym doznał poważnych urazów. Pracodawca uznał, że jest to wypadek przy pracy i wypłacał świadczenie przez 182 dni w wysokości 100%. Obecne ZUS wypłaca świadczenie rehabilitacyjne w niższej kwocie ponieważ stwierdził, że na podstawie dokumentów przedstawionych przez ubezpieczyciela wypadek drogowy był z winy kierującego. Czy pracodawca ma powołać ponownie zespół powypadkowy? Czy pracownik ma zwrócić różnicę wypłacanego wcześniej świadczenia, a pracodawca ma tę różnicę oddać do ZUS bo jest płatnikiem świadczenia?
Zakład pracy chce wystąpić do lekarza z prośbą o wystawienie opinii lekarskiej w celu ustalenia faktycznych skutków wypadku przy pracy (miejsce i rodzaj urazu). Czy istnieje wzór dokumentu jakim powinien się posłużyć zakład pracy występując do lekarza o wydanie takiej opinii? Co ewentualnie powinno być zawarte z takim wniosku?
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Pracownik ochrony po wielomiesięcznym przebywaniu na zwolnieniu lekarskim zwrócił się z wnioskiem o uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy. W firmie obowiązuje pisemna instrukcja zgłaszania zdarzeń wypadkowych, do której jednak pracownik się nie dostosował. Komisja ustaliła, że zaistniało prawdopodobieństwo zaistnienia upadku podczas obchodu. Lekarz rodzinny wystawiający kolejne zwolnienia stwierdził jednak,: "Po badaniu fizykalnym objawy rwy kulszowej mogły, ale nie musiały być związane ze skręceniem nogi. Kilkumiesięczna niezdolność do pracy związana jest z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, a nie wynika z doznanego urazu". Czy z powodu wątpliwości wynikających zarówno z wyjaśniania okoliczności jak i z opinii lekarskiej można nie uznać zdarzenia za wypadek przy pracy?
Jan Pióro specjalista z zakresu prawa pracy biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone