Sklep
W jakiej formie powołać zespół powypadkowy? Czy czas powołania zespołu powypadkowego jest sztywno uregulowany? Czy czas powołania zespołu powypadkowego sumuje się z 14 dniowym terminem na sporządzenie protokołu powypadkowego? Czy członek zespołu powypadkowego, po stronie pracowników, może być na stałe wyznaczony do zespołu powypadkowego?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy pracodawca na zwolnieniu chorobowym może wchodzić w skład zespołu powypadkowego i uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym? Jeżeli nie to kogo powołać jako drugą osobę do zespołu? W firmie zatrudniony jest jeden pracownik, który właśnie miał wypadek.
Kto w spółce z o.o. może (powinien) wejść w składu zespołu powypadkowego gdy wypadkowi uległ przedstawiciel pracowników, który dotychczas wchodził w jego skład? Kto może go zastąpić?Czy może to być jeden ze współwłaścicieli spółki, tzw. dyrektor zarządzający czy inny pracownik spółki?
Halina Góralska
Pracownik uległ wypadkowi. Otrzymał zwolnienie lekarskie na 25 dni. W związku z tym termin na sporządzenie protokołu powypadkowego (14 dni+5 dni) zostanie przekroczony. W jaki sposób należy przesłuchać pracownika? Czy zaprosić pracownika do pracy czy zespół powypadkowy powinien udać się do jego miejsca zamieszkania?
Treści zawarte w protokole powypadkowym muszą odpowiadać ustalonym faktom. A co, jeżeli tak nie jest? Czy zespół powypadkowy odpowiada cywilnie, karnie za sporządzenie protokołu mijającego się z prawdą? Zobacz jaką odpowiedzialność może ponosić zespół powypadkowy.
Informacje zawarte w tym artykule odpowiedzą na pytania:
Jakie konsekwencje może ponieść zespół powypadkowy za poświadczenie nieprawdy?
Kiedy do odpowiedzialności za nieprawdę w protokole powypadkowym może być pociągnięty pracodawca?
Co zrobi inspektor PIP gdy ustali, że doszło do manipulacji w protokole powypadkowym zmierzających do ukrycia przestępstwa?
Zdarza się, że do ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy zaangażowane są organy, instytucje zewnętrzne. Wówczas mimo odrębnego postępowania prowadzonego przez zespołu powypadkowy, przepisy nakładają obowiązek wykorzystania ustaleń instytucji zewnętrznych – w przypadku gdy zostaną one zespołowi powypadkowego udostępnianie. Brak uwzględnienia tych ustaleń może być powodem zakwestionowania postępowania powypadkowego przez inspektora pracy.
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zgodnie z przepisami § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r., nr 105, poz. 870) członek zespołu powypadkowego ma prawo złożyć do protokołu powypadkowego zdanie odrębne, które powinien uzasadnić. Jednak forma złożenia takiego zdania odrębnego nie została przez przepisy określona. Zakładać można, że dla celów dowodowych owo złożenie zdania odrębnego powinno przybrać formę pisemną. Niestety wzór takiego dokumentu nie został przez przepisy ściśle określony. Mając to na uwadze, ekspert Portalu BHP, opracował wzór takiego dokumentu, który z całą pewnością ułatwi prowadzenie dokumentacji w postępowaniu powypadkowym.
Co zrobić w przypadku, jeśli członkowie zespołu powypadkowego mają odmienne zdania co do kwalifikacji zdarzenia jako wypadku przy pracy (chodzi o przyczynę zewnętrzną zdarzenia - udaru mózgu)?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy zastępca kierownika może być w zespole powypadkowym jako przedstawiciel pracowników? Jako zastępca kierownika ma upoważnienie pracodawcy do podpisywania umów o pracę.
Zakład posiłkuje się firmami zewnętrznymi w zakresie bhp. Jak w związku z tym należy interpretować treść § 5 pkt 1 rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy? Chodzi o zapis mówiący, że: „u pracodawcy, który nie ma obowiązku tworzenia służby bhp, w skład zespołu powypadkowego zamiast pracownika służby bhp wchodzi pracodawca lub pracownik zatrudniony przy innej pracy, (…), albo specjalista spoza zakładu pracy". Czy sporządzając protokół powypadkowy i jednocześnie korzystając w tym przypadku z firmy zewnętrznej pracownik tej firmy zewnętrznej musi mieć m.in. stopień specjalisty ds. bhp? Czy jest to obojętne jaki ma stopień, a słowo specjalista zostało użyte w rozumieniu np. ekspert spoza zakładu pracy?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Jak można usprawiedliwić powołanie zespołu powypadkowego 30 dni po wypadku? Pracownik nie zgłosił wypadku, ale jego kierownik wysłał zawiadomienie o wypadku 7 dni po wypadku na e -maila do inspektora BHP inspektor nie odczytał e- maila.
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy przy wypadku w drodze do pracy należy powoływać zespół powypadkowy, czy dokumentację może sporządzić sam specjalista spoza zakładu zatrudniony na umowę zlecenie?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Goniec pracowała na interwencji od 08.11.2013 r. do 06.08.2014 r. W dn. 08.06.2015 r. zgłosił swój wypadek przy pracy, którego doznał 10.02.2014 r. Do zdarzenia doszło w godz. pracy ok. godz. 11:00 na klatce schodowej w bloku, niosąc korespondencję do pani "T" mieszkającej na drugim piętrze podwinęła mu się lewa noga i upadł doznając urazu lewego kolana. Jak zeznał poszkodowany wypadek zgłosiła teraz bo nie był świadomy konsekwencji urazu. Chorował od 11.02.2014 r. do 28.02.2014 r. Następnie od 01.03.2014 r. do15.04.2014 r. pracował, od 16.04.2014 r. choruje nadal a obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Problem jest w tym, że poszkodowany i adresat pani "T" zeznali zgodnie, że korespondencja była, goniec, że dostarczył a adresat, że przyjął i podpisał odbiór. Po sprawdzeniu "zwrotki" okazało się, że korespondencja do pani "T" była ale dostarczył ją inny goniec i nie 10 lutego tylko 21 lutego 2014 r. Mogę stwierdzić, że omawiany wypadek nie miał związku z wykonywaną pracą, gdyż goniec pod adres pani "T" poszedł na własne życzenie, nie doręczając żadnej przesyłki? Czy na tej podstawie, że zdarzenie nie spełnia wszystkich założeń definicji wypadku /brak związku z praca/ mogę nie uznać wypadku za wypadek przy pracy?
Mariusz ForemniakPrawnik, Gł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Jak powinien postąpić zespół powypadkowy w momencie, gdy po sporządzeniu protokołu powypadkowego – poszkodowany po zapoznaniu się z jego treścią wniesie zastrzeżenia – pracodawca jeszcze raz zarządzi wyjaśnienia okoliczności przyczyn wypadku i po kolejnym sporządzeniu protokołu powypadkowego poszkodowany będzie unikał poprzez przedłużanie zwolnienia chorobowego podpisania zapoznania się z treścią protokołu – czy zespół powypadkowy może przekazać go do zatwierdzenia pracodawcy i po zatwierdzeniu czy może sporządzić statystyczną kartę wypadku i polecenia powypadkowe? Jakie prawa i obowiązki ma w takiej sytuacji poszkodowany a jakie pracodawca?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone