Sklep
Pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na stanowisku technik. Dodatkowo chce zatrudnić tego pracownika na podstawie umowy zlecenie na tożsamym stanowisku pracy. Czy pracownik powinien ponownie wykonać badania profilaktyczne z uwagi na inną podstawę zatrudnienia? Czy orzeczenie lekarskie w związku z umową o pracę utrzymuje moc również przy umowie zlecenie i nie trzeba robić badań?
Joanna Żurkiewicz
Czy pracodawca jest zobowiązany pokrywać koszt szkolenia okresowego bhp pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie? Czy pracownik na umowę zlecenie lub inną umowę cywilnoprawną (kontrakt) jest zobowiązany takie szkolenie posiadać?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy przed dopuszczeniem na pracy osobę zatrudnioną na umowę zlecenie, przedsiębiorca jest zobowiązany skierować na badanie lekarskie i poddać szkoleniu wstępnemu? W jakich przypadkach może od tych działań odstąpić?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania.
Moje pytanie dotyczy szkolenia wstępnego i stanowiskowego bhp dla informatyka zatrudnionego w zakładzie na podstawie umowy zlecenia. Czytałem różne opinie na ten temat, raz, że nie trzeba szkolić z zakresu bhp, innym razem, że pracodawca powinien przeszkolić takich zleceniobiorców. Jak to jest faktycznie?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jaką karę porządkową można wymierzyć osobie zatrudnionej na umowę zlecenie lub kontrakt, a będącej pod wpływem alkoholu lub spożywającej alkohol w miejscu wykonywania zlecenia/kontraktu?
Czy zleceniobiorcy, którzy swoje usługi świadczą w lokalu pracodawcy, oraz osoby zatrudnione na umowę o współpracę (osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarcza) powinny być skierowane na badania lekarskie i poddane szkoleniom wstępnym BHP? Dodam, że w umowach zawarte jest oświadczenie „(…) Zleceniobiorca oświadcza, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania prac objętych przedmiotem Umowy (…)”.
Pracownik podwykonawcy zatrudniony na umowę zlecenie ulega ciężkiemu wypadkowi na budowie. Przypadkowo odsłania źle zabezpieczony i nieoznakowany otwór technologiczny w podłodze (zabezpieczeń dokonywał główny wykonawca robót). Kończy się to upadkiem z wysokości i ciężkimi obrażeniami ciała. Co z odpowiedzialnością w takim wypadku?
Czy podczas zatrudnienia osoby na umowę zlecenie można uznać za ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku, przedstawione przez zleceniobiorcę, które otrzymał w innym zakładzie pracy?
Wielu pracodawców zatrudnia pracowników na umowę zlecenie. W takich przypadkach rodzi się pytanie, którymi obowiązkami w zakresie bhp – wymienionymi w art. 211 Kodeksu pracy – pracodawca-zleceniodawca, możesz obciążyć osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy? Czy zleceniodawca może oczekiwać od zleceniobiorcy wykonania wstępnych badań lekarskich bądź szkoleń bhp lub zakupienia środków ochrony indywidualnej we własnym zakresie?
prawnik, ekspert prawa pracy
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
Czy w rejestrze wypadków przy pracy powinno się również odnotowywać wypadki zleceniobiorców?
Tomasz ZwolakSpecjalista ds. prawa pracy
Nie ma przepisów, które by wprost regulowały kwestie związane z wyposażeniem zleceniobiorców w odzież i obuwie robocze czy zapewnieniem napojów i posiłków profilaktycznych. Swoboda zawierania umów, wyrażona w art. 353 Kodeksu cywilnego, umożliwia stronom wybór zawieranego stosunku prawnego pracowniczego bądź niepracowniczego przede wszystkim w zakresie kształtowania praw i obowiązków stron stosunku obligacyjnego.
Jan Pióro
W dobie kryzysu pracodawcy starają się ograniczać koszty i dosyć częstą praktyką jest zatrudnianie osób na podstawie umowy cywilnoprawnej, w tym umowy zlecenia. Warto sprawdzić, czy reguły dotyczące bhp zleceniobiorców są takie same jak te, które dotyczą pracowników.
Czy pracodawca zatrudniający pracownika na umowę zlecenie może, czy też powinien ponosić koszty badań okresowych?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło powinna być wyposażona przez pracodawcę w środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone