Czy kombinezon chroniący przed substancjami chemicznymi może być komfortowy?

RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
31.10.2022AKTUALNE

Czy kombinezon chroniący przed substancjami chemicznymi może być komfortowy?

Środki ochrony indywidualnej mają za zadanie chronić użytkownika przed działaniem szkodliwych i niebezpiecznych czynników występujących na jego stanowisku pracy np. przed różnorodnymi środkami chemicznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, wysoką lub niską temperaturą, ostrymi przedmiotami, pyłami czy hałasem. Zatem również kombinezon chroniący przed substancjami chemicznymi ma za zadanie chronić użytkownika przed zagrożeniami, których skutki mogą powodować utratę zdrowia, a nawet życia. Jest to pierwszorzędne jego zadanie. Czy oznacza to jednak, że taki kombinezon musi być jak zbroja i należy wybierać pomiędzy bezpieczeństwem a komfortem użytkowania? Niekoniecznie.

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:

  • Będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę szukając kombinezonów chroniących przed substancjami chemicznymi dla pracowników.

  • W prawidłowy sposób dobierzesz kombinezon chroniący przed substancjami chemicznymi.

  • Poznasz nowoczesne rozwiązania mające zastosowanie w najlepszych kombinezonach chroniących przed substancjami chemicznymi.

Czytaj także: Ogólne procedury bhp przy stosowaniu substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym>>>

Szeroka gama dostępnych obecnie na rynku rozwiązań pozwala wybierać odzież dostosowaną do zapewnienia ochrony przed wskazanymi zagrożeniami, ale również do cech antropogenicznych samych pracowników. Przy wyborze każdego ze środków ochrony indywidualnej należy kierować się także komfortem użytkującego. Kluczową zaletą kombinezonów ochronnych powinno być ich dopasowanie do użytkującego, tak aby krój i rozmiar gwarantowały odpowiednią swobodę ruchu, a dodatkowo aby nie przeszkadzał w pracy noszącej go osoby. Istotne pod względem zapewnienia ochrony są także liczne detale takie jak wzmocnienia szwów taśmą bądź laminacją, ściśle przylegający kaptur, jak też dobrze dopasowane mankiety, rękawy i nogawki. Ważne jest także zwrócenie uwagi na materiał z jakiego jest wykonana sama odzież ochronna. Należy porównać odporność na przenikanie i penetracje substancji chemicznych, właściwości mechaniczne oraz przepuszczalność powietrza i pary wodnej.

Niedogodnością, z którą również mierzą się pracownicy stosujący odzież ochronną jest wytwarzane nadmiernego ciepła, a w konsekwencji większa potliwość użytkujących i związany z tym dyskomfort. Innowacją na rynku jest włóknina wytwarzana z polietylenu o dużej gęstości (HDPE), z włókien o średnicy 1/150 ludzkiego włosa, które są formowane w celu uzyskania mocnego, lekkiego, jednolitego materiału przepuszczającego powietrze i parę wodną, co uzyskuje się dzięki strukturze mikroskopijnej sieci. Naturalna zdolność odprowadzania wilgoci z powierzchni ciała zapewnia znacznie lepszy komfort noszenia w wielu zastosowaniach odzieży typu 4, 5 i 6. Włóknina Tyvek® firmy DuPont wykorzystuje opatentowaną strukturę, która umożliwia przepuszczanie pary wodnej i powietrza. Badania porównawcze włóknin wykazują, że Tyvek® całą swoją strukturą zapewnia ochronę, w przeciwieństwie do włóknin SMS i MPF, gdzie barierę ochronną mają stanowić wybrane warstwy.

Skuteczność ochrony kombinezonów Tyvek® przed cieczami, aerozolami i cząstkami stałymi została udowodniona różnymi metodami. Na przykład badania skuteczności ochrony przed cząstkami stałymi (typ 5 zgodnie z EN ISO 13982-2:2004, przeciek aerozolu drobnych cząstek do wnętrza kombinezonu). Porównano skuteczność kombinezonów z materiału Tyvek®, MPF i SMS. W przypadku materiałów SMS i MPF wyniki oscylowały w granicach 8% - 10% przecieku do wewnątrz, natomiast dla kombinezonów z włókniny Tyvek® - 0,5 - 5% w zależności od modelu. Dlatego warto porównać i wybrać kombinezon, który zapewnia skuteczną ochronę oraz spełnia wymagania użytkownika pod względem dopasowania i komfortu. Wybierając odzież ochronną Tyvek® mamy pewność, że zadbamy o pracownika nawet w najmniejszych aspektach higienicznych, zapewniając mu dodatkowo maksymalny komfort noszenia.

Niepodważalne jest to, że każdy środek ochrony indywidualnej wprowadzony do obrotu lub oddawany do użytku musi spełniać wymagania obowiązujących przepisów, posiadać odpowiednią dokumentację techniczną, mieć wystawiony certyfikat oraz deklarację zgodności UE, ale również należy zadbać również o sam aspekt techniczny wykonania takiego środka. Pracodawca powinien wybrać taki środek ochrony indywidualnej, który będzie nie tylko zapewniał wysoki poziom ochrony, ale równie wysoki komfort użytkowania, gdyż ma to ogromny wpływ na ogólne samopoczucie użytkownika, a pośrednio i na bezpieczeństwo pracy.

Źródło:

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol i DuPont.

Autor: 

Raw-POL

Autor
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.